Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 21:12

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Κατανάλωση?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
agrocuore
Μέλος


Μέλος από: 15 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 29, 2009 15:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χθές στα φανάρια ένας με μηχανάκι με ρώτησε αν είμαι ευχαριστημένος από την κατανάλωση του αυτοκινήτου. Εγώ του είπα να κοιτάξει στο ταμπλό μου το AVG που εκείνη τη στιγμή έγραφε 5,7 . Τότε μου αποκάλυψε οτι έχει αγοράσει το αυτόματο και οτι είναι δυσαρεστημένος τόσο με την απόκριση και το τράβηγμα του κινητήρα όσο και με την κατανάλωση. Είχε πραγματικά μια έκφραση στο πρόσωπό του σαν να έλεγε "την πάτησα" που πήρα αυτόματο. Μου είπε οτι οι δικές του καταναλώσεις είναι κοντά στο 8 με 8,5 ενώ η κατανάλωση που είδε εκείνη τη στιγμή σε εμένα ( 5,7 ) ούτε κατα διάνοια!!! Όταν άναψε το πράσινο το ζουζούνι απογειώθηκε κι ο κακομοίρης έμεινε να χαζεύει...Έχει πραγματικά τόση διαφορά στα ξεκινήματα το αυτόματο; Το manual πάντως που έχω είναι πολύ ζωηρό...
_________________
Cuore L276 H(igh)G(ain)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 29, 2009 19:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν έχει βαρύ πόδι ο τύπος..
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 01, 2009 16:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

agrocuore έγραψε:
Χθές στα φανάρια ένας με μηχανάκι με ρώτησε αν είμαι ευχαριστημένος από την κατανάλωση του αυτοκινήτου. Εγώ του είπα να κοιτάξει στο ταμπλό μου το AVG που εκείνη τη στιγμή έγραφε 5,7 . Τότε μου αποκάλυψε οτι έχει αγοράσει το αυτόματο και οτι είναι δυσαρεστημένος τόσο με την απόκριση και το τράβηγμα του κινητήρα όσο και με την κατανάλωση. Είχε πραγματικά μια έκφραση στο πρόσωπό του σαν να έλεγε "την πάτησα" που πήρα αυτόματο. Μου είπε οτι οι δικές του καταναλώσεις είναι κοντά στο 8 με 8,5 ενώ η κατανάλωση που είδε εκείνη τη στιγμή σε εμένα ( 5,7 ) ούτε κατα διάνοια!!! Όταν άναψε το πράσινο το ζουζούνι απογειώθηκε κι ο κακομοίρης έμεινε να χαζεύει...Έχει πραγματικά τόση διαφορά στα ξεκινήματα το αυτόματο; Το manual πάντως που έχω είναι πολύ ζωηρό...


Να με συμπαθάς, αλλα στην εκκίνηση στο φανάρι, το αυτόματο σε αφήνει πίσω. Αν δε, ξέρεις να παίξεις κ λίγο με το κιβώτιο, (να το ξεκινήσεις απο D2 και να ανεβάζεις μόνος σου) τότε σε αφήνει ακόμα πιο πίσω.

Σε γενικές γραμμές ναι το αυτόματο τραβάει πιο λίγο... αν κ η αίσθηση που σου δίνει είναι οτι κόβει τον μισο κινητήρα !!! Αυτό συμβαίνει γιατί παντα ριχνει την ταχύτητα πιο γρήγορα από οτι θες.. Κ πάντα είναι σαν να έχει μέσα μια ταχύτητα παραπάνω....Θέλει λίγο να το συνηθήσεις για να πιάνεις καλύτερες επιταχύνσεις αλλά σίγουρα το χειροκίνητο δεν το φτάνει σε απόδοση. Εκτός απο την εκκίνηση σε φανάρι..
Σε κατανάλωση είναι περίπου 2 λίτρα πάνω.. Σε ανοικτό δρόμο η διαφορά είναι μικρότερη...

Ο τύπος λοιπόν που δήλωνε απογοητευμένος..

α. προφανώς κ δεν έχει ξανα οδηγήσει αυτόματο με μετατροπέα ροπής
β. προφανώς αξιολόγησε λάθος τις ανάγκες του
γ. προφανώς δεν ψάχτηκε στο ελάχιστο για το τι παίρνει, καθώς ακόμα κ ο κατασκευαστής δίνει 1.1 λίτρο πάνω την μέση κατανάλωση στο αυτόματο.... κ αν δίνει 1.1 στην μέση, δεν θα είναι 1.5 στην πολή? κ αν είναι 1.5 στην πόλη απο τον κατασκευαστή, δεν θα είναι παραπάνω τουλάχιστον μισό λιτρο σε πραγματικές συνθήκες? Κοινή λογική...

Το αμαξάκι δεν συμπεριφέρεται καθόλου διαφορετικά, απο όλα τα αυτόματα με μετατροπέα ροπής αντίστοιχων κυβικών.

Κατα τα άλλα, μετα απο 4000χλμ μέσα στην πόλη με το αυτόματο, μπορώ να εκτιμήσω το πόσο πιο σημαντικό είναι το αυτοκίνητο να σε ηρεμεί κ να σε ξεκουράζει απο το να γκαζώνει στα φανάρια..
Οποιος οδηγεί μέσα στην πόλη, κ δεν έχει δοκιμάσει ποτέ του αυτόματο, πραγματικά δεν ξέρει τι χάνει (αρκεί να είναι απλά ελαφρά συνηδητοποιημένος οδηγός..)

Αυτά κ σορρυ για την πολυλογία..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jovvl
Μέλος


Μέλος από: 15 Ιούλ 09
Δημοσιεύσεις: 9
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 00:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έχω δει στο καινούργιο Cuore μου και μέση 4,8 λίτρα με μικτή διαδρομή Λάρισα - Γρεβενά-Μεσολούρι(χωριό προς τα βλαχοχώρια)και επιστροφή Λάρισα και καμιά 150 χλμ μέσα στην πόλη. Συνολικά απο το γέμισμα πριν την αναχώρηση για Μεσολούρι μέχρι που ξαναφουλάρισα έκανα 580χλμ θυμάμαι. Η αλήθεια είναι πως απο τότε παίζω περίπου στα 420-450 χλμ σε κάθε γέμισμα αλλά μιλάμε χωρίς ιδιαίτερη λύπηση ή προσοχή στο γκάζι. Όποτε πάω Αθήνα με 140-150χλμ συνέχεια κάνει κατα μέσω όρο 6,6 λίτρα συμπεριλαμβανομένης και της κίνησης στην Αθήνα.
Με το C4 που είχα αν έτρεχα έτσι μιλάμε χαλαρά στα 11 λίτρα.
_________________
3X N13 Sunny+ New Daihatsu Cuore!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 14:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Jovvl έγραψε:
Με το C4 που είχα αν έτρεχα έτσι μιλάμε χαλαρά στα 11 λίτρα.


Κοίτα να δεις, μόλις χθες μιλούσα με μια φίλη που είχε το C5 για το τι κατάπινε αυτό το αμάξι!!! LoL
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
alex.tsoumanis
Μέλος


Μέλος από: 01 Αύγ 09
Δημοσιεύσεις: 11
Φύλο:
Τόπος: Πρεβεζα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 19, 2009 01:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω παλι παιδια με 5 ευρω κανω 100 χλμ. και με την βενζινη στο 1.12 (4.45 λιτρα τα 5 ευρω) καιω δλδ 4.5... μονο με ενα συγκεκριμενο ΕΚΟ που βαζω. ολα τα χιλιομετρα εκτος πολης και τα 15 απο αυτα μεσα στην Πρεβεζα. σε ολα τα αλλα πρατηρια με 5 ευρω κανω 90 χλμ... ειναι πολλα που παιζουν με τις βενζινες... και εχω και το παλιο L251... φαντασου το καινουριο. Πηγα προχθες Θεσσαλονικη και σε 330 χλμ (απο σπιτι σε σπιτι) εκαψα μισο ντεποζιτο και μια σταλια και εκανα και μιση ωρα να παρκαρω γιατι ηταν σαββατοβραδο και μενω κοντα στην ΔΕΘ... και ολο πλακωμενο στην εγνατια 140 - 160 και το εσπασα στα 175(κοντερισια)javascript:emoticon('Yahoo')... δεν καιει ρε παιδια...
_________________
4.5l/100km(o ιδιος)... made in japan... 0-100 σε 11sec...τι αλλο θες απο ενα cuore?????????? Cuore L251
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 30, 2009 18:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αμάξι δεν καίει.... αυτό είναι το μόνο σιγουρο... Το θέμα όμως είναι γιατί δεν καίει? Γιατί είναι πανάλαφρο... κ ακριβώς επειδή είναι πανάλαφρο... κ ταυτόχρονα με μεγάλους χώρους... το σασί έπρεπε να είναι όσο πιο μαζεμένο γίνετε.... κ επειδή έπρεπε το σασί να είναι μαζεμένο, αλλα το συνολίκό μέγεθος μικρό... μας προέκυψε ένα σασί, λεπτοκαμομένο για να το θέσω κομψά.

Εγώ για να πω την αμαρτία μου, θα προτιμούσα ένα πιο ποιοτικό σασι, κ ας έπινε κανα λιτρο παραπάνω... Καλή και η οικονομία δεν λέω... αλλα ρε παιδί μου με την παραμικρή ανωμαλία του οδοστρώματος νομίζεις ότι το αμαξι θα διαλυθεί....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 01, 2009 22:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:


Εγώ για να πω την αμαρτία μου, θα προτιμούσα ένα πιο ποιοτικό σασι, κ ας έπινε κανα λιτρο παραπάνω... Καλή και η οικονομία δεν λέω... αλλα ρε παιδί μου με την παραμικρή ανωμαλία του οδοστρώματος νομίζεις ότι το αμαξι θα διαλυθεί....


το χω πάει σε βουνά και σε χιλιόμετρα κατσικοχωματόδρομων και δεν καταλαβαίνει τίποτα λέμε Yahoo Dancing Banana
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
gregoryael
Μέλος


Μέλος από: 10 Δεκ 09
Δημοσιεύσεις: 13
Φύλο:
Τόπος: ΛΑΡΙΣΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 10, 2009 08:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ego paidia mesa sto iraklio me 1 gemisma 30 euro kano peripou 300-350 xlm me oxi megali lipisi sto gkazi kai me 3-5 atoma mesa panta
otan bgaino ethniki gia larisa kano 400 xlm me 3/4 tou rezerbouar me 30 euro kai 2 atoma mesa kai kapoies balitses...... kai stathera 140-150
emena mou fenetai arketa xamili katanalosi....... Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mpielas
Μέλος


Μέλος από: 01 Σεπ 09
Δημοσιεύσεις: 5
Φύλο:
Τόπος: θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 20, 2010 22:06    Θέμα δημοσίευσης: κατανάλωση στις διακοπές μας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χαιρετώ όλους τους φίλους του μικρού μας σαμουράι. Παιδιά μόλις πριν γύρισα από διακοπές και το μικρό θαύμα της απω ανατολής χρειάστηκε 32.3 λίτρα για 755 χιλιόμετρα βεβαίως με χαλαρούς ρυθμούς.οπότε ορίστε το 4.3 μέσης κατανάλωσης. Εννοείτε ότι η μέτρηση έγινε από την ίδια αντλία στο ίδιο βενζινάδικο κ με φουλάρισμα μέχρι τελευταίας σταγόνας. Καλό καλοκαίρι σε όλους και το νου μας στους ούνους των δρόμων.
_________________
ΘΑ ΞΑΝΆΡΘΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗΣ ΘΑ ΤΡΈΜΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 21, 2010 15:35    Θέμα δημοσίευσης: Re: κατανάλωση στις διακοπές μας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mpielas έγραψε:
χαιρετώ όλους τους φίλους του μικρού μας σαμουράι. Παιδιά μόλις πριν γύρισα από διακοπές και το μικρό θαύμα της απω ανατολής χρειάστηκε 32.3 λίτρα για 755 χιλιόμετρα βεβαίως με χαλαρούς ρυθμούς.οπότε ορίστε το 4.3 μέσης κατανάλωσης. Εννοείτε ότι η μέτρηση έγινε από την ίδια αντλία στο ίδιο βενζινάδικο κ με φουλάρισμα μέχρι τελευταίας σταγόνας. Καλό καλοκαίρι σε όλους και το νου μας στους ούνους των δρόμων.


Τέτοια νούμερα δεν θα πρέπει να μας ξενίζουν πάντως..... Σε ταξίδι - εκδρομή από την παλιά ΕΟ Πατρών - Κορίνθου, πηγαίνοντας σταθερά με ~80-90χλμ έκανα άνετα 3.5 λ/100χλμ!! Όσο πιο χαλαρό πόδι στο γκάζι έχουμε, τόσο πιο πολύ μας επιβραβεύει το θηρίο!
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
johnakos
Μέλος


Μέλος από: 20 Απρ 10
Δημοσιεύσεις: 17
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 23, 2010 02:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω με τον ξαδερφο σας το σιριον το 1.0 ειμαι στα 5.4 lit/100km . Καθε φορα που βαζω βεζινα διαιρω τα λιτρα που εβαλα δια τα χιλιομετρα που εχω κανει με το προηγουμενο γεμισμα . Πολυ καλη η καταναλωση αφου οι διαδρομες που κανω ειναι και εντος και εκτος πολης . Αν χαιδευω το γκαζι μπορει να πετυχω και 5.1 lit/100 km οπως και εχω κανει μια φορα ομως συνηθως βιαζομαι και δεν πηγαινω τοσο χαλαρα . ΠΑΝΤΑ οι αλλαγες το πολυ μεχρι 2.5 χιλιαδες στροφες και στην εθνικη σταθερα 80-90 .

-Να σημειωσω οτι εχω 15αρες ζαντες με 195/50/15 λαστιχο !
_________________
Honda civic 91' 1.5cc (92hp) 2008-2009
Honda civic 91' 1.6cc SiR (165hp) 2009-2010
Daihatsu sirion 09' 1.0 (77hp) 2010-...

Τελικα ειμαι ιαπωνας Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 05, 2010 21:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τις προάλλες πήγα Αιδηψό μέσω Χαλκίδας απ'τα βουνά και από παλαιά εθνική και έκανα μέση κατανάλωση 5.0 ! Smile επιστροφή πάλι απ'τα βουνά αλλά από κανονική εθνική, πάλι 5.1 Yahoo κοινώς αν το ντεπόζιτο ήταν γεμάτο θα κατανάλωνα 3/4 για το πέρα-δώθε

είπαμε να μαλακώσουμε λίγο το πόδι τώρα που ακριβαίνει η βενζίνη Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
Σελίδα 6 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης