Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Παρ Μάρ 29, 2024 00:15

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Κατανάλωση?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 23, 2009 20:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά από μία εβδομάδα οδήγησης μέσα στην πόλη (δεν πήγα τελικά Θεσσαλονίκη λόγω καιρού) συνήθως μποτιλιαρισμένος και με βροχή η μέση κατανάλωση ήταν σχεδόν πάντα 6,5-6,7 lt/km. Αύριο θα του βάλω και βενζίνη και θα έχω και πραγματικά στοιχεία που θα λένε τόσα χλμ με τόσα λίτρα...
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 24, 2009 07:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τόσο είναι πάνω κάτω μικτή, το λιγότερο που έχω καταφέρει εντός πόλεως είναι ~5.9 αλλά εντελώς προσεκτικά
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 24, 2009 19:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σας ρωτήσω. Έχετε τσεκάρει αν το 6,5λτ/100χλμ που λέει το AVG ισχύει? Ρωτάω γιατί ενώ συνέχεια έχω τέτοιες ενδείξεις από 6,5 έως 6,7 βλέπω ότι έχω κάνει 330 χλμ έχοντας καταναλώσει τα 3/4 του ρεζερβουάρ και μου δίνει range 125χλμ. Αν υποθέσουμε ότι το range είναι σωστό, που έτσι φαίνεται τότε θα έχω κάνει περίπου 450χλμ με τα 35λτ του ρεζερβουάρ πράγμα που σημαίνει 7,8lt/km.

Έχετε παρατηρήσει τέτοιες αποκλίσεις ή απλά επειδή είναι το πρώτο γέμισμα του αυτοκινήτου μπορεί κάτι να μου διαφεύγει?
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 27, 2009 10:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρώτο γέμισμα: 24,73lt για 365km, ήτοι: 24,73*100/365 = 6,78lt/100km όλα μέσα στην πόλη με τον υπολογιστή ταξιδίου να δίνει τιμές μέσης κατανάλωσης κάπου μεταξύ 6,5 και 6,7. Οπότε είμαστε ΟΚ...

Φαντάζομαι με λίγο καλύτερες συνθήκες (γιατί ήταν από τις πολύ ζόρικες εντός πόλης οι πρώτες μέρες) και με πιο στρωμένο αυτοκίνητο να πέσουμε λίγο ακόμα και θα είμαι σούπερ ευχαριστημένος.
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
agrocuore
Μέλος


Μέλος από: 15 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 29, 2009 14:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ πάντως που το' χω δυο μέρες τώρα, με προσεκτική οδήγηση τόσο στην πόλη όσο και στην εθνική, η κατανάλωση κυμάνθηκε μεταξύ 4,9-6,0 λτ/100 . Στην εθνική πήγαινα με 5η στα 140 και μου έδειχνε 5,6!!! Πρέπει εδώ να τονίσω οτι στις ταχύτητες αυτές μου φάνηκε τόσο σταθερό όσο και αθόρυβο αφού το μόνο που ακούγονταν ήταν ο θόρυβος από τους καθρέπτες και ένας τριγμός από τη μεριά του συνοδηγού που εμφανίζεται από τα 100 χλμ/ώρα και μετά. Η μηχανή ΚΑΘΟΛΟΥ στο cruising και ελάχιστα στα προσπεράσματα. Στην πόλη όμως ειδικά στο ξεκίνημα ακούγεται πολύ και τρεμουλιάζει μαζί με το λεβιέ...

Τον τριγμό στα πολλά χιλιόμετρα τον έχει εντοπίσει κι άλλος εκτός από μένα; Από τί μπορεί να είναι; Thinking
_________________
Cuore L276 H(igh)G(ain)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 29, 2009 18:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

agrocuore έγραψε:
Η μηχανή ΚΑΘΟΛΟΥ στο cruising και ελάχιστα στα προσπεράσματα. Στην πόλη όμως ειδικά στο ξεκίνημα ακούγεται πολύ και τρεμουλιάζει μαζί με το λεβιέ...


O γουργουρητός θόρυβος της μηχανής σταδιακά μαλακώνει με το στρώσιμο....

Τριγμό δεν έχω εντοπίσει... Μόνο φύσημα από τον άνεμο από τα 100 και πάνω.... Και υπερθεματίζω στην σταθερότητα σε υψηλές ταχύτητες... Προσωπικά νιώθω ανασφάλεια σε αυτοκινητόδρομο μετά τα ~150.....
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 07, 2009 15:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεύτερο γέμισμα: 23,3lt για 389,5km ήτοι: 5,98lt/km ενώ γενικά ο υπολογιστής ταξιδίου έδειχνε σχεδόν πάντα 5,7lt/km.

Όλα τα χιλιόμετρα ήταν εντός πόλης χωρίς όμως να υπάρχουν και τραγικές συνθήκες μποτιλιαρίσματος αλλά με αρκετές μικρές διαδρομές.
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 09, 2009 15:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε συνέχεια κουβέντας από εδώ

Braindead έγραψε:
Ε,οκ,παιζουμε με τις λεξεις.Εγω 8εωρω οτι απο τη στιγμη που μου ανακοινωνουν πραγματα που ειναι ανεφικτα,μου λενε ψεματα...


Μα αυτό είναι το θέμα, ότι δεν είναι ανέφικτα τα εργοστασιακά νούμερα Smile
Δοκίμασε να πας εκτός πόλης με σταθερή ταχύτητα ~80km/h σε μέρα χωρίς ανέμους και μέτρησε την μέση σου κατανάλωση!! Θα διαπιστώσεις ότι είναι κάτω από 4! Look around Απλά, κανείς μας δεν οδηγάει ποτέ έτσι Cool

Αλλά ίσως έχεις δίκιο ότι από ένα σημείο και μετά "παίζουμε με τις λέξεις", αφού εξαρτάται από το πώς εκλαμβάνει ο καθένας την «ψευτιά» Dizzy Smile
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 22, 2009 10:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τρίτο γέμισμα:

446km με 24,47lt άρα: 5,49lt/km με τον υπολογιστή να δείχνει γενικά 5,4lt/km.

πάλι όλα μέσα στην πόλη με μέτριες συνθήκες μποτιλιαρίσματος.

Νομίζω καλά πάμε!
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
agrocuore
Μέλος


Μέλος από: 15 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 22, 2009 15:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έχω να πώ οτι έκανα το γύρο της Λίμνης Πλαστήρα και μετά στα χωριά του Δομοκού για να καταλήξω στη βάση μου ΜΟΝΟ με 23 Ευρώ... Τα σχόλια δικά σας.

Δε μπορώ όμως να καταλάβω τί συμβαίνει με το AVG. Όταν φουλάρω αρχίζει και δείχνει κάτι τρελές καταναλώσεις όπως 8,5 τη στιγμή που πρίν το φουλάρισμα έδειχνε 4,9 με 5,3 και εννοείται το ίδιο χαλαρό σρύλ οδήγησης. Σιγά σιγά πέφτει αλλά ποτέ κάτω από 7 ενώ αν το μηδενίσω μπορεί να έρθει στα ίσια του. Λέτε να'χει πρόβλημα ο υπολογιστής;
_________________
Cuore L276 H(igh)G(ain)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 22, 2009 21:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@ agrocuore

Κάθε φορά που ανοίγεις το καπάκι της βενζίνης το average μηδενίζεται αυτόματα. Γιαυτό και οι "περίεργες" αρχικές καταναλώσεις που είναι απολύτως λογικές λόγω πρώτων αλλαγών ταχυτήτων.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 23, 2009 10:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα ο υπολογιστής της κατανάλωσης μηδενίζει μόλις γεμίσω και όντως παρουσιάζει περίεργες τιμές στα πρώτα μέτρα. Μετά επειδή το βενζινάδικο που βάζω βενζίνη είναι σε ψήλό σχετικά σημείο και κοντά σε λεωφόρο που οδηγεί στο σπίτι έχω πάντα τη χαρά (!) να βλέπω ότι για τα 11 χιλιόμετρα μέχρι το σπίτι πιάνω μία μέση κατανάλωση που είναι κοντά στο 4 με 4,5. Μετά βέβαια που την επόμενη μέρα κάνω την ανάποδη διαδρομή σταθεροποιούμαι στις τιμές που έχω αναφέρει παραπάνω. Έτσι και τώρα μετά το τρίτο γέμισμα είμαι σε μέσο όρο 5,2 με 5,3...
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 30, 2009 11:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέταρτο γέμισμα:
28,13lt για 502km: ήτοι 5,6lt/100

με τον υπολογιστή να γράφει 5,3lt/100

Ανεβήκαμε λίγο σε σχέση με την πρηγούμενη φορά αλλά γενικά το είχα πιέσει περισσότερο και πρέπει να παίζει και ρόλο πόσο πολύ ή λίγο το φουλάρουν το ντεπόζιτο κάθε φορά.

Πάντως 502 χλμ με 25 ευρώ είναι σαφώς καλύτερα από τα 50ευρώ που θα έδινα με το παλιό μου αυτοκίνητο...
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 30, 2009 11:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να προσθέσω ότι όταν το γέμισα είχε ανάψει το φωτάκι για τουλάχιστον 15χλμ και μου έδινε range 6χλμ μόλις!! ενώ γέμισε με 28 λίτρα που σημαίνει ότι είχε άλλα τουλάχιστον 6 με 7 λίτρα μέσα που φτανουν για 100-120χλμ... Το θέμα είναι ποιος παίρνει το ρίσκο να το αφήσει 120-130 χιλιόμετρα αφού ανάψει το λαμπάκι και αφού έχει μηδενίσει το range για να δει μέχρι που φτάνει!!!
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2009 09:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επόμενο γέμισμα: 28,05lt για 501,50km. Δηλαδή 5,6lt/100km με το μετρητή να γράφει 5,5lt/100km.

Πάντα μέσα στην πόλη και με αρκετή κίνηση. Φαίνεται ότι υπάρχει σταθεροποίηση σε αυτά τα επίπεδα οπότε θα ξαναενημερώσω αν έχω κάποια μεταβολή ή αν κάνω κάποιο μεγάλο ταξίδι...
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 5 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης