Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 16:09

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Πρώτο Service 7.500χλμ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 16:00    Θέμα δημοσίευσης: Πρώτο Service 7.500χλμ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα έκανα το πρώτο service των 7500χλμ Yahoo

έγινε αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού καθώς και λοιποί απαραίτητοι έλεγχοι!

Το αμάξι σε άψογη κατάσταση, και η μηχανή καθαρότατη από κάτω Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Wilder
Μέλος


Μέλος από: 01 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 17:32    Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρώτο Service 7.500χλμ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:
Σήμερα έκανα το πρώτο service των 7500χλμ Yahoo

έγινε αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού καθώς και λοιποί απαραίτητοι έλεγχοι!

Το αμάξι σε άψογη κατάσταση, και η μηχανή καθαρότατη από κάτω Smile

κόστος?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 18:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

49? αλλά δε ξέρω αν είναι το κανονικό ή επειδή ήταν γνωστός Look around
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 20, 2008 00:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχθές έκανα το πρώτο service των 7.500 χλμ. Αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού, τσεκάρισμα αυτοκινήτου, σφίξιμο χειρόφρενου, τιμή 70?. Επίσης έγινε η ευθυγράμιση δωρεάν (ο θεός να την κάνει, θα πάω σε εξωτερικό συνεργείο να την κάνω και ας πληρώσω).
Θεωρώ τα 70? πάρα πολλά για 3 λίτρα λάδι και ένα φίλτρο.
Το επόμενο service σε μη εξουσιοδοτημένο. Sorry!
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 09, 2008 17:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βλέπω οτι κανατε σερβις στα 7.500χλμ. Εμένα που ακόμα δεν το έχω παρει κ ψάχνω, γιατί μου λένε οτι τα σερβις πάνε καθε 15.000 ή κάθε χρόνο (ότι έρθει πρώτο) και το μεγάλο στα 30.000 ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 09, 2008 19:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

υποχρεωτική αλλαγή λαδιών κάθε 7500 ή χάνεις εγγύηση
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 00:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:
υποχρεωτική αλλαγή λαδιών κάθε 7500 ή χάνεις εγγύηση


Σήμερα πήγα στην 3η κατα σειρά αντιπροσωπεία daihatsu. Και στις 3 μου είπαν ότι τα σερβις του είναι κάθε 15.000 ή μια φορά τον χρόνο... ότι έρθει πρώτο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 10, 2008 06:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
υποχρεωτική αλλαγή λαδιών κάθε 7500 ή χάνεις εγγύηση


Σήμερα πήγα στην 3η κατα σειρά αντιπροσωπεία daihatsu. Και στις 3 μου είπαν ότι τα σερβις του είναι κάθε 15.000 ή μια φορά τον χρόνο... ότι έρθει πρώτο.


σωστό αυτό.
'Ομως και η αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού θεωρείται μίνι-σέρβις και απαιτεί σφραγίδα.
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
lb058
Μέλος


Μέλος από: 14 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 29
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 05, 2008 15:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έφτασε η ώρα να αλλάξω τα πρώτα λάδια (1000 χλμ) και ενώ στην αρχή μου είπανε ότι μπορώ να το κάνω και σε βενζινάδικο ή και μόνη μου, τώρα αρνούνται να μου πουν τί λάδια παίρνει. Αν δεν το πάω να τ'αλλάξουν αυτοί, μου είπαν ότι χάνω την εγγύηση. Ποιο από τα δύο ισχύει τελικά?

Δεν έχω πρόβλημα να το πάω, αλλά μου τη δίνει να μου λένε άλλα τη μία και άλλα την άλλη. Αισθάνομαι ότι με κοροϊδεύουν χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Ουφ!

(Αν είμαι σε λάθος τόπικ, μετακινήστε με Oops )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 06, 2008 13:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γιατί ν'αλλάξεις λάδια στα 1000χλμ ? Θα τ΄αλλάξεις κανονικά στην αντιπροσωπεία ή σε εξουσιοδοτημένο στα 7.500χλμ. Μην ανησυχείς δεν παθαίνει τίποτα, αρκεί να ελέγχεις κάθε τόσο ότι είναι εντάξει, δεν έχει απώλειες δηλαδή.
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 28, 2008 00:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,

Σήμερα πήγα στην Agripan στο Χαλανδρι... Κεντρική κάθετη μονάδα αν δεν κάνω σοβαρό λάθος.
Μου επανέλαβαν, κ το μεταφέρω πάλι κ εδώ....
Σερβις κάθε 15.000χλμ ή κάθε, χρόνο ότι έρθει πρώτο. Αρνήθηκαν ότι υπάρχει θέμα αλλαγής λαδιων στα 7500.

Επίσης θα ήθελα να πω, γιατί η παραπληροφόρηση πάει σύνεφο... Κανένας δεν είναι υποχρεομένος να πηγαίνει για σερβις το αμαξι του στις αντιπροσωπείες. Μπορεί να αλλάζει τα προβλεπόμενα ανταλλακτικά, να κάνει τις προβλεπόμενες εργασίες ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ. Είναι ομως υποχρεωμένος να παραδίδει το αμαξι στην αντιπροσωπεία για να ελεγχθεί ότι όλα εχουν γίνει όπως πρέπει, κ μόνο στην περίπτωση λάθους π.χ μαιμού ανταλλακτικό, να ακυρώνει την εγγύηση. Και φυσικά ακύρωση εγγυήσης ισχύει μόνο για το τρέχων σέρβις κ συγκεκριμένα για συγκεκριμένο μέρος του αυτοκινήτου. Αλλες απάτες εδώ για αυτό το θέμα....

Το οτι οι ελληνικές αντιπροσωπείες υποχρεώνουν, σχεδον εκβιάζουν, για σερβις στα μαγαζια τους, ειναι παράνομο εδώ κ περίπου 5 χρόνια. Υπάρχει σχετικός νόμος απο την ευρωπαική ένωση. Οπως επίσης, εγώ σαν ιδιώτης μπορώ να ανοίξω ένα συνεργείο, κ ο εκαστοτε προμηθευτής π.χ agripan να είναι υποχρεομένος να μου παρέχει οτίδήποτε έχει να κάνει με τα μοντέλα του... είτε λεγετε ανταλλακτικά είτε λέγετε να παρέχω και εγγύηση στους πελάτες μου με βάση τους κανονισμούς που προβλέπει η εταιρεία που εμπορεύομαι. Ο νόμος/οδηγία ισχύει, εφαρμόζετε (??) κ λέγετε "Block exception".

Για αλλαγή λαδιών δεν το συζητάμε καν. ΦΥΣΙΚΑ Κ ΠΑΜΕ ΟΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ. Και αυτό ισχύει δεκαετίες.

Ποιος το κάνει θα μου πείτε τώρα. Κανένας. Πάμε σαν γίδια κ μας τον πιάνουν κανονικά. Και δεν βγάζω έξω ούτε τον εαυτό μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steliosdel
Μέλος


Μέλος από: 02 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 31
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 02, 2008 01:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικά τα πρώτα λάδια τα άλλαξα στα 1500km σε βενζινάδικο,μαζί με φίλτρο λαδιού. Τότε ήμουν στην Κρήτη, και πηγαίνοντας μετά από λίγες μέρες σε εκεί αντιπροσωπεία μου είπαν ότι τα λάδια πρέπει να τα αλλάζω εκεί γιατί "ίσως βγει από την εγγύηση το αμαξάκι". Τους έγραψα κανονικά εννοείται, αλλά μετά το πρώτο σέρβις και αφού είδα ότι τα λάδια του εμπορίου είναι ακριβότερα από της daihatsu, τα αλλάζω, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, στην αντιπροσωπεία. Παντως στην Agripan στο Χαλανδρι ποτέ δεν μου είπαν πού θα αλλάζω λάδια και στα σέρβις πάντα με ρωτάνε αν χρειάζεται αλλαγή λαδιών το αυτοκίνητο ή όχι.
Τα λάδια, τώρα, σε πολύστροφους κινητήρες όπως των cuore και ιδίως όταν χρησιμοποιούνται σε μετακινήσεις στην πόλη, καλό είναι να τα αλλάζουμε στα 7.500-8.000 km. Το manual (τουλάχιστον στο L251 μου) λέει αλλαγή στα 15.000 για ήπια οδήγηση με χαμηλές στροφές, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ καλό για την μακρόχρονη και καλή λειτουργία του κινητήρα να αλλάζουν τα λάδια ίσως και πριν την ώρα τους. Ξέρω ανθρώπους που αλλάζουν λάδια πριν μαυρίσουν (υπερβολή βέβαια, ιδίως για γιαπωνέζικα αυτοκίνητα). Πάντως όσο πιο καλολιπασμένος είναι ο κινητήρας τόσο ομαλότερη λειτουργία έχει και άρα τόσο περισσότερα προβλήματα αποφεύγουμε στο - μακρινό είναι αλήθεια- μέλλον.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lb058
Μέλος


Μέλος από: 14 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 29
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 14, 2009 22:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα έκανα και εγώ το service των 7500 km. Άλλαξαν τα λάδια και το φίλτρο, έκαναν και τους απαραίτητους ελέγχους και όλα είναι εντάξει. Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα τρίξιμο των φρένων. Τους το είπα, έκαναν τον έλεγχο, αλλά δε βρήκαν τίποτα. Κόστος 60 ευρώπουλα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chrizz
Μέλος


Μέλος από: 22 Ιαν 09
Δημοσιεύσεις: 3
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 22, 2009 11:21    Θέμα δημοσίευσης: service cuore και αλλου? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια γεια σε ολους. Ειμαι απο σερρες και περιμενω το νεο μου cuore το οποιο δυστυχως αργει λογω των αγροτικων μπλογκ. Με απασχολει το θεμα με το service. Zουσα χρονια γερμανια και τωρα εδω εχω ελλιπη γνωση επι του θεματος και για αυτο θα ηθελα να ρωτησω και τον stk και εσας για το που μπορουμε να βρουμε πληροφοριες σχετικα με τον νομο που ΔΕΝ μας αναγκαζει να κανουμε σερβις στα κ...πιασαδικα των αντιπροσωπειων. Ευχαριστω!
_________________
CUORE HG A/T
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Braindead
Συντονιστής


Μέλος από: 30 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 59
Φύλο:
Τόπος: Serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 23, 2009 09:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου chrizz.Ειμαι κι εγω απο Σερρες.Δεν ξερω αν 8ελεις να πηγαινεις το αυτοκινητο σε καποιο δικο σου συνεργειο,ομως γενικα η αντιπροσωπεια εδω ειναι πολυ καλη.Τοσο σε τιμες οσο και σε επιπεδο τεχνικης καταρτησης μ εχει αφησει απολυτα ευχαριστημενο Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης