Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Κυρ Απρ 28, 2024 14:22

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Αυτόματο Cuore κ γενικά, αυτόματα μικρά αυτοκίνητα...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2008 14:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω ότι συμφωνούμε πως αυτόματο χωρίς footrest armrest δεν λεει.

Χτες μπήκα στο παρακάτω ιταλικό site κ είδα ότι έχουν πλέον armrest κ για το cuore.

www.woodcompany.com

Εκανα μια σχετική έρευνα κ βρήκα ότι στο ελληνικό club ford κάνουν ομαδικές παραγγελίες για armrest και έχουν μείνει αρκετά ικανοποιημένοι κ απο την εξυπηρέτηση αλλά κ απο το προιόν.

Ανοιξα επικοινωνία με τον κύριο Franco Stranieri στο info@woodcompany.com κ εντυπωσιάστικα από την αμεσότητα των απαντήσεων που έθεσα αλλά κ από τις λογικές τιμές.
Συγκεκριμένα το armrest για το Cuore με δέρμα, μπράτσο που αυξομειώνετε στο μήκος, αποθηκευτικό χώρο κάνει 110 ευρώ με αποστολή UPS. Σημείωση ότι κουμπώνει στην πίσω ποτηροθήκη. Λογική τιμή αν σκεφτούμε ότι εδώ μου ζητήσανε 250 ευρώ για αγορά κ τοποθέτηση ενός aftermarket μπράτσου που πάει κ κουμπώνει στο πλαι του καθίσματος (εννοείτε χωρίς αποθηκευτικό χώρο)

Αναλυτικά..

79 to armrest
+ 6 adjustable pad (είναι optional αυτό)
+ 25 μεταφορικά

Η διαδικασια είναι:
-Στελνεις ενα μειλ με αναλυτικά το τι θες κ την διεύθυνση αποστολής
-Σου απαντάνε για confirmation, το συνολικό κόστος αλλά κ με ένα request για να πληρώσεις μέσω paypal
- Πληρώνεις στο Paypal, κάνουν confirm την πληρωμή κ άμεσα σου απαντάνε ότι την επόμενη μέρα θα γίνει η αποστολή του προιόντος. Επίσης δίνουν κ τον σχετικό κωδικό της αποστολής για την κανεις tracking απο το σαιτ της UPS

Eγώ ήδη έριξα την παραγγελία μου. Παράδοση μέσα σε 7 μέρες. Aμάξι δεν έχω.... τεμπέλη θα έχω ομως !!! LoL Άρα δεν θα μπορώ να μεταφέρω το αποτέλεσμα της τοποθέτησης (εκτός κ αν υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος που θα θέλει να τον δει Smile )


Kαμιά ιδέα για footrest ή θα κάνω πατέντα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2008 15:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:
εκτός κ αν υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος που θα θέλει να τον δει


Ενδιαφερόμενος υπάρχει (αν και με χαλάει το ότι είναι δερμάτινο), το Cuore σου πότε έρχεται να το δούμε 'φορεμένο'?
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2008 15:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

karamteo έγραψε:
stk έγραψε:
εκτός κ αν υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος που θα θέλει να τον δει


Ενδιαφερόμενος υπάρχει (αν και με χαλάει το ότι είναι δερμάτινο), το Cuore σου πότε έρχεται να το δούμε 'φορεμένο'?


To Cuore μου έρχετε μαξ τον Γενάρη... οποτέ αργεί για να το δεις φορεμένο. Παραπάνω εννοούσα εαν θέλει καποιος να δει τον τεμπέλη (μου) όταν έρθει αλλά με το αμάξι του LoL LoL Πάντως δεν χρειάζεται κάποια ειδική τοποθέτηση. Η βάση του έχει ενα στρογγυλό κούμπωμα που μπαίνει στην πίσω ποτηροθήκη κ μετά εσωτερικά του τεμπέλη έχει 1-2 βίδες για να σφύξει το σημείο.
Εχεις 3 επιλογές. Μαυρο δέρμα. Γκρί δερμα. Μαύρο ύφασμα. Εννοείτε πως ο σκελετός του είναι πλαστικός κ δέρμα/ύφασμα μπαίνει μόνο στο μαξιλαράκι του.
Και εγώ προτιμούσα το ύφασμα αλλά θεωρώ ότι το δέρμα είναι πιο ανθεκτικό κ δεν λερώνει εύκολα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2008 21:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:
karamteo έγραψε:
stk έγραψε:
εκτός κ αν υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος που θα θέλει να τον δει


Ενδιαφερόμενος υπάρχει (αν και με χαλάει το ότι είναι δερμάτινο), το Cuore σου πότε έρχεται να το δούμε 'φορεμένο'?


To Cuore μου έρχετε μαξ τον Γενάρη... οποτέ αργεί για να το δεις φορεμένο. Παραπάνω εννοούσα εαν θέλει καποιος να δει τον τεμπέλη (μου) όταν έρθει αλλά με το αμάξι του LoL LoL Πάντως δεν χρειάζεται κάποια ειδική τοποθέτηση. Η βάση του έχει ενα στρογγυλό κούμπωμα που μπαίνει στην πίσω ποτηροθήκη κ μετά εσωτερικά του τεμπέλη έχει 1-2 βίδες για να σφύξει το σημείο.
Εχεις 3 επιλογές. Μαυρο δέρμα. Γκρί δερμα. Μαύρο ύφασμα. Εννοείτε πως ο σκελετός του είναι πλαστικός κ δέρμα/ύφασμα μπαίνει μόνο στο μαξιλαράκι του.
Και εγώ προτιμούσα το ύφασμα αλλά θεωρώ ότι το δέρμα είναι πιο ανθεκτικό κ δεν λερώνει εύκολα.


Οταν έρθει η παραγγελία σου, ενημέρωσε σε παρακαλώ, θα με ενδιέφερε να το δώ.
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 23, 2008 18:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ουσιαστικά σου καταργεί την πίσω ποτηροθήκη, σωστά? Πολύ ενδιαφέρον όμως. Θα ήθελα να το δώ και εγώ από κοντά. Ενημέρωσε μας όταν παραλάβεις.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 24, 2008 10:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα,

Σύμφωνα με την UPS ο τεμπέλης ερχεται Τετάρτη 29.
Ευχαρίστως να βρεθούμε κ να τον δείτε.

Επίσης να πω ότι τελικά το μοντέλο δεν είναι αυτό που φαίνετε στο site. Αν παρατηρήσετε στην αντίστοιχη φωτογραφία που τον δείχνει κλειστό κ ανοικτό είναι 2 διαφορετικά μοντέλα. Χτες επικοινώνησα πάλι μαζί τους για να το ξεκαθαρίσω κ προς μεγάλη μου έκπληξη τελικά ο τεμπέλης δεν είναι κανένας απο τους 2 !!!!
Μου έστειλαν όμως φωτογράφια του τεμπέλη που έστειλαν κ μπορώ να πω ότι είναι καλύτερος και απο τους 2 της φωτογραφίας.

Πως ανεβάζω φωτό όμως βρε παιδιά??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 24, 2008 17:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πας http://imageshack.us/
επιλέγεις την φωτογραφία πατώντας browse, επιλέγεις να κάνει resize αν θες (μικραίνει το μέγεθος και την ανάλυση) και πατάς το κουμπί "host it".

όταν τελειώσει η διαδικασία θα σου βγάλει μια σειρά από κώδικες. Εσύ θα κάνεις επικόλληση εδώ αυτή που λέει Thumbnail for forums (1)
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 24, 2008 17:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

thanks

Ορίστε λοιπόν. Το καπάκι ανοίγει κ φαίνετε να έχει αρκετό χώρο για αντικείμενα. Το καπάκι επίσης πηγαίνει μπρος-πίσω.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 29, 2008 21:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους,

Ο τεμπέλης ήρθε σήμερα όπως αρχικά είχε προγραμματιστεί.
Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και απο την εξυπηρέτηση των ιταλών αλλά και τελικά απο το προιόν. Το τεχνόδερμα που έχει στο μαξιλαράκι είναι αρίστης ποιότητας και τα πλαστικά είναι επίσης πολύ καλά. Το ίδιο το μαξιλαράκι είναι εξαιρετικά άνετο και μαλακό όσο πρέπει. Έχει μεγάλο χώρο που υπολογίζω να έχω μόνιμα πολλά κ διαφορα όπως gps βάσεις φορτιστές κλπ. Περιλαμβάνει τσοχάκι για τον πάτο του και 2 τεράστιες βίδες για να βιδωθεί πάνω στο πλαστικό τουνελ. Πιστεύω όμως οτι με μερικές πατεντούλες μπαίνει κ χωρίς βίδωμα.
Η μοναδική παραφωνια είναι ότι τελικά η (κατ'επιλογή) ράγα που βάζουν για να ρυθμίζεται κατα μήκος φαίνετε να μην ταιριάζει απόλυτα με αποτελεσμα το μαξιλαράκι να μην εφάπτετε τέλεια με το πλαστικό. Εαν ήταν χωρίς αυτό θα ταίριαζε τέλεια είμαι σίγουρος. Μικρή λεπτομέρεια όμως σε ένα πάρα πολύ καλό και απόλυτα τίμιο στα χρήματα που ζητάει αξεσουάρ.

Φωτογραφίες...



Οσοι θέλετε να συναντηθούμε και να τον δείτε από κοντά. Να φέρει το αμάξι κάποιος για να τον βάλουμε κιόλας στο αμάξι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 30, 2008 01:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:

Οσοι θέλετε να συναντηθούμε και να τον δείτε από κοντά. Να φέρει το αμάξι κάποιος για να τον βάλουμε κιόλας στο αμάξι.


Μετά τις 8 Νοεμ. θα είμαι Αθήνα - θα το κανονίσουμε σίγουρα.
Καλορίζικος ο τεμπελάκος, αρκεί να έρθει και το ''περιτύλιγμα'' που θα τοποθετηθεί μέσα LoL
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 31, 2008 11:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαλό φαίνεται εμφανησιακά, αλλά με μαθηματική ακρίβεια, μετα από λίγο καιρό τοποθέτησης θα αρχίσει να τρίζει.

θα χρειαστείς πολλά ελαστικά παρεμβύσματα- τσιμούχες.
Το πλαστικο τούνελ δέχεται πολλούς κραδασμούς α) από το κιβώτιο ταχυτήτων, β) από το ίδιο το αμάξωμα.
Αν αφαιρέσεις το πλαστικό τούνελ, θα δεις γύρω από το χειρόφρενο και τον μοχλό ταχυτήτων, σκέτη λαμαρίνα και λίγη ταπετσαρία. Οπότε κάθε δόνηση μεταφέρεται κατευθείαν στο πλαστικό τούνελ.
Πατέντες σε αυτά δεν γίνονται.


Σε προτείνω να το μελετήσεις καλύτερα το θέμα, πριν προχωρήσεις σε εγκατάσταση.

Αν και το έγραψα σε άλλο section του φόρουμ, επαναλαμβάνω, ότι το γνήσιο υποβραχιόνιο, στερεώνεται σε μεταλλικές δοκούς, που με την σειρά τους βιδώνουν-σφίγγουν στις μεταλικές ράγιες των καθισμάτων. Επίσης έχει πολλές τσιμούχες που παρεμβάλλονται και δεν τρυπάς-κολλάς τίποτε. Είναι κάτι μελετημένο υπευθυνα από την Daihatsu.
Καταργεί τη ποτηροθήκη, απλά κρύβοντας την.

A! και κάτι άλλο! Αυτός ο τεμπέλης ρυθμίζεται κατα την τοποθέτηση , πόσο μπρος ή πίσω θέλεις να είναι? Γιατι υπάρχει το ενδεχόμενο να μην σε βολευει, να μην στηρίζει ακριβώς τον αγκώνα σου κτλ.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 31, 2008 11:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε tomas συμφωνώ ότι μια λύση που προβλέπει πλαστικό να βιδωθεί σε πλαστικό είναι πιο ύποπτη για τριγμούς απο μία άλλη που απλά βιδώνει στις βίδες των καθισμάτων. Απο εκεί κ περα όμως τα σημεία επάφης είναι λίγα κ συγκεκριμένα και νομίζω ότι τοποθετώντας εκεί κάποιου είδους τσοχάκι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να τρίξει.
Βέβαια εχω δεί, και είχα σε άλλα αυτοκίνητα πολλά τετοια υποβραχιόνια που προβλέπουν αντίστοιχη τοποθέτηση τα οποία δεν έτριζαν.
Για να τα το λές όμως κατι θα ξέρεις ακόμα και αν διαφωνώ κάθετα.
Είδα σε άλλο τοπικ το υποβραχιόνιο που έχεις πάρει. Καλό είναι αν κ θεωρώ πως δεν ταιριάζει στο αμαξι (εμφανισιακά) κ ο χώρος αποθήκευσης είναι ελάχιστος, κάτι που δεν το ήθελα. Είναι μάλιστα κ αρκετά στενο κ πιστεύω θα με ξένιζε. Όσο για το αν είναι γνήσιο αξεσουάρ της daihatsu για το cuore επέτρεψε μου να πω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Έχω δει πιο είναι το γνήσιο κ δεν έχει καμία σχεση με το δικό σου. Εκτός των άλλων τον έχω δει κ στο internet σε aftermarket προιόντα. Βέβαια αυτό δεν μειώνει την αξία η την χρησιμότητα του.

Το γνήσιο είναι απλά ένα σκέτο μπράτσο το οποίο εφαρμόζει πάνω στο κάθισμα κ πλαγια.
Το ανταλλακτικό το είδα σε αντιπροσωπεία του εξωτερικού και η εδώ αντιπροσωπεία αναγνώρισε την ύπαρξη του και μου ζήτησε συγκεκριμένο ποσό για να το βάλει εδώ. Ελεινό, άβολο χωρίς χώρο για μικροπράγματα και πανάκριβο. Είναι όμως "γνήσιο". ( Βέβαια εμείς στην ελλάδα έχουμε και κόλλημα με τα "γνήσια" ασχέτως αν υπάρχουν aftermarket λύσεις και καλύτερες και πιο οικονομικές )

Οχι δεν ρυθμίζεται κατά την τοποθέτηση. Ρυθμίζεται συνεχώς πηγαίνοντας το δερμάτινο μαξιλαράκι μπρος πίσω.

Οταν με το καλό έρθει κ το αμάξι κ τον βάλω θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

Φιλικά παντα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 31, 2008 13:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:
Φίλε tomas συμφωνώ ότι μια λύση που προβλέπει πλαστικό να βιδωθεί σε πλαστικό είναι πιο ύποπτη για τριγμούς απο μία άλλη που απλά βιδώνει στις βίδες των καθισμάτων. Απο εκεί κ περα όμως τα σημεία επάφης είναι λίγα κ συγκεκριμένα και νομίζω ότι τοποθετώντας εκεί κάποιου είδους τσοχάκι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να τρίξει.
Βέβαια εχω δεί, και είχα σε άλλα αυτοκίνητα πολλά τετοια υποβραχιόνια που προβλέπουν αντίστοιχη τοποθέτηση τα οποία δεν έτριζαν.
Για να τα το λές όμως κατι θα ξέρεις ακόμα και αν διαφωνώ κάθετα.
Είδα σε άλλο τοπικ το υποβραχιόνιο που έχεις πάρει. Καλό είναι αν κ θεωρώ πως δεν ταιριάζει στο αμαξι (εμφανισιακά) κ ο χώρος αποθήκευσης είναι ελάχιστος, κάτι που δεν το ήθελα. Είναι μάλιστα κ αρκετά στενο κ πιστεύω θα με ξένιζε. Όσο για το αν είναι γνήσιο αξεσουάρ της daihatsu για το cuore επέτρεψε μου να πω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Έχω δει πιο είναι το γνήσιο κ δεν έχει καμία σχεση με το δικό σου. Εκτός των άλλων τον έχω δει κ στο internet σε aftermarket προιόντα. Βέβαια αυτό δεν μειώνει την αξία η την χρησιμότητα του.

Το γνήσιο είναι απλά ένα σκέτο μπράτσο το οποίο εφαρμόζει πάνω στο κάθισμα κ πλαγια.
Το ανταλλακτικό το είδα σε αντιπροσωπεία του εξωτερικού και η εδώ αντιπροσωπεία αναγνώρισε την ύπαρξη του και μου ζήτησε συγκεκριμένο ποσό για να το βάλει εδώ. Ελεινό, άβολο χωρίς χώρο για μικροπράγματα και πανάκριβο. Είναι όμως "γνήσιο". ( Βέβαια εμείς στην ελλάδα έχουμε και κόλλημα με τα "γνήσια" ασχέτως αν υπάρχουν aftermarket λύσεις και καλύτερες και πιο οικονομικές )

Οχι δεν ρυθμίζεται κατά την τοποθέτηση. Ρυθμίζεται συνεχώς πηγαίνοντας το δερμάτινο μαξιλαράκι μπρος πίσω.

Οταν με το καλό έρθει κ το αμάξι κ τον βάλω θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

Φιλικά παντα


Σε τί αυτοκίνητα, όμως είδες τοποθετημένο τον τεμπέλη?
Είμαι ειλικρινής: στο Cuore oι κατασκευαστές έκαναν μεγάλες οικονομίες στα ηχομονωτικά υλικά, γενικά στα μονωτικά υλικά.

Κανε το εξής: βάλε ένα ποτήρι νερό στην ποτηροθήκη.Οδήγησε λίγα μέτρα σε δρόμο χωρίς λακούβες και παρατήρησε πώς το νερό θα έχει γίνει γκαζόζα από τις φυσαλίδες, μόνο και μόνο από τους κραδασμούς που δέχεται το πλαστικό τούνελ.
Αν βρεις χώρο για Dynamat κάτι γίνεται.

Λοιπόν, βρήκα τα χαρτιά του τεμπέλη, τα οποία παραθέτω. Πράγματι δεν φαίνεται να είναι Daihatsu αξεσουάρ, καθώς πουλιέται σε κάθε μαγαζί της Daihatsu, κάτι θα ξέρουν.

Tα αποτελούμενα μέρη:









Αρχίζουν οι τσιμούχες:







Αφαιρώντας το πλαστικό τούνελ....



σου δίνει να βάλεις ειδικό μονωτικό υλικό μέσα σε αυτό( είναι το γκρι ορθογώνιο), όχι βέβαια ότι έχει σχέση με το υποβραχιόνιο, είναι όμως κάτι που θα μπορούσαν να το προσθέσουν και σε μία ανάκληση των Cuore από την ελληνική αντιπροσωπία (αν ήταν σοβαροί)



Παρατήρησε και άλλες τσιμούχες, κάποιες είναι ήδη τοποθετημένες, άλλες τις βάζεις εσύ- είναι αυτοκόλλητες"( μην τις βλέπεις μικρές: σχεδιάγραμμα είναι)


Εδώ φαίνεται πόσο καλά σφίγγει πάνω στις ράγιες (και στο αριστερό και στο δεξί κάθισμα:




Λοιπόν τί καταλαβαίνεις, προκειται για μια πρόχειρη μελέτη εγκατάστασης?


Τελος πάντων, δοκίμασε να γεμίσεις το πλαστικό τούνελ, κάτω από την ποτηροθήκη, με πολυουρεθάνη. Είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις.
_________________
Cuore L251 04'


Έχει επεξεργασθεί από τον/την tomas133 στις Παρ Οκτ 31, 2008 13:19, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 31, 2008 13:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

A και να προσθέσω και κάτι ακόμα γιατι καλές οι απόψεις και οι διαφωνίες αλλα δεν μου αρέσει να είμαστε δογματικοί και απόλυτοι.
Βρείτε μου ένα αμάξι.... ένα όχι δύο... όπου ο γνήσιος τεμπέλης να τοποθετείτε με μεταλλικές ράβδους στις ράγες των καθισμάτων. Ολοι ΜΑ ΟΛΟΙ οι τεμπέληδες που έχω δει τοποθετούνται με κάποιον τρόπο στο κεντρικό τουνελ του αυτοκινήτου εαν το πλαστικό έχει αντίστοιχη θέση. Εαν το τουνέλ δεν έχει κάτι τότε απλά ο κατασκευαστής είτε δεν έχει αντίστοιχο αξεσουάρ είτε έχει για πάνω στο κάθισμα. Σε μερικές εταιρείες έχω δει να αλλάζουν κ μέρος του τούνελ για να υποστίζει τον τεμπέλη.(πχ VW)
Τεμπέληδες με τέτοιες λάμες κ αντίστοιχη τεχνική τοποθέτησης μπορείτε να βρείτε άπειρους στο ιντερνετ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 31, 2008 13:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:
A και να προσθέσω και κάτι ακόμα γιατι καλές οι απόψεις και οι διαφωνίες αλλα δεν μου αρέσει να είμαστε δογματικοί και απόλυτοι.
Βρείτε μου ένα αμάξι.... ένα όχι δύο... όπου ο γνήσιος τεμπέλης να τοποθετείτε με μεταλλικές ράβδους στις ράγες των καθισμάτων. Ολοι ΜΑ ΟΛΟΙ οι τεμπέληδες που έχω δει τοποθετούνται με κάποιον τρόπο στο κεντρικό τουνελ του αυτοκινήτου εαν το πλαστικό έχει αντίστοιχη θέση. Εαν το τουνέλ δεν έχει κάτι τότε απλά ο κατασκευαστής είτε δεν έχει αντίστοιχο αξεσουάρ είτε έχει για πάνω στο κάθισμα. Σε μερικές εταιρείες έχω δει να αλλάζουν κ μέρος του τούνελ για να υποστίζει τον τεμπέλη.(πχ VW)
Τεμπέληδες με τέτοιες λάμες κ αντίστοιχη τεχνική τοποθέτησης μπορείτε να βρείτε άπειρους στο ιντερνετ.


Βρε άνθρωπε μου, Cuore παρήγγειλες, Polo ή BMW ?
Aυτοκίνητο από αυτοκίνητο διαφέρει!

Το αυτοκίνητο ακόμη δεν το αγόρασες και επιμένεις?

Πες σε ένα εξουσιοδοτημένο service, ότι το Cuore είναι γενικά συμπαγές και θα αρχίσουν να γελάνε...
LoL

Το αμάξι το έχω κάνει φύλλο και φτερό και σου λέω ότι όλη η προσοχή, δώθηκε στα μηχανικά μέρη. Μόνωση γιοκ! Την βάζεις μόνος σου, όπου και αν γίνεται.

Παράθεση:
Ολοι ΜΑ ΟΛΟΙ οι τεμπέληδες που έχω δει τοποθετούνται με κάποιον τρόπο στο κεντρικό τουνελ του αυτοκινήτου εαν το πλαστικό έχει αντίστοιχη θέση.


Και αυτό είναι κανόνας δηλαδή? Όχι τίποτε αλλό, αλλά αν το σύστημα που σου έδειξα είναι τόσο πρωτοποριακό, τότε τί αλλο θες?

Οι μεταλλικές δοκοί, μην ανησυχείς δεν φαίνονται. Shifty
_________________
Cuore L251 04'


Έχει επεξεργασθεί από τον/την tomas133 στις Παρ Οκτ 31, 2008 13:47, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης