Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 14:29

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Κατανάλωση?
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Wilder
Μέλος


Μέλος από: 01 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 17, 2008 19:02    Θέμα δημοσίευσης: Κατανάλωση? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά η εργοστασιακή κατανάλωση που ισχυρίζονται οι Ιάπωνες πόσο είναι στο περίπου?
Γιατί τα 4,4 μου φαίνονται πολύ λίγα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 07:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με συνεχή κίνηση στην πόλη που συμπεριλαμβάνει κίνηση αλλά και ανοίγματα, έχω μια μέση κατανάλωση πάνω κάτω 6.3 με 6.5. Αν κολλήσω για μεγάλη απόσταση σε μποτιλιάρισμα τότε μπορεί να πάει και 6.7.

Για να δεις το 4.4 πρέπει να κάνεις μεγάλο ταξίδι κ να πηγαίνεις με μεγάλη σχέση κ μικρή ταχύτητα, π.χ. 100 με 5η
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mark
Συντονιστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 20:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:

Για να δεις το 4.4 πρέπει να κάνεις μεγάλο ταξίδι κ να πηγαίνεις με μεγάλη σχέση κ μικρή ταχύτητα, π.χ. 100 με 5η


Συγνώμη αλλά ακόμα και έτσι, δεν πρόκειται να δεις ποτέ το 4.4 ΜΕΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.... Είπαμε, άμα έχεις και 6.3 μέση για Χ χιλιόμετρα, για να δεις μέση 4.4, πρέπει να κάνεις άλλα Χ με συνεχή κατανάλωση 2,5 ώστε να σου ρίξει το μέσο όρο στα 4.4, πράγμα που δε νομίζω να το καταφέρεις όσα χιλιόμετρα και να κάνεις με 5η και 100χλμ/ώρα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 13, 2008 00:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mitsubae έγραψε:
Χαιρετώ το club των φίλων του cuore. Το παρήγγειλα 17.01.2008 και μου έχουν πεί πως θα το παραλάβω περίπου τέλη Απριλίου. (Cuore HG Black Mica Metallic). Ελπίζω να έρθει νωρίτερα γιατί έχω πουληθεί στα βενζινάδικα!


Ε, καλά μην νομίζεις ότι είναι τόσο οικονομικό, άκουμε που σου λέω! Whistling
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 13, 2008 12:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι εννοείς? Thinking
τόσο καιρό και με σκίσιμο κιόλας ή σε μεγάλο μποτιλιάρισμα πάνω από 6.8 μέση κατανάλωση δεν έχω δει και το γεμίζω 1 φορά την εβδομάδα γιατί κάνω πολλά χιλιόμετρα καθημερινά Καλαμάκι - Περιστέρι. Δε το χω αφήσει ποτέ να πέσει κάτω απ'το 1/4 και το γεμίζω με καμιά 20ρια ?.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 09:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και σίγουρα Θωμά θα καίει λιγότερο από το σημερινό μου αυτοκίνητο (Suzuki Vitara JLX μοντ. '92 - 11.5l/100km) Whistling
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 10:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίδες το Cuore έχει μόνο 60-70 άλογα. Για μέσα στην πόλη με ταχύτητες 30 και 40 khm/h σίγουρα είναι οικονομικότερο από ότι άλλο κινήται. Αλλά επειδή και η πόλη έχει περιφερειακούς, και θα οδηγήσετε και εκτός πόλης......τότε αλλάζουν τα πράγματα.
Διότι αναπόφευκτα θα πατήσετε βαριά το γκάζι, ιδίως αν έχεται φορτίο πάνω από 2 άτομα.
Μην ξεγιελιέστε από τα 20 ευρώ (25 ευρώ για 100% γέμισμα) που δίνετε! Το ρεζερβουάρ είναι μόλις 35 λίτρα, όταν στο μεγάλο σας Ι.Χ. είναι 50-65 λίτρα. Άρα το επιχείρημα: φουλάρω με χ ευρώ δεν έχει νόημα.

Δεν αποκλείεται λοιπόν, να πληρώνετε στον βενζινά τα ίδια ποσά με δόσεις
LoL LoL

Και κάτι άλλο, Ι.Χ. με Cruise Control, επιτυγχάνουν πολύ μικρότερη κατανάλωση σε ταχύτητες άνω των 70khm/h, ανεξάρτητα από τον κυβισμό τους. Και μην μου πείτε ότι η Αθήνα δεν έχει δρόμους οπου αναγκαστικά τρέχεις....


Η οικονομία με το Cuore περιορίζεται στο ότι κοστίζει φθηνά για να το αποκτήσετε και φθηνά για να το συντηρήσετε.


Συγκεκριμένα με ένα γέμισμα κάνω 250 χλμ μέσα στην πόλη, 400χλμ εκτός πόλης. Για πείτε μου τις δικιές σας μετρήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 16:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτσε να έρθει πρώτα με το καλό! Και μετά θα σε ενημερώσω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 16:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με 3/4 ρεζερβουάρ κάνω πάνω κάτω 300χλμ στην πόλη. ταξίδια δεν έχω πάει πολλά για να συγκρίνω

(οι δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν στο σχετικό θέμα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 16:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη, είναι εύκολο να μας το πείς σε lt/100χλμ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 16:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συνήθως 6.2 με 6.7 (στο συνεχόμενο μποτιλιάρισμα) και τελευταία που το πάω λίγο κόφτες 6.8, οπότε κατά μέσο όρο 6.5. Τρώω καθημερινά την κίνηση του Κηφισού και της παραλιακής Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 16:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πράγμα που σημαίνει ότι εγώ εδώ στο Ναύπλιο με μία φορά Αθήνα στάνταρ τη βδομάδα (από Αττική οδό και μόνο με πολύ λίγα μποτιλιαρισμένα χιλιόμετρα) θα μπορώ να επιτύχω και 5.8-6.0 μεικτό κύκλο. Θετικό ακούγεται...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 19, 2008 20:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ καθημερινά από Αγ. Δημήτριο - Παλλήνη - Αγ. Δημήτριο βλέπω με προσεγμένη οδήγηση 5,7 με 6,0.
Αν πάψω να προσέχω τότε μπορεί να φτάσω το 6,4. Πάντα με τρεις ενήλικες στο αυτοκίνητο.

Αυτό που με ενθουσίασε όμως ήταν η κατανάλωση στην διαδρομή Αγ. Δημήτριος - Σούνιο - Αγ. Δημήτριος, με 2 ενήλικες και 2 παιδιά Σάββατο πρωί με περιορισμένη κίνηση, όπου ξεκίνησα με 6,2 και γύρισα με μέση κατανάλωση 4,5. Smile Πάντα βέβαια με προσεγμένη οδήγηση.

Πιστεύω ότι σε ταξίδι μπορείς να πιάσεις και 4, αν οδηγήσεις προσεκτικά.
Σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί σε κατανάλωση με κανένα αυτοκίνητο μεγαλύτερου κιβισμού με ή χωρίς cruise control. Μόνο με υβριδικό.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Αλέξανδρος στις Σαβ Απρ 19, 2008 20:16, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 19, 2008 20:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να συμπληρώσω ότι σε καμία περίπτωση οι μετρήσεις των κατασκευαστών δεν ανταποκρίνονται σε πραγματικές συνθήκες.

Ακολουθούν κάποια στάνταρντς που έχουν οριστεί για να υπάρχει κάποιο κοινό μέτρο σύγκρισης αλλά δυστυχώς είναι πάρα πολύ αισιόδοξα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 22, 2008 09:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα!

Το παρέλαβα 18.04.2008!
Γέμισα με 32€ (29.99lt) στα 9 ολικά km και ξαναγέμισα σήμερα με 30€ (27.32lt) στα 535 ολικά km.
Με μία απλή μέθοδο των τριών μας κάνει 5.19lt/100km.
Τα χιλιόμετρα ήταν μεικτά (280km σε εθνική οδό με 3000-3200 r/min και τελική 120-125 km/h και τα υπόλοιπα Αθήνα και Ναύπλιο, όχι μποτιλιαρισμένα αλλά προσεκτικά)
Θα σας ενημερώσω στο τρίτο γέμισμα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 1 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης