Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 22:06

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
lpg
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Giannis79
Μέλος


Μέλος από: 12 Φεβ 12
Δημοσιεύσεις: 4
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 16, 2012 00:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ Mitsubae,
στα πρώτα δύο γεμίσματα το ρεζερβουάρ μου γέμισε με 25lt. Σε σχετική ερώτησή μου στον εγκαταστάτη η απάντηση ήταν ότι ανάλογα με την πίεση της αντλίας μεταβάλλεται και η ποσότητα του αερίου που εισχωρεί στην δεξαμενή (μεγαλύτερη πίεση--> περισσότερος όγκος καυσίμου στη δεξαμενή). Δεν γνωρίζω ακριβώς τον τρόπο με τον οποίο το φλοτέρ δίνει την εντολή διακοπής εισχώρησης καυσίμου γι' αυτό δεν μπορώ να γράψω κάτι πιο σαφές.

Σχετικά με το σύστημα της LANDI RENZO δεν έχω άποψη. Πάντως το σύστημα της ZAVOLI προς το παρόν δουλεύει απροβλημάτιστα.

Φωτογραφίες δεν έχω βγάλει ακόμα αλλά δεν έχει και νόημα καθώς δεν έχω αλλάξει κάτι ακόμα στον χώρο τον αποσκευών. Απλά το φελιζόλ με τις θέσεις για τα μικροεργαλεία που ήταν πάνω από την ρεζέρβα, προς το παρόν το έχω πάνω από τον επίπεδο χώρο των αποσκευών. Ψάχνω να βρω γι' αυτό καμιά καλύτερη λύση...

Και κάτι τελευταίο που δεν το έχω δει άκόμα γραμμένο. Στο ΚΤΕΟ που πέρασα για να αλλάξω την άδεια κυκλοφορίας με ενημέρωσαν ότι σε όλα τα επόμενα ΚΤΕΟ θα πρέπει να έχω πρόσφατη (εβδομάδας) βεβαίωση από τον εγκαταστάτη ότι το σύστημα υγραερίου λειτουργεί κανονικά. Μου φάνηκε ιδιαίτερα ηλίθιο αλλά στη χώρα που ζούμε όλα είναι πιθανά. Υπάρχει κανείς που να το επιβεβαιώνει?
_________________
Cuore L276 (2009) LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gIannhsd
Μέλος


Μέλος από: 05 Αύγ 11
Δημοσιεύσεις: 6
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 06, 2012 15:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σορρυ για την αποχή, οι δουλειές, τα παιδιά κτλ...

Λοιπόν, η φιαλη είναι 37 λίτρα, μπήκε στη θέση της ρεζερβας μετα απο πολυ μελέτη απο τον εγκαταστατη. Έπρεπε να κοπεί περίπου 2 cm το τέλος της ραγας του πίσω καθισματος (δεν επιρρεαζεται η λειτουργία του μπρος - πίσω) και για να γίνει η τοποθέτηση έπρεπε να αφαιρεθεί όλο το πίσω κάθισμα με τον μηχανισμό και να μπει πρώτα η μπουκαλα. Αν κάποιος θέλει λεπτομέρειες για τον εγκαταστατη (αντιπρόσωπος zavoli) του δίνω με πμ.

Μέχρι στιγμής έχω κάνει 17000 χλμ και δεν μου έχει ανάψει ούτε μια φορά κάτι. Φωτογραφίες θα ανεβασω σύντομα.
_________________
Cuore (L 276) LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
babis
Μέλος


Μέλος από: 29 Απρ 11
Δημοσιεύσεις: 66
Φύλο:
Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 06, 2012 20:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παλικαρια καλησπερα!!! λογω εκλογων πηγα χαλκιδικη στο χωριο μου και περασα να δω εναν φιλο μου μηχανικο προχθες. ξεκινησε εδω και λιγο καιρο να βαζει αεριο (λογω οτι ειναι συνεργειο φορτηγων και δεν εχει πολυ χρονο για να ασχοληθει με επιβατικα) και μου ειπε το συστημα που βαζει ειναι ιταλικο της WENTGAS. για το Cuore κοστιζει 700ε επειδη ειναι τρικυλινδρο φιλικη τιμη και καλα... αλλα το εψαξα λιγο και απ'οτι ειδα ειναι τουρκικο αλλα λεει πανω made in italy. εχει βαλει και στο δικο του αμαξι ενα Ibiza το οποιο κοστιζει 850ε για τα τετρακυλινδρα. ειναι 5ης γενιας και στις ψιλες στροφες η οταν ζοριστει ψεκαζει και βενζινη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
KostasKan
Μέλος


Μέλος από: 25 Ιούν 13
Δημοσιεύσεις: 10
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 25, 2013 22:35    Θέμα δημοσίευσης: Lpg Lovato σε cuore l276 11/2007 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω τοποθετήσει σύστημα υγραεριου Lovato σε cuore με κινητηρα 1KR-FE με δεξαμενή 37litre ονομαστική τιμη ταπα πλήρωσης διπλα στην ταπα βενζίνης πολυ καλο δουλεμα του κινητηρα και πολυ μικρη καταναλωση

Έχει επεξεργασθεί από τον/την KostasKan στις Τετ Ιούν 26, 2013 21:17, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
KostasKan
Μέλος


Μέλος από: 25 Ιούν 13
Δημοσιεύσεις: 10
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 25, 2013 23:07    Θέμα δημοσίευσης: Lpg Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gianni 79
Ναι όντως Γιάννη χρειάζεται χαρτί εγκαταστατη κάθε φορά που το αυτοκίνητο περνάει απο ΚΤΕΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
bargy
Μέλος


Μέλος από: 30 Σεπ 14
Δημοσιεύσεις: 2
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 30, 2014 19:00    Θέμα δημοσίευσης: Κανείς εδώ να βοηθήσει;; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας,

Νέο μέλος είμαι στο forum, και χρειάζομαι βοήθεια με το υγραέριο.
Πήγα σε 2-3 εγκαταστάτες και με ζάλισαν λίγο με το θέμα του χώρου (πώς θα χωρέσει η δεξαμενή)...

Αν μπορεί ο gIannhsd ή όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει: να μου προτείνει εγκαταστάτη που να έχει ξαναβάλει στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο (cuore 2009 A/T) δεξαμενή της προκοπής (σε χωρητικώτητα), γιατί εκεί που ρώτησα μου πρότειναν κάτι μικρές (2χ14λτ - μπουκάλες), ή 25λτ, ή 31λτ αλλά όλοι με επιφύλαξη...

Ευχαριστώ !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Λεωνιδαs
Μέλος


Μέλος από: 17 Νοέ 15
Δημοσιεύσεις: 23


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2015 22:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λαδοτηρη με την εγκατάσταση υγραερίου περνούν μόνο τα τογιοτα Γτ έχουν ευαίσθητα μέταλλα μου είπε ο μάστορας που μ έβαλε εμένα υγραέριο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2015 22:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιά δώσε παραπάνω πληροφορίες για το σύστημα υγραερίου που φοράς Λεωνίδα.
Μάρκα, εγκαταστάτης, χωρητικότητα, πού έβαλες την μπουκάλα, κατανάλωση κλπ κλπ...
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Λεωνιδαs
Μέλος


Μέλος από: 17 Νοέ 15
Δημοσιεύσεις: 23


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2015 22:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάρκα λαβαντα νομίζω λέγεται ιταλικό 30 λίτρα μπουκάλα ή μεγαλύτερη π χωράει στην θέση της ρεζερβας με τον τελευταίο εγκέφαλο που έχει βγάλει η εταιρία
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2015 22:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Lovato μήπως???
Πόσο σου πήγε η εγκατάσταση?
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Λεωνιδαs
Μέλος


Μέλος από: 17 Νοέ 15
Δημοσιεύσεις: 23


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2015 22:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για κατανάλωση δεν ξέρω ακριβώς σε ταξίδι με έξι άτομα μέσα και γεμάτο το πορτ μπαγκαζ με 30 λίτρα έβγαλα 340 χιλιόμετρα με μέση ταχύτητα140
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Λεωνιδαs
Μέλος


Μέλος από: 17 Νοέ 15
Δημοσιεύσεις: 23


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2015 22:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι λοβατο 870 όλα μαζί
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Λεωνιδαs
Μέλος


Μέλος από: 17 Νοέ 15
Δημοσιεύσεις: 23


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2015 22:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και ειναι όλα τα υλικά του υγραερίου λοβατο Όχι τα μισά μια μάρκα τα άλλα μισά άλλη μάρκα απ'την Βραζιλία όπως βάζουν μερικοί
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2015 23:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λογικά, αν έχεις 30αρα μπουκάλα, γεμίζεις με 24 λίτρα (80% πλήρωση μπουκάλας για ασφάλεια, έτσι διαβάζω από εδώ και από εκεί).
Άρα 340 χλμ με 24 λίτρα είναι 7lt/100 σωστά?
Καλά είναι για 140χλμ την ώρα και τόσα ατομα μέσα...
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Λεωνιδαs
Μέλος


Μέλος από: 17 Νοέ 15
Δημοσιεύσεις: 23


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2015 23:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι 30 λίτρα φουλάρι Όταν το γεμίζω τόσα παίρνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης