Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Παρ Μάρ 29, 2024 00:37

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Αλλαγή μπροστά ηχείων και εγκατάσταση πίσω ηχείων
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 21, 2007 21:44    Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή μπροστά ηχείων και εγκατάσταση πίσω ηχείων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα κάθησα μ'ένα φίλο και αλλάξαμε τα μπροστά ηχεία στο Cuore και βάλαμε πίσω, με την εργοστασιακή πηγή.

1. Μπροστά ηχεία(16.5cm)

Ξεβιδώνουμε τις 2 βίδες που κρατάνε το πλαστικό, ξεκουμπώνουμε το καπάκι με τους διακόπτες και ξεκουμπώνουμε το μεγάλο πλαστικό προσεκτικά γύρω γύρω και το βγάζουμε.
Αφαιρούμε το εργοστασιακό ηχείο(αυτό είναι LoL ) και βγάζουμε τα βύσματα απ'το πλαστικό για να τα χρησιμοποιήσουμε στο καινούριο ηχείο.

Η πόρτα έχει 3 τρύπες. Σε περίπτωση που το καινούριο ηχείο δεν μπορεί να ταιριάξει και στις 3, τουλάχιστον στις 2, σημειώνουμε μ'ένα μαρκαδόρο πάνω στο ηχείο πού πρέπει να έχει την τρίτη τρύπα.

Βάζουμε το ηχείο στην μέγγενη, βάζουμε και το δράπανο στη πρίζα μ'ένα μικρής διαμέτρου τρυπάνι και το τρυπάμε στο σημαδεμένο σημείο. Μετά βάζουμε λίγο πιο χοντρό τρυπάνι ώστε η τρύπα να γίνει όπως και οι υπόλοιπες του ηχείου.

Την ίδια διαδικασία ακολουθούμε και για την άλλη πόρτα.

2. Πίσω ηχεία (πάλι 16.5cm)

Η αναμονή για τα πίσω ηχεία βρίσκεται στη φίσα στη μεσαία κολώνα πίσω απ'το πλαστικό. Εκεί παίρνουμε ένα καλώδιο και με μια ατσαλίνα το περνάμε μέσα απ'το ειδικό σωληνάκι στην πόρτα. Στην πλευρά του βύσματος συνδέουμε το + στο μωβ και το - στο ροζ για την πίσω αριστερά και το + στο μπλε και το - στο πράσινο για την πίσω δεξιά πόρτα(επειδή δε το θυμάμαι καλά αυτό θα το επιβεβαιώσω σύντομα), και στις άλλες άκρες βάζουμε βύσματα για να κουμπώσουν στα ηχεία.

Μεγειές τα νέα ηχεία Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mark
Συντονιστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 22, 2007 16:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεγειά!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gchatz
Μέλος


Μέλος από: 30 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:
Τόπος: Χαλκιδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 30, 2007 15:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μεγαλο το εργοστασιακο ηχειο παντος!!! LoL
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Mark
Συντονιστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 31, 2007 12:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως επειδή το άκουσα πως παίζει και με τα νέα ηχεία, η πηγή είναι πραγματικά για τα μπάζα... Πρέπει να αλαχθεί το συντομότερο για να έχεις πραγματική βελτίωση στον ήχο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 12:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίδες σίγουρα τα ηχεία τα καινούρια είναι διαστάσεων 165mm???
Τα εργοστασιακά 130mm δεν είναι?

Βάλατε δηλαδή ηχεία μεγαλύτερα από τα μαμίσια?

Κάτι τέτοιο δεν νομίζω ότι γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 12:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tomas133 έγραψε:
Παίδες σίγουρα τα ηχεία είναι διαστάσεων 165mm???
Mήπως είναι 130mm??


όχι, κανονικά 16.5 αφού έβαλα σου λέω κανονικότατα macAudio 2.16 μπροστά το μόνο που χρειάστηκε ήταν να τους κάνω μια επιπλέον τρύπα γιατι δε ταίριαζαν οι θέσεις με της πόρτας Smile

Αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα στην αλλαγή?
Σημείωση ότι αναφέρομαι στο HG αλλά μου φαίνεται εξωφρενικά περίεργο το LG να παίρνει μικρότερα Look around

το πλαστικό πλαίσιο που περιβάλλει το μαμά μεγάφωνο το ξεχνάς, εκτός αν (πολύ δύσκολο) να ταιριάζει στο καινούριο που θες να βάλεις. Τι έχεις υπόψιν σου?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 12:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1ον Έχω το HG.
2oν Έβαλα μπροστά mac audio, νομίζω όμως 130mm. Και εγώ άνοιξα τρύπα.
3oν Τα μαμίσια ήταν χάρτινα
4ον Σε ρωτάω ποιά ήταν η μαμίσια διάσταση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 12:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

νομίζω 10ράκια αλλά θα σε γελάσω. Διαιρούμενα ή ομοαξονικά έβαλες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 12:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλλον ομοαξονικά. Μάλλον, γιατί δεν τα γνωρίζω καλά αυτά.Πάντως στην εμφάνιση είναι ίδια με τα δικά σου. Μαζί έβαλα και tweeter mac audio στα τριγωνάκια στις πόρτες, πίσω από τις βάσεις των καθρεπτών.
Τώρα το μόνο που λύπει έιναι λίγο μπάσο. Θα το πάρω όμως, καθώς την εβδομάδα αυτή ετοιμάζω project ηχομόνωσης στις μπρος και πίσω πόρτες. έχω ήδη στο πάτωμα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την tomas133 στις Κυρ Απρ 20, 2008 12:51, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 12:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για δώσε περισσότερες πληροφορίες για το πάτωμα έχω κι ένα σωρό dynamat που κάθεται στην άκρη Whistling
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 13:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο πάτωμα ανασήκωσα την ταπετσαρία και έβαλα:

Κάτω από το πάτωμα του οδηγού 6mm φελλό.
Στο υπόλοιπο πάτωμα έβαλα ηχομονωτικό υλικό σας αφρολέξ με πυραμίδες.
Χρησιμοποιήται σε ηχομόνωση στουντιο.
Το αποτέλεσμα είναι ότι το αυτοκίνητο καταπίνει όλες τις ανωμαλίες του δρόμου αθόρυβα και μαλακά σαν μαγικό χαλί.

Στις πόρτες θα βάλω 2 στρώματα φύλλα πισσόχαρτου αντικαθιστώντας το ναύλον το εργοστασιακό. Έτσι θα δημιουργηθεί κάτι σαν καμπίνα ηχείου, η πόρτα θα κλείνει 10 φορές πιο στιβαρά, και θα μειωθεί θόρυβος από τον δρόμο. Το πισόχαρτο το τοποθετώ στην θέση του νάυλον για να μπορεί να το βγάλει ο λαμαρίνας σε περίπτωση τρακαρίσματος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 25, 2008 18:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη και Θωμά, μήπως οι διαφορές στα ηχεία προέρχονται από το γεγονός πως ο Θωμάς έχει το προηγούμενο μοντέλο (L251)?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
apostolis_08
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιαν 08
Δημοσιεύσεις: 41

Τόπος: ΣΟΦΑΔΕΣ - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 06, 2008 17:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω παντος προσφατα αλλαξα τα ηχεια και καταλαβα οτι τα ηχεια που εχει το αμαξι ειναι 10'' ενω εχει χωρο για 16''!!!!και η ποιοτητα τους δεν κανει ουτε για το τρακτερ που λεει ο λογος !!!!!!! LoL LoL LoL εγω τα πεταξα αμεσως τα εργοστασιακα!!!!!τελικα η διαφορα ειναι μεγαλη!!!!!
_________________
ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ CUORE ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 06, 2008 17:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

όντως καμία σχέση Αποστόλη, μόλις τα είδα κι εγώ φρίκαρα LoL Εντάξει εγώ τα έχω στην άκρη. Τι έβαλες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
apostolis_08
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιαν 08
Δημοσιεύσεις: 41

Τόπος: ΣΟΦΑΔΕΣ - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2008 13:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εβαλα τα Pioneer - TS-H177 50watt 16.5cm 60euro!!!! και εμεινα αφωνος καμια σχεση με τα αλλα τα εργοστασιακα!!!μερα με την νυχτα η διαφορα!!!και μειωθηκε και ο θορυβος της καμπινας!!!!!! LoL LoL LoL
_________________
ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ CUORE ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης