Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 14:49

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Αγορα HG - Απορίες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 09:27    Θέμα δημοσίευσης: Αγορα HG - Απορίες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα σε όλους κ καλώς σας βρήκα !!

Είμαι ένα βήμα πριν απο την αγορά του Cuore HG και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μερικές απορίες που έχω. Χτες πέρασα από τον Καλογρήτσα Αγ.Παρασκευής και είδα το αυτοκίνητο από κοντά. Επίσης οδήγησα κ ένα
αυτόματο. Έμεινα απίστευτα εντυπωσιασμένος με τους χώρους του αυτοκινήτου ενώ και η γενικότερη ποιότητα του μου φάνηκε αξιοπρεπέστατη.Το μόνο που μένει να διαλέξω είναι το χρώμα αλλά και το κιβώτιο ταχυτήτων.

Αν κ δεν είχα οδηγήσει ποτέ αυτόματο, ομολογώ ότι στην μικρή βόλτα που κάναμε μου φάνηκε ιδαίτερα ευκολο κ ξεκούραστο. Μονο στην όπισθεν είχα ένα θέμα αλλα φαντάζομαι ότι με τον καιρό το συνιθήζεις.

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κατανάλωση του. Σε καθημερινή βάση κάνω δρομολόγιο Χολαργός-Καλλιθέα για να πάω στην δουλειά μου. Μέσα από το κέντρο με την γνωστή κίνηση της Μεσογείων, του κέντρου, τα τρελλά
κολλήματα μερικές φορές από διαδηλώσεις κλπ κλπ κλπ.Αυτή την στιγμή έχω ένα Φοκους 1,6 το οποίο στο παραπάνω δρομολόγιο καίει 11 - 11,3 χωρίς κλιματισμό κ 12-12,5 με κλιματισμό.

1. Θα ήθελα εαν υπάρχει κάποιος που να κάνει παρόμοιο δρομολόγιο και να έχει μετρήσει την κατανάλωση είτε με μανουαλ είτε με αυτόματο κ ιδανικά με ανοικτό ή κλειστό α/c. Αυτό που γνώριζα, ήταν οτι τα αυτόματα καίνε περισσότερο. Ο πωλήτής όμως σθεναρά υποστήριζε ότι ναι μεν καίει περισσότερο, αλλά στην διαδρομή που κάνω εγώ θα καίει λιγότερο το αυτόματο γιατί στο μποτιλιάρισμα κ στα πολλά σταμάτα-ξεκίνα με 1η 2α το αυτόματο καίει λιγότερο. Ισχύει βρε παιδιά αυτό η ήταν φουμαρα του πωλητή?. Ναι ξέρετε ότι το αμαξάκι ΔΕΝ θα κανει ταξίδια. Μόνο μέσα στην πόλη θα κινείτε.

Εαν η διαφορά είναι μικρή, πχ με μανουαλ να καίει 6 αλλα με αυτόματο να καίει 6,5-7 θα προτιμήσω το αυτόματο για την ευκολία που σου παρέχει.

2. Επίσης θα ήθελα την αποψη σας για το χρώμα. Το αυτοκίνητο δεν θα είναι σε παρκινγκ ουτε στο σπίτι ουτε στην δουλειά οποτε θα είναι εκτεθημένο σε κουτσουλιές κλπ κλπ. Σαν ανθεκτικότητα τι μου προτείνεται? μεταλικο η απλό?

3. Θα βάλω και φιμέ (ζελατήνες). Υπαρχει κάποιος να μου προτείνετε? Καποιος που έβαλε χρειάστηκε να του ξυλώσουν τις πόρτες? Θα ήθελα να το αποφύγω αυτό.


Αυτά για αρχή. Πιστεύω με την βοήθεια σας να γίνω σύντομα μέλος την όμορφης παρέας σας !!! Smile

Σταύρος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 17:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλώς ήρθες Σταύρο Smile

θα σου απαντήσω σίγουρα για τις ερωτήσεις 2 και 3
Όσον αφορά την 1, εγώ κάνω καθημερινά το δρομολόγιο Αγ. Δημήτριος - Περιστέρι κι έχω μια μέση κατανάλωση 6-6.7 εξαρτόμενη απ'το πώς οδηγάω.

2. το μεταλλικό σίγουρα κρατάει περισσότερο στο χρόνο και είναι πιο ανθεκτικό

3. 'Οχι, δε ξηλώνουν τίποτα. Εγώ έβαλα σε Llumar που έχει εφ΄όρου ζωής εγγύηση και είμαι ικανοποιημένος. 'Εχω την σκάλα titanium, μπορείς να δεις και στο σχετικό θέμα
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 23:38    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα HG - Απορίες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:

1. Θα ήθελα εαν υπάρχει κάποιος που να κάνει παρόμοιο δρομολόγιο και να έχει μετρήσει την κατανάλωση είτε με μανουαλ είτε με αυτόματο κ ιδανικά με ανοικτό ή κλειστό α/c. Αυτό που γνώριζα, ήταν οτι τα αυτόματα καίνε περισσότερο. Ο πωλήτής όμως σθεναρά υποστήριζε ότι ναι μεν καίει περισσότερο, αλλά στην διαδρομή που κάνω εγώ θα καίει λιγότερο το αυτόματο γιατί στο μποτιλιάρισμα κ στα πολλά σταμάτα-ξεκίνα με 1η 2α το αυτόματο καίει λιγότερο. Ισχύει βρε παιδιά αυτό η ήταν φουμαρα του πωλητή?. Ναι ξέρετε ότι το αμαξάκι ΔΕΝ θα κανει ταξίδια. Μόνο μέσα στην πόλη θα κινείτε.

Εαν η διαφορά είναι μικρή, πχ με μανουαλ να καίει 6 αλλα με αυτόματο να καίει 6,5-7 θα προτιμήσω το αυτόματο για την ευκολία που σου παρέχει.

Σταύρος.


Για την 1η ερώτηση, ρίξε μια ματιά εδώ http://www.clubcuore.gr/forum/viewtopic.php?t=37&start=15 Thinking
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 04, 2008 10:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε karamteo από οτι καταλαβαίνω υπάρχει μια διαφορά στην κατανάλωση περίπου 1,5 λίτρο. Δεν είναι και λίγη κ προβληματίζομαι αρκετά. Κάνω περίπου 1000 χλμ το μήνα μέσα στην πόλη. Δηλαδή θα μου καίει 15 λίτρα παραπάνω μηνιαίως. Με απλα μαθηματικά αυτό σημαίνει ότι στην 5ετία, μαζι κ με την παραπάνω αγορά, θέλει έξτρα 2,3 χιλιάρικα παραπάνω.

Ακόμα και έτσι όμως πια είναι η άποψη σου για το αυτόματο? Αξίζει για μέσα στην πόλη τα παραπάνω έξοδα? Καταλαβαίνω ότι κ εσύ πρέπει να είσαι προβληματισμένος.... θα το ξαναέπερνες αυτόματο? Εδώ να πώ, ότι το αμαξάκι το παίρνω με προοπτική 10ετίας σίγουρα. Δεν είμαι από αυτούς που τα πουλάνε κάθε τόσο.
Στην μικρή βόλτα που έκανα μου άρεσε αρκετά. Εντυπωσιαστικά στο πως συμπεριφέρεται στο σταματα ξεκίνα είδικα σε ανηφόρες. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στο αυτόματο? π.χ όταν παρκάρεις καβαλώντας πεζοδρόμιο πως είναι?

Επίσης στο θέμα συντήρησης τι λέει? Θέλει κατί ιδιαίτερο το αυτόματο? π.χ έχει δίσκο πλατό κ τέτοια...

Για το χρώμα να πω πως μάλλον θα πάρω το μεταλλικό μπλε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 08, 2008 12:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εψαξα κ αποφάσισα. Ας κλειδωθεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 08, 2008 19:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν επιτρέπεται τι αποφάσισες?
_________________
Cuore 2008 (L 276)
http://kalofagades.pblogs.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 08, 2008 23:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ουπς μου ξεφυγε αυτό !!! Κοκκινο HG automatic
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 09, 2008 07:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με το καλό Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 13, 2008 11:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:
Φίλε karamteo από οτι καταλαβαίνω υπάρχει μια διαφορά στην κατανάλωση περίπου 1,5 λίτρο. Δεν είναι και λίγη κ προβληματίζομαι αρκετά. Κάνω περίπου 1000 χλμ το μήνα μέσα στην πόλη. Δηλαδή θα μου καίει 15 λίτρα παραπάνω μηνιαίως. Με απλα μαθηματικά αυτό σημαίνει ότι στην 5ετία, μαζι κ με την παραπάνω αγορά, θέλει έξτρα 2,3 χιλιάρικα παραπάνω.

Ακόμα και έτσι όμως πια είναι η άποψη σου για το αυτόματο? Αξίζει για μέσα στην πόλη τα παραπάνω έξοδα? Καταλαβαίνω ότι κ εσύ πρέπει να είσαι προβληματισμένος.... θα το ξαναέπερνες αυτόματο? Εδώ να πώ, ότι το αμαξάκι το παίρνω με προοπτική 10ετίας σίγουρα. Δεν είμαι από αυτούς που τα πουλάνε κάθε τόσο.
Στην μικρή βόλτα που έκανα μου άρεσε αρκετά. Εντυπωσιαστικά στο πως συμπεριφέρεται στο σταματα ξεκίνα είδικα σε ανηφόρες. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στο αυτόματο? π.χ όταν παρκάρεις καβαλώντας πεζοδρόμιο πως είναι?

Επίσης στο θέμα συντήρησης τι λέει? Θέλει κατί ιδιαίτερο το αυτόματο? π.χ έχει δίσκο πλατό κ τέτοια...

Για το χρώμα να πω πως μάλλον θα πάρω το μεταλλικό μπλε.


Sorry φίλε που δεν απάντησα (εβδομάδα διακοπών) αλλά βλέπω ότι ήδη κατέληξες στο auto. Καλή επιλογή, μάλλον η ευκολία κίνησης του auto μέσα στην πόλη θα υπερκεράσει την αυξημένη κατανάλωση. Με το καλό.
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 03, 2009 13:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας χαιρετώ καθώς είναι το πρώτο μου ποστ εδώ Smile

Κατ' αρχάς διάβασα όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολο το forum! Dizzy Οπότε οι απορίες που θα εκφράσω είμαι σίγουρος ότι δεν καλύπτονται αλλού Look around

Απ' όταν βγήκε το νέο cuore ουσιαστικά το ερωτεύτηκα, κυρίως λόγω χαμηλής κατανάλωσης και εκπομπών. Μπορεί στην πράξη να μην πιάνει εύκολα τα 4.4 lt/100 km που ισχυρίζεται, αλλά εφόσον όλες οι εταιρείες μετράνε τις καταναλώσεις τους με τα ίδια στάνταρ και μεθοδολογία, τότε σίγουρα είναι πιο οικονομικό από τα υπόλοιπα μοντέλα...

Αυτόν τον καιρό ψάχνομαι λοιπόν για αυτοκίνητο και έχω σχηματοποιήσει τις ανάγκες μου σε κάποιο μικρό και οικονομικό.... Μένω στο Μενίδι (Αθήνα) , προς το παρόν η δουλειά μου είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και κυρίως κινούμαι σε ανοιχτούς δρόμους, λεωφόρους και εθνική. Στο κέντρο σχεδόν ποτέ δεν κατεβαίνω με αυτοκίνητο, παρά προτιμώ να το αφήνω σε κάποιον ΗΣΑΠ (πχ Ν. Ιωνία) και να παίρνω το τραίνο Smile Ως εκ τούτου, η κίνηση του αυτοκινήτου θα γίνεται συνήθως σε ανοιχτούς δρόμους, σπάνια σε πολλή κίνηση και περιστασιακά σε εκδρομές στα πέριξ της Αττικής, σχετικά συχνότερα μέχρι την Πάτρα και αρκετά αραιά μέχρι τα Γιάννενα....
Επίσης είμαι "άνετος" οδηγός (οδηγάω 7 χρόνια, έχω κάνει πολλά ταξίδια, έχω οδηγήσει πολλά αυτοκίνητα και γενικά δεν αγχώνομαι Shifty )

Να τονίσω εδώ ότι γενικά δίνω μεγάλη σημασία στις οικολογικές παραμέτρους (καταναλώσεις, φιλικά προς το περιβάλλον υλικά, ανακύκλωση κλπ) και ακόμη κι αν δεν μου άρεσε τόσο το cuore, μάλλον πάλι θα το προτιμούσα λόγω χαμηλών εκπομπών και κατανάλωσης.

Με όλα αυτά υπ'όψιν λοιπόν, και σαν οικονομικό όριο περίπου τα ~10.000? κοίταξα τα getz, i10, Matiz, Piccanto κλπ. Σαν σύνολο με ικανοποιεί περισσότερο το cuore, καθώς δεν υστερεί πουθενά σε σχέση με τα υπόλοιπα, πέρα από την ελαφρώς πιο τσιμπημένη τιμή.
Επίσης, επειδή η διαφορά τιμής των δύο εκδόσεων LG/HG είναι ~1200? και επειδή έτσι κι αλλιώς δεν έχω μετρητά και θα βάλω δόσεις, σκέφτηκα "τι 30-τι 40-τι 50" LoL και λέω να προτιμήσω την HG, μιας και το συρόμενο πίσω κάθισμα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διευκόλυνση και ουσιαστικά αλλάζει εντελώς το εσωτερικό του cuore από την μία έκδοση στην άλλη!!

Αυτά που δεν ήξερα πριν επισκεφτώ το club -και συνεπώς δεν ρώτησα στην αντιπροσωπεία- είναι τα εξής:

  • Τελικά το service όντως ακολουθεί τον κύκλο «7500 λάδια - 15000 μεγάλο ή ένας χρόνος»; Πόσο περίπου θεωρείται "νορμάλ" τιμή αντιπροσωπείας για τα service?
  • Το πρώτο service πότε γίνεται? Στα 1500 ή κανονικά στα 7500;
  • Έχει δοκιμάσει κανείς να εφαρμόσει στην πράξη αυτό που λένε ότι όπου και να κάνεις service (αντιπροσωπεία ή όχι) η αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να συνεχίσει να σου παρέχει εγγύηση εφόσον τα service έγιναν κανονικά;
  • Η έλλειψη ελαστικών που φοράει το cuore ισχύει ακόμη? Αν θυμάμαι καλά, η HG φοράει 15" ζάντες και λάστιχα 165/55 R15, σωστά? Θα έχω εναλλακτικές όταν έρθει η ώρα να αλλάξω λάστιχα, ή θα μου τον κόψουν?
  • Η έλλειψη ανταλλακτικών ισχύει ακόμα?
  • Γενικά το κόστος συντήρησης του αυτοκινήτου πώς θα το αξιολογούσατε;
  • Σε περίπτωση τρακαρίσματος (μακριά από εμάς) πόσο πάνε συγκριτικά με άλλες εταιρείες τα υλικά; Πχ, ο πατέρας μου έχει ένα Mitsubishi Lancer του 2006 (το προτελευταίο μοντέλο) και πρόσφατα σε ένα μικροτρακάρισμα για ένα αμορτισέρ μαμίσιο του ζητήσανε 200?. Τα ανταλλακτικά του cuore κινούνται στο ίδιο επίπεδο τιμών με τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα;
  • Εσείς που έχετε καιρό το αυτοκίνητο, μπορείτε να επιβεβαιώσετε την "παροιμιώδη" αξιοπιστία για την οποία όλοι μιλάνε;


Μπορεί να ακούγονται λίγο υπερβολικοί οι προβληματισμοί μου, μα θέλω να λάβω σοβαρά υπ' όψιν μου το συνεχόμενο κόστος ενός αυτοκινήτου (ασφάλειες, τέλη, συντήρηση) πέρα από την τιμή αγοράς.... Επομένως, αν το cuore έχει μέτριου κόστους service, αλλά είναι αθάνατο, δεν έχω λόγο να προβληματίζομαι Smile

Επίσης, ένα τελευταίο που απεθύνεται σε όποιον διάλεξε το έντοκο χρηματοδοτικό: σκέφτομαι να δώσω 3000? προκαταβολή, οπότε μου βγαίνουν 140? x 60 μήνες. Αν θελήσω να αποπληρώσω νωρίτερα, γνωρίζετε αν θα έχω ρήτρα?

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν στο μυαλό Thinking Smile
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 03, 2009 17:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα σου απαντήσω σε αυτά που γνωρίζω:

Για το service ισχύει πράγματι 7500 λάδια - 15000 μεγάλο service
Πρώτο service στα 7500 έκανα

Για έλλειψη ανταλακτικών, αν αναφέρεσαι στο σύνολο τους, ανταλλακτικά( γενικά ) υπάρχουν. Και όσο υπάρχει η Τουοτα καλυπτόμαστε.
Και αν μιλάμε για ανταλλακτικά μηχανής, ίδιο μοτεράκι φοράει το C1 της Citroen, το 107 Peugeot και το Αygo της Τουοτα.
Όσον αφορά τον χρόνο διάθεσης των ανταλλακτικών, από την στιγμή που ζεις Αθήνα, αυτός είναι μηδενικός. Αυτό το λέω γιατί στην Αθήνα η Agripan ,αν δεν κάνω λάθος, έχει την έδρα της.

Το κόστος συντήρησης είναι σχετικά μικρό, τα Huyndai, τα ΚΙΑ, τα Fiat έχουν σίγουρα μικρότερο κόστος συντήρησης και ανταλλακτικών.
Ενδεικτικά για το Cuore δες εδώ https://www.ssl-id.de/kiessetz-und-schmidt.de/onlineshop/english/το κόστος των Wearing parts πρόσθεσε τα @αμησιάτικα τα εργατικά και υπολόγισε το άθροισμα.

Tέλος, την περίφημη αξιοπιστία, την συναντάς κυρίως στα μηχανικά.
Και στα ηλεκτρικά είναι αξιόπιστο το αμάξι, καθώς δεν είναι τόσο πολύπλοκο.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το blog http://my107.blogspot.com/ και δώσε σημασία κυρίως στο tuning του μοτέρ.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 03, 2009 18:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tomas133 έγραψε:
Για το service ισχύει πράγματι 7500 λάδια - 15000 μεγάλο service

........

Το κόστος συντήρησης είναι σχετικά μικρό, τα Huyndai, τα ΚΙΑ, τα Fiat έχουν σίγουρα μικρότερο κόστος συντήρησης και ανταλλακτικών.
Ενδεικτικά για το Cuore δες εδώ https://www.ssl-id.de/kiessetz-und-schmidt.de/onlineshop/english/το κόστος των Wearing parts πρόσθεσε τα @αμησιάτικα τα εργατικά και υπολόγισε το άθροισμα.


Δηλαδή, ας πούμε ότι με ~60? το μικρό service και ~120? το μεγάλο είμαι μέσα? Thinking Thinking

Παράθεση:
Tέλος, την περίφημη αξιοπιστία, την συναντάς κυρίως στα μηχανικά.
Και στα ηλεκτρικά είναι αξιόπιστο το αμάξι, καθώς δεν είναι τόσο πολύπλοκο.


Ε τότε τι να χαλάσει?
Δε νομίζω να φεύγουν χειρολαβές ή καπάκια! Thinking Head on wall Whistling

Εννοώ αν είναι γνωστός κάποιος συγκεκριμένος, προβληματικός τομέας... Πχ να χτυπάνε συχνά βλάβες σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος....

Τι τα θες, σχεδόν σίγουρος είμαι, απλά το ψειρίζω το θέμα μη μείνω μετά με το στόμα ανοιχτό...... LoL
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 03, 2009 18:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως για το L251 το αμέσως προηγούμενο μοντέλο δηλαδή, δεν ακούστηκε τίποτε προβληματικό. 5χρόνια τώρα και τίποτε.

Αυτό που κυκλοφορεί τώρα έχει καμμιά 2ετία στην αγορά.

Από εκεί και ύστερα τα Cuore ,κατά την γνώμη μου, είναι πολύ ευπαθή στα πλαστικά τους με ότι αυτό συνεπάγεται.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 05, 2009 20:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτι ακόμα: να προχωρήσω σε άμεση αγορά μες στον Φλεβάρη, ή να περιμένω την άνοιξη μήπως και γίνει κάποια προσφορά? Ήλπιζα ότι λόγω οικονομικής κρίσης στις αυτοκινητοβιομηχανίες όλο και κάποια προσφορά ή μείωση τιμής θα υπάρξει, όπως και στα ανταγωνιστικά μοντέλα της κατηγορίας. Ωστόσο, η Daihatsu όχι μόνο δεν μείωσε τις τιμές αλλά αντιθέτως έχει ήδη αυξήσει κατά 200? την τιμή αγοράς και επιπροσθέτως έχει καταργήσει και τα πιο ευέλικτα από τα διαθέσιμα χρηματοδοτικά της προγράμματα!
Προς το παρόν προσανατολίζομαι στην χρησιμοποίηση του άτοκου χρηματοδοτικού της (45% προκαταβολή και 24 άτοκες).

Αξίζει να περιμένω μέχρι την άνοιξη (πχ Απρίλη) για κάποιο καλύτερο πρόγραμμα / προσφορά, ή μάλλον δεν θα προκύψει κάτι? Ποιά είναι η εκτίμησή σας?

Επίσης, το νέο cuore έχει ρεζέρβα???!! Dizzy Dizzy LoL Ρωτώ διότι το πάτωμ ατου πορτμπαγκάζ μου φάνηκε εξαιρετικά μικρό για να την χωρά!!
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 06, 2009 07:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι έχει ρεζέρβα, κάτω από τα εργαλεία.

τώρα από προσφορά δε γνωρίζουμε κάτι άλλο. "χτύπα" το τώρα. τι χρόνο αναμονής έχει?
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης