Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 10:56

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Πιθανό πρόβλημα με λάδια
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 08, 2013 20:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μίλησα με τον μηχανικό μου και από Σεπτέμβρη θα κατεβάσουμε μηχανή για ελατήρια και ό,τι άλλο χρειαστεί και δίσκο-πλατό. Θα τσούξει λέμε Oops Μέχρι τότε απλώς συμπλήρωμα
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 09, 2013 12:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι ρε γμτ...230.000χλμ έχω και δεν έχει κάψει σταγόνα....Είσαι άτυχος Μήτσο.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 20:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σιτ χάπενς. Θα έπεσα σε ελαττωματική παρτίδα Self Slap
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 25, 2013 20:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πήγα να την κάνω και εγώ τη λαλακία μου!

Λάδι castrol 5-30 και αντί να το αλλάξω στις 10.000χλμ ξεχάστηκα τελείως και έφτασα στις 17.000χλμ!!!
Εκεί που ταξιδεύα λοιπόν αμέριμνος για Ναύπλιο, άκουγα κάτι περίεργα γουργουρητά όταν άφηνα το γκάζι κυρίως. Σε μιά στροφή δε, τσούπ, ανάβει και το σύμβολο του λαδιού!

Σφαίρα στο συνεργείο, είχε κάψει περίπου 1,5 λίτρο από τα 3 που βάζω. Ευτυχώς που το πήρα χαμπάρι...
Ο μηχανικός είπε πως μπορεί να πήρανε λίγο τα κουζινέτα. Θα δείξει!

Επόμενη κίνηση ο έλεγχος στις 5.000χλμ και συμπλήρωμα άν χρειαστεί.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 25, 2013 20:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sad
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 29, 2013 17:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέλη ιούλη πήγα σε daihatsu και μου τα άλλαξαν και βάλαμε bp 5000M 5w30 και είπαμε να το παρακολουθούμε με αυτά τα λάδια. Κράτησα το κουτί να έχω για συμπλήρωμα. Κατά τη διάρκεια των διακοπώνε χρησιμοποίησα και αυτό το συμπλήρωμα και καθώς δεν έβρισκα πουθενά αυτό το λάδι στην επαρχία-σταμάτησα σε καμιά 20ρια βενζινάδικα-πήρα το Mobil 1 5w30 με το που βρέθηκα για λίγο στην Αθήνα το οποίο κι αυτό συμπλήρωσα όλο σταδιακά.

Θα πάω αύριο από τα κεντρικά να αλλάξουμε λάδια αφού το άλλο είναι ακόμα κλειστό. Μου είπε ο μηχανικός ότι πολύ πιθανόν να έχουν κολλήσει τα ελατήρια λαδιού, ίσως και κάτι άλλο, αλλά αυτό δυστυχώς θα φανεί μόνο με κατέβασμα και άνοιγμα κινητήρα. Ίσως λέει να κόλλησαν κάποια στιγμή που να 'χε ζεσταθεί αρκετά. Τι να πω, ό,τι και να έχει πάντως, το ελάχιστο εκτιμώμενο κόστος είναι >1000? που 'χω ρωτήσει γενικότερα Dancing Banana
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 30, 2013 11:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά μαμήσια δηλαδή...δε πας να βρείς ένα μεταχειρισμένο μοτέρ με λιγότερα χιλιόμετρα ρε Μήτσο?

Εμένα τσιμπάει 500ml κάθε 4.000χλμ τελικά...
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 30, 2013 13:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άσε έκανα αλλαγή πριν στα επίσημα και έτσουξε η τσέπη μου. Μου έβαλαν 5w40 από ένα κουτί χωρίς ετικέτα Thinking

Έχω καταλάβει πάντως πως ο καθένας λέει το δικό του σενάριο για το πρόβλημα. Μάλλον θ'αρχίσω να κοιτάω για μηχανές γιατί μπορεί το πρόβλημα να είναι μεγαλύτερο ή ν'αρχίσουν να μου φορτώνουν παπάδες. Αν πάρει τπτ τ'αυτί κανενός για μτχ μηχανή πάντως να με έχετε στην άκρη του μυαλού σας Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 05, 2013 18:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόσβαση στα πιστόνια από κάτω απλώς βγάζοντας το κάρτερ ή μόνο από πάνω (που σημαίνει κατέβασμα μηχανής) ;
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 30, 2013 11:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ πάντως όχι.

Τι έκανες τελικά Δημήτρη?
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 30, 2013 20:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το 'χω βάλει στην αναμονή. Συμπληρώνω προς το παρόν. Πολλά έξοδα
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 30, 2013 21:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο συμπλήρωμα είμαι και εγώ.

Υπολόγισα περίπου 2 λίτρα στα 12.000χλμ έως τώρα.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ildi
Μέλος


Μέλος από: 15 Δεκ 11
Δημοσιεύσεις: 10
Φύλο:
Τόπος: Λαμια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 28, 2013 01:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια 1 ερωτηση,εβαζα λαδια της Daihatsu 5-30 για 6 χρονια και το λαδι ηταν διαφανες και δεν φαινοτα καλα στον δειχτη,τωρα εβαλα Castrol Magnatec 5-30 τα οποια το χρωμα τους εχει καφε χρωμα αλλα στον δεικτη και αυτα δειχνουν διαφανες και δυσκολευομε να τα δω,εχετε και εσεις το ειδιο προβλημα ? ευχαριστω.
Daihatsu Cuore 2007
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 28, 2013 20:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή έχω βάλει τα συγκεκριμένα λάδια δεν έχω παρατηρήσει έντονα αυτό το πρόβλημα που λες, στην ουσία έχω παρατηρήσει το εξής: όταν η στάθμη πέσει κάτω από το max της βέργας τότε το αποτύπωμα φαίνεται χοντρό, όταν όμως είναι στο max τότε φαίνεται αρκετά διάφανο όπως λες. Αλλά και πάλι στο φως της ημέρας ξεχωρίζει.
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Ildi
Μέλος


Μέλος από: 15 Δεκ 11
Δημοσιεύσεις: 10
Φύλο:
Τόπος: Λαμια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 29, 2013 00:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:
Επειδή έχω βάλει τα συγκεκριμένα λάδια δεν έχω παρατηρήσει έντονα αυτό το πρόβλημα που λες, στην ουσία έχω παρατηρήσει το εξής: όταν η στάθμη πέσει κάτω από το max της βέργας τότε το αποτύπωμα φαίνεται χοντρό, όταν όμως είναι στο max τότε φαίνεται αρκετά διάφανο όπως λες. Αλλά και πάλι στο φως της ημέρας ξεχωρίζει.

Φιλε Δημητρη τωρα που εκανα 500 χιλιομετρα φαινετε καπως καλυτερα στον δεικτη,και σε σκια φαινετε ποιο καθαρα,γιατι παντα οταν τα εβλεπα τυχενε και ειχε ηλιο και μαλλον απο αυτο δεν το εβλεπα καλα,σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 2 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης