Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 22:26

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Cuore L276 HG - μίνι review / πρώτες εντυπώσεις!
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Wilder
Μέλος


Μέλος από: 01 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 30, 2009 12:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

digibill έγραψε:
Wilder έγραψε:

Όχι δεν ήταν αυτόματο.
Η αλήθεια είναι οτι το ζόρισα το αμάξι λίγο , 2 - 3 φορές πήγα την 3 και την 4 ταχύτητα κοντά στις 6000 στρτοφές, αλλά γενικά όλες τις αλλαγές τις έκανα σταθερά πάνω απο τις 3000 στρ.


Χμμμ, αυτό από μόνο του δεν δικαιολογεί αυτή την κατανάλωση.... Μάλλον έχεις γενικά βαρύ πόδι Smile
Αν το μάθεις θα δεις πόσο και πότε χρειάζεται να πατάς το γκάζι γιατί η παραπάνω κατανάλωση δεν μεταφράζεται πάντα σε παραπάνω δύναμη........

ισως έχεις δίκιο τελικά, το αμάξι θέλει λίγο τον χρόνο του....και....τον τρόπο του Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 30, 2009 21:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Wilder έγραψε:
ισως έχεις δίκιο τελικά, το αμάξι θέλει λίγο τον χρόνο του....και....τον τρόπο του Smile


Σκέψου ότι όταν το παίρνει καμιά φορά ο πατέρας μου, σχεδόν στις ίδιες διαδρομές με μένα, ανεβάζει την κατανάλωση στο 6.1+ κι εγώ (στις ίδιες ξαναλέω διαδρομές) μπορεί να πιάνω και 5.5! Αυτό χωρίς να οδηγάω υστερικά οικονομικά, απλά "ψιλοασχολούμαι" με την κατανάλωση.......
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 15, 2009 10:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά από 5 μήνες που το εχω και περίπου 6000 χλμ. η κατανάλωση γενικά είναι γύρω στο 5,2 με 5,5 στον υπολογιστή (σημαίνει 5,5-5,9 πραγματική) χωρίς aircondition. Με aircondition είναι περίπου 5-10% περισσότερη. Μιλάω για πάντα όλα τα χιλιόμετρα στη διαδρομή 'γλυφάδα κατεχάκη ώρες αιχμής. Τώρα στο τελευταίο γέμισμα με άδειους τους δρόμους της Άθήνας έχω κάνει 200κμ με μέση 4,7... (χωρίς aircondition).

μόνο σε πολύ ζόρικες καταστάσεις έχω δει πάνω από 6λτ/100κμ χωρίς aircondition και αυτό τελείως προσωρινά...
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 15, 2009 20:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pepe έγραψε:
Μετά από 5 μήνες που το εχω και περίπου 6000 χλμ. η κατανάλωση γενικά είναι γύρω στο 5,2 με 5,5 στον υπολογιστή (σημαίνει 5,5-5,9 πραγματική)


Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει καμία απολύτως απόκλιση του υπολογιστή από τις πραγματικές καταναλώσεις... Όποτε το έχω επαληθεύσει, πάντα πέφτει μέσα, με στρογγυλοποίηση στο πρώτο δεκαδικό ψηφίο (πχ αν η πραγματική κατανάλωση είναι 5,88 μου δείχνει 5,9 κλπ)

Παράθεση:
χωρίς aircondition. Με aircondition είναι περίπου 5-10% περισσότερη.


Κι αυτό μου κάνει εντύπωση. Δεν έχω παρατηρήσει επίσης καμία αισθητή διαφορά στην κατανάλωση με ή χωρίς air-condition, τόσο σε στιγμιαία όσο και σε μέση.... Ακόμη και σε ταξίδι, δεν μπορώ να πω ότι παρατηρώ κάποια διαφορά της τάξης του 0,1 l/100km......
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 21, 2009 20:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι να σου πω φίλε μου. Σε όλα τα γεμίσματα κάνω την διαίρεση λτ/χλμ*100 και βγαίνει μία απόκλιση τέτοιας τάξης μεγέθους. Από ότι είχαδιαβάσει και από άλλα φόρουμ είναι φυσιολογικό αυτό και έτσι δεν το κοίταξα. Τώρα που το λες μπορεί να ρωτήσω στο πρώτο service. Για το aircondition είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση και αυτό το καταλαβαίνεις ας πούμε στην ανηφόρα της Κατεχάκη όπου πρέπει να πατήσεις σαφώς περισσότερο γκάζι όταν είναι ανοικτό το aircondition αφού κόβει από την ισχύ του.
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης