Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 11:16

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Αλλαγή μπροστά ηχείων και εγκατάσταση πίσω ηχείων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 08, 2008 19:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πού να βάλεις και dynamat Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
apostolis_08
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιαν 08
Δημοσιεύσεις: 41

Τόπος: ΣΟΦΑΔΕΣ - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 08, 2008 20:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

νομιζω οτι ειναι λιγο ακριβο!!!! Dizzy Dizzy Head on wall βασικα εχω και αλλο αμαξι ενα sierra και μου πανε ολα τα λεφτα εκει οποτε λιγες αλλαγες προς το παρων!!!!το καλοκαιρι βλεπουμε!!!! Thinking Thinking
_________________
ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ CUORE ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 03, 2008 16:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προχθές άλλαξα την εργοστασιακή πηγή με το LG LAC3710R και τα εργοστασιακά ηχεία με τα FLI Integrator Comp6. Τα εργοστασιακά τα τοποθέτησα στις πίσω πόρτες.
(Κόστος: 150? τα ηχεία, 50? τα πριζάκια και η εργασία. Το radiocd το είχα)

Η διαφορά είναι τεράστια, απλά δεν πρόλαβα να φτιάξω τη μόνωση που ήθελα.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Braindead
Συντονιστής


Μέλος από: 30 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 59
Φύλο:
Τόπος: Serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 17, 2008 12:46    Θέμα δημοσίευσης: σχετικα με τη μονωση... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διαβασα οσα γραψατε για την μονωση,γιατι ενδιαφερομαι κι εγω να κανω κατι στις πορτες.Δεν ξερω τι ακριβως ιδιοτητες εχει το dynamat που λετε,ομως μου φαινεται οτι το κοστος του ειναι αρκετα μεγαλο.Απο την αλλη τα πισσοφυλα εχουν το μειονεκτημα να ειναι ευφλεκτα.Κι αυτο μπορει να κανει μεγαλη ζημια τοσο σε περιπτωση βραχυκυκλωματος,οσο και σε περιπτωση πυρκαγιας απο ατυχημα (μακρυα απο μας...!)
Εγω σκεφτομαι να βαλω στις πορτες πετροβαμβακα σε μορφη "παπλωματος".Οσοι εχουν μια επαφη με δομικα υλικα 8α τον ξερουν.Ειναι πολυ καλο ηχομονωτικο και ηχοαποροφητικο,ελαφρυς,εντελως ακαυστος0,δεν αποροφαει υγρασια και ειναι ευκολος στην τοπο8ετηση.Αν καποιος ξερει κατι σχετικο μ αυτο,η γνωμη του ειναι ευπροσδεκτη!

Επισης να η8ελα μια βοη8εια σχετικα με την διαμετρο των εργοστασιακων ηχειων στο 251.Ειναι 16cm?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
apostolis_08
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιαν 08
Δημοσιεύσεις: 41

Τόπος: ΣΟΦΑΔΕΣ - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 17, 2008 15:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γεια σου φιλε μου!!!! επειδη αλλαξα τα ηχεια και τα εμαθα ειναι: τα εργοστασιακα 10cm αλλα η τρυπα που εχει η πορτα ειναι για ηχεια διαμετρου 16cm!!! ακομα και εκει οικονομια κανουν!!! LoL LoL LoL αλλα αν τα αλλαξεις θα βαλεις 16cm και θα καταλαβεις την διαφορα!!! Whistling Whistling Whistling
_________________
ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ CUORE ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Braindead
Συντονιστής


Μέλος από: 30 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 59
Φύλο:
Τόπος: Serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2008 10:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιλαμε για το L251 παντα,ετσι? Oops
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
alexdirk
Μέλος


Μέλος από: 14 Αύγ 08
Δημοσιεύσεις: 3
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 17, 2008 12:25    Θέμα δημοσίευσης: den perno piso iho Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gia sas ime enas neos cuore lg agorasmeno 8/2008 me tis simantikes sas simboules piga na balo piso iheia , xevidono to plastiko opos ipate stin mesi kato apo ton levie tahititon kai exei mia kai mono mia exodo (klema)gia ixeia pou den vgazi ixo. help me Sad
euharisto
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 18, 2008 16:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεταφέρω το ποστ μου, όπως είναι από το car-audio forum:

Επείδη είμαι λίγο άσχετος σε αυτά.....θα μπορούσε κάποιος γνώστης να μου εξηγήσει τις τεχνικές διαφορές μεταξύ αυτών των 2 πηγών: http://www.kenwood-electronics.co.uk/compare.aspx?products=900,906,&cat=198&lang=4


1)Κατάλαβα ότι πέρα από την εμφάνιση ,τους περιστρεφόμενους διακόπτες και την εναλλαγή χρωμάτων, το ένα έχει 2 rca.

2)Eπίσης λέει ότι έχει MOSFET Power IC. Τί είναι αυτό? Προσφέρει διαφορά στον ήχο?

3)Αξίξει η χρηματική διαφορά των +80 ευρώ?

Έχω 2 16άρια Mac Audio woofer σε συνδιασμό με 2 tweeter Mac Audio. Πηγή Κenwood 4X50W 4ετίας [url=http://manuals.kenwood.novenaweb.info/languages/EN/support/manuals/KDC-M4524(G) (EN,FR,GE,DU).pdf]manual[/url]

http://www.justkenwood.co.uk/stock01/kdcm4524g.asp

Μελλοντικά σκοπεύω να βάλω άλλα 2 woofer στις πίσω πόρτες, αν και δεν με ενδιαφέρει, λόγω μικρού οχήματος (Daihatsu Cuore). Subwoofer δεν πρόκειται να βάλω.
Έπειτα από μονώσεις, έχω μπάσο ήχο, καθαρό ήχο έχω, άψογο διαχωρισμό stereo έχω, όμως έχω υπερβολικά πρίμα στην αναπαραγωγή CD , δηλαδή έτσι και παίζει mp3 μέτριας ποιότητας, ξύνει ο ήχος, όσο και να ρίξω το Tremble.


4) Mε τα παραπάνω δεδομένα, πού να στρέψω την προσοχή μου? Στην πηγή, στα ηχεία, στις ρυθμίσεις?
(Μου μυρίζεται το CD της πηγής, μιας και τον φακό Laser μου τον είχε αλλάξει μια φορά η Κenwood)

5) Στην τελική αν αλλάξω πηγή, θα βελτιωθεί ο ήχος?


Μην γελάσατε με τις ερωτήσεις μου, γιατί πολύ απλά δεν είμαι γνώστης.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
andreas
Μέλος


Μέλος από: 18 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 18
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 19, 2009 10:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω παντως εβαλα μπροστα μια μοναδα διαιρουμενη ultimate 16.5 και το ιδιο στις πισω πορτες.Τις οδηγω με ενα τετρακαναλο ενισχυτη.Και επειδη μπασο σαν αυτο που σου δινει ενα sub δεν δινει καμια μονωση εβαλα και ενα δεκαρακι πισω με ενα δικαναλο ενισχυτη.
_________________
CUORE L251 '05
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 19, 2009 18:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

andreas έγραψε:
Εγω παντως εβαλα μπροστα μια μοναδα διαιρουμενη ultimate 16.5 και το ιδιο στις πισω πορτες.Τις οδηγω με ενα τετρακαναλο ενισχυτη.Και επειδη μπασο σαν αυτο που σου δινει ενα sub δεν δινει καμια μονωση εβαλα και ενα δεκαρακι πισω με ενα δικαναλο ενισχυτη.


ωραίος Smile
εγώ έχω ένα απλό 8ρι της πλάκας, σκέφτομαι να πάω σε καλύτερο 10ρι κάποια στιγμή
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 19, 2009 20:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγκατέστησα προχθές έναν δικάναλο ψηφιακό ενισχυτή της Blaupunkt τον 275PnP. Toν τοποθέτησα κάτι από το κάθισμα του οδηγού. Από ηχεία έχω μπροστά διαιρούμενα της Mac Audio 16,5cm.
Πηγή έβαλα πάλι Kenwood, την kdc-w6641u. Πολύ θετικό ότι αλλάζει ότι χρώματα θέλετε ώστε να ταιριάζει με τον φωτισμό του ταμπλό.

Hχεία πίσω και subwoofer νομίζω ότι είναι η μέγιστη μακακία σε αυτό το αμάξι που είναι τόσο μικρό και έχει ήδη μικρό πορτ μπαγκάζ, εκτός αν σκεφτείτε την λύση ενός ενεργού υπογούφερ κάτω από το κάθισμα.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 20, 2009 07:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικά τα πίσω ηχεία δε χρειάζονται, το σωστό είναι διαιρούμενα μπροστά και sub στο πορτ. 'Αντε πίσω να μπουν τπτ medium-high range για να μην ακυρώνουν το sub. Αυτά που λες Θωμά τα μικρά ενεργά κοστίζουν πιο πολύ και μπορεί σε κάποιον το αποτέλεσμα να μην είναι αρκετό
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
andreas
Μέλος


Μέλος από: 18 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 18
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 23, 2009 01:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μέγιστη μακακία


Εγω παλι θεωρω μεγιστη μακακια οποιος νομιζει οτι πηρε ή θα παρει τετοιου ειδους αυτοκινητο και θα βαλει μεσα 4 ατομα με τις αποσκευες τους και να παει ταξιδι...ειδικα στο δικο μου μοντελο που δεν εχει και συρομενο πισω καθισμα δεν χωρανε ουτε τα ψωνια απο το σουπερ μαρκετ.

Τωρα φιλε Δημητρη μου,για να επανελθουμε στο θεμα μας...τα παντα εξαρτωνται απο το τι θελει ο καθενας μας.Αλλος μενει στα εργοστασιακα και λεει οτι του αρκει,αλλος αντι να παει ευθεια κανει τον κυκλο χρησιμοποιωντας ενεργα sub,ενισχυτες σε μινι διαστασεις κτλ και αλλος κανει αυτο που εκανες και εσυ.Λοιπον εγω εχω περασει απο ολα τα σταδια τα παραπανω ακομα και απο ενεργα sub (σε προηγουμενο αυτοκινητο που περασε απο τα χερια μου.Στο cuore δε πριν βαλω τα ηχεια πισω ειχα την μοναδα μπροστα και το sub πισω και τα επαιζα με τον τετρακαναλο ενισχυτη ο οποιος χωραει μια χαρα κατω απο το καθισμα του συνοδηγου.Πιστεψε με οτι εχει μεγαλη διαφορα η προσθηκη των πισω ηχειων.τωρα και οι δυο μοναδες ειναι ρυθμισμενας να παιζουν πριμα και μεσαιες .Το μπασο το παιρνω αποκλειστικα απο το sub.Τωρα ειπαμε περι ορεξεως......και τα ηχεια.
_________________
CUORE L251 '05
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 23, 2009 19:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

andreas έγραψε:
μέγιστη μακακία


Εγω παλι θεωρω μεγιστη μακακια οποιος νομιζει οτι πηρε ή θα παρει τετοιου ειδους αυτοκινητο και θα βαλει μεσα 4 ατομα με τις αποσκευες τους και να παει ταξιδι...
.


Εγώ που βάζω τον εαυτό μου μέσα και τις αποσκευές μου για να πάω ταξίδι που επιβάλλει η δουλειά μου? Ή αν έβαζα και συνοδηγό? Αυτές οι περιπτώσεις δεν επιβάλλουν αποθηκευτικό χώρο?

andreas έγραψε:
στο δικο μου μοντελο που δεν εχει και συρομενο πισω καθισμα δεν χωρανε ουτε τα ψωνια απο το σουπερ μαρκετ.


7 περίπου τυπικές σακούλες σουπερμαρκετ χωράει... δεν ειναι πολύς χώρος, αλλά αυτό ακριβώς ενισχύει το επιχείρημα μου ότι κλασσικό subwoofer δεν κάνει για το Cuore. Eίναι η υπέρτατη καγκουριά. Εδώ ακόμη και σε jeep βάζουνε ενεργά subwoofer για να γλιτώσουν χώρο...

Και καλά τώρα, σε ποιό σοβαρό εγκαταστάτη car audio θα πας και θα σου προτείνει κλασσικό subwoofer για το Cuore? Δεν λέω, στο τέλος θα σου το εγκαταστήσει, αλλά θα γελάει κάτω από τα μουστάκια του.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 23, 2009 20:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως με το HG και το συρόμενο κάθισμα χωράνε (το δοκίμασα χθες) 4 μαντράχαλοι άνω του 1,85 και των 90-100 κιλών σαν πασάδες. Με έλάχιστο βέβαια αποθηκευτικό χώρο. Όμως όλοι είπαν ότι τόσο χώρο για τους πίσω δεν υπάρχει παρά μόνο σε λιμουζίνες.

Επίσης το Σάββατο που πήγα ΙΚΕΑ και αγόρασα ένα σωρό πράγματα διαφόρων μεγεθών τα έβαλα όλα στο πίσω κάθισμα χαλαρά και περίσσευε και άπειρος χώρος ενώ ήμουν άνετα μπροστά εγώ με τη γυναίκα μου. Θεωρώ ότι για δύο άτομα ο χώρος που περισσεύει πίσω στο κάθισμα ή στο πορτ μπαγκάζ είναι πολύ παραπάνω από ικανοποιητικός ακόμα και για sedan αυτοκίνητο της κατηγορίας των 1400cc.
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης