Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Σαβ Απρ 27, 2024 19:31

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Αγορά cuore?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2009 10:46    Θέμα δημοσίευσης: Υποψήφιος αγοραστής... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαιρετώ τους φίλους του forum.


Είμαι και εγώ σε φάση αγοράς αυτοκινήτου πόλης και σκέφτομαι το Cuore. Από όλα όσα έχω διαβάσει και από όσα έχω ακούσει για ανταγωνιστικά αυτοκίνητα θα ρωτήσω μερικά πράγματα:

1) Η διαφορά τιμής πλέον μεταξύ έκδοσης LG και HG είναι 1300 ευρώ. Από 9190 σε 10490. Αξίζει?
2) Στο AYGO μου λένε ότι την ανηφόρα της Κατεχάκη με 3 άτομα μέσα και aircondition ζορίζεται αρκετά. Με το cuore υπάρχει αντίστοιχο πρόβλημα?
3) Στην έκδοση την HG όταν λένε κεντρικό κλείδωμα είναι με τηλεχειρισμό ή χωρίς?
4) Διαβάζω πολλά για την ηχομόνωση του αυτοκινήτου. Γενικά δεν είμαι περίεργος και αν δεν είναι υπερβολικό το πρόβλημα δεν θα με ενοχλεί. Είναι?
5) Αν ναι μπορώ ας πούμε στην αντιπροσωπεία SENA να αγοράσω το αμάξι και να μου το κάνουν επί τόπου? Με τι κόστος?
6) Για το service στις οδούς Αλιμούντος και Βουλιαγμένης στην Ηλιούπολη ξέρει κανείς τίποτα?
7) Από χρώματα επειδή το site της εταιρείας δεν λέει τίποτα ξέρουμε ποιά παίζουν σε μεταλλικό ή μη?
8) Τα δωράκια που γράφατε πέρυσι (τύπου πατάκια, συναγερμός) γίνονται ακόμα? Και από ποιές αντιπροσωπείες?


Σας έπρηξα, αλλά νομίζω ότι είναι ερωτήσεις που λογικά θα ενδιαφέρουν αρκετό κόσμο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2009 11:28    Θέμα δημοσίευσης: Re: Υποψήφιος αγοραστής... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρήγγειλα το δικό μου πριν 3 μέρες. Ένας συγγενής μου έχει επίσης το HG εδώ και μισό χρόνο. Επομένως:

Pepe έγραψε:

1) Η διαφορά τιμής πλέον μεταξύ έκδοσης LG και HG είναι 1300 ευρώ. Από 9190 σε 10490. Αξίζει?


Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα. Εγώ προτίμησα την HG για το πίσω κάθισμα και μόνο!!! Σίγουρα αυτό δεν κοστίζει 1300? αλλά πραγματικά πηγαίνει το αυτοκίνητο σε εντελώς άλλο επίπεδο!! Και το LG έχει άνετους χωρους για τους επιβάτες, αλλά το "κόστος" σε πορτμπαγκαζ είναι μεγάλο. Με το συρόμενο πίσω κάθισμα, κάνεις πραγματικά ότι γουστάρεις! Πας ταξιδάκι με δυο φίλους? Το τραβάς λίγο πιο μπροστά από την μέση κι έτσι και άνετος είναι ο πίσω και χωράνε 2 σακβουαγιάζ στο πορτμπαγκαζ.
Είσαι μόνος και θες να κουβαλήσεις πράγματα? Το τραβάς όλο μπροστά και χωράς στο πορτμπαγκάζ ότι θες!! Πας βόλτα στην πόλη με άλλους τρεις μαντραχαλάδες? Το κολλά τέρμα πίσω και παίζετει και ποδόσφαιρο!! :-)
Ετσι κι αλλιώς δόσεις έβαλα, οπότε τι να δίνω 210? τι 240?......
Από εκεί και πέρα όχι ότι με χαλάνε τα εμφανισιακά (ζάντες αλουμινίου) και τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια (υπολογιστής ταξιδίου, ηλεκτρικά κλειδώματα, στροφόμετρα κλπ), αλλά αυτά από μόνα τους δεν θα διαμόρφωναν με τίποτα την επιλογή μου (γενικά είμαι χρήστης
και όχι καταναλωτής.......

Παράθεση:
2) Στο AYGO μου λένε ότι την ανηφόρα της Κατεχάκη με 3 άτομα μέσα και aircondition ζορίζεται αρκετά. Με το cuore υπάρχει αντίστοιχο πρόβλημα?


Δεν γνωρίζω προσωπικά -ακόμα- πάντως το cuore έχει τον πιο ροπάτο κινητήρα της κατηγορίας του......

Παράθεση:
4) Διαβάζω πολλά για την ηχομόνωση του αυτοκινήτου. Γενικά δεν είμαι περίεργος και αν δεν είναι υπερβολικό το πρόβλημα δεν θα με ενοχλεί. Είναι?


Ο κινητήρας είναι όντως θορυβώδης, κυρίως όμως στις υψηλές στροφές. Επομένως, πιο έντονο το πρόβλημα θα είναι στα ταξίδια παρά στην πόλη....
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι τραγικά τα πράγματα (πας ταξίδι δηλαδή) απλά η στάθμη θορύβου στα ταξίδια μάλλον αρμόζει περισσότερο σε αυτοκίνητο 12ετίας παρά σημερινό......

Παράθεση:
7) Από χρώματα επειδή το site της εταιρείας δεν λέει τίποτα ξέρουμε ποιά παίζουν σε μεταλλικό ή μη?


Μη μεταλλικό είναι μόνο το άσπρο και το κόκκινο.
Σε μεταλλικά υπάρχουν σίγουρα μαύρο, μπλε, πράσινο και ίσως και κάποιο άλλο πυο δεν θυμάμαι....

Παράθεση:
8) Τα δωράκια που γράφατε πέρυσι (τύπου πατάκια, συναγερμός) γίνονται ακόμα? Και από ποιές αντιπροσωπείες?


Όλες οι αντιπροσωπείες κάνουν κάποιο δωράκι....
Εγώ παρήγγειλα στον Μάρκου (Λεωφ. Δημοκρατίας, Μενίδι) ο οποίος δίνει ή συναγερμό ή αισθητήρες πάρκιγκ, αλλά και όλοι οι άλλοι όλο και κάτι δίνουν....

Dimitris_P έγραψε:
θέλει στρώσιμο για τα πρώτα 1600χλμ. Αυτό σημαίνει ότι ειδικά τα πρώτα 500 θα αποφεύγεις να ανεβάζεις στροφές πάνω από 3.000 και δε θα κάνεις απότομες εκκινήσεις και φρεναρίσματα (παρά μόνο σε κατάσταση ανάγκης, για να "στρωθούν" και οι δίσκοι). Στη συνέχεια μπορείς να το ανοίγεις σταδιακά, και αν έχεις το χρόνο κάνε κανα δυο ταξιδάκια, όχι μεγάλα, των 100-150χλμ

Υπομονή Look around


Πιθανότατα το δικό μου θα έρθει Πέμπτη και την Παρασκευή θέλω να κάνω ένα ταξιδάκι για Πάτρα. Είναι καλή ιδέα τα πρώτα του χιλιόμετρα να είναι σε ταξίδι (χαλαρά εννοείται!) ή όχι? Μήπως είναι καλύτερα να το αφήσω?
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2009 11:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ηλεκτρικό κλείδωμα που λες είναι τηλεχειριζόμενο?
Στον υπολογιστή ταξιδιού τι στοιχεία δίνει? Κατανάλωση, Εξωτερική θερμοκρασία?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2009 20:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pepe έγραψε:
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ηλεκτρικό κλείδωμα που λες είναι τηλεχειριζόμενο?
Στον υπολογιστή ταξιδιού τι στοιχεία δίνει? Κατανάλωση, Εξωτερική θερμοκρασία?


Λοιπόν, έχω μπροστά μου το φυλλάδιο της αντιπροσωπείας:
  • Υπάρχει επίσης και ασημί σε μεταλλικό
  • Ο υπολογιστής ταξιδιού δείχνει παρούσα / μέση κατανάλωση, εξωτερική θερμοκρασία και διαθέσιμο υπόλοιπο διαδρομής σε χλμ
  • Στο φυλλάδιο μιλάει για σύστημα τηλεχειρισμού θυρών αλλά δεν ξέρω αν είναι στάνταρ ή όχι. ΥΠΟΘΕΤΩ πως πάει μαζί με το κεντρικό κλείδωμα.....

_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2009 23:58    Θέμα δημοσίευσης: Re: Υποψήφιος αγοραστής... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου έχουν μείνει τελείως αναπάντητα τα παρακάτω ερωτήματα:

Pepe έγραψε:

2) Στο AYGO μου λένε ότι την ανηφόρα της Κατεχάκη με 3 άτομα μέσα και aircondition ζορίζεται αρκετά. Με το cuore υπάρχει αντίστοιχο πρόβλημα?
3) Στην έκδοση την HG όταν λένε κεντρικό κλείδωμα είναι με τηλεχειρισμό ή χωρίς?
4) Διαβάζω πολλά για την ηχομόνωση του αυτοκινήτου. Γενικά δεν είμαι περίεργος και αν δεν είναι υπερβολικό το πρόβλημα δεν θα με ενοχλεί. Είναι?
5) Αν ναι μπορώ ας πούμε στην αντιπροσωπεία SENA να αγοράσω το αμάξι και να μου το κάνουν επί τόπου? Με τι κόστος?
6) Για το service στις οδούς Αλιμούντος και Βουλιαγμένης στην Ηλιούπολη ξέρει κανείς τίποτα?


Επίσης σε ότι αφορά τα service και τα ανταλλακτικά είναι φθηνότερο, ακριβότερο ή πάνω κάτω στα ίδια με τα άλλα της κατηγορίας του (107, C1, Aygo, Picanto, i20 κλπ κλπ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 21, 2009 01:33    Θέμα δημοσίευσης: Re: Υποψήφιος αγοραστής... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pepe έγραψε:
Επίσης σε ότι αφορά τα service και τα ανταλλακτικά είναι φθηνότερο, ακριβότερο ή πάνω κάτω στα ίδια με τα άλλα της κατηγορίας του (107, C1, Aygo, Picanto, i20 κλπ κλπ)


Τα σέρβις του είναι λίγο-πολύ όμοια με τα άλλα γιαπωνέζικα, αλλα'τα ανταλλακτικά του γενικά είναι αρκετά ακριβότερα!!! Αν συνυπολογίσεις το πόσο στριμωγμένη είναι η μηχανή (ακόμα και μέσα στους θόλυο ςέχει εξαρτήματα, πχ το παγούρι του πλυστικού τζαμιών!!) τότε σε ένα τρακάρισμα..... κλάφτα!!!! Head on wall Dizzy
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 21, 2009 09:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αλήθεια πάντως είναι ότι λίγο με μπερδέψατε...

Στην αρχή ψάχνοντας στο internet τα διάφορα περιοδικά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το cuore είναι ένα φθηνό (ιδίως στην LG έκδοση) αξιόπιστο οικονομικό αυτοκίνητο που όπως λέει και το slogan δεν πίνει δεν καπνίζει και δε ζητάει πολλά ενώ μπορεί να κρατήσει και για 250-300000 χιλιόμετρα που λέει ο λόγος. Παράλληλα έχει και 70 άλογα, ελαφρύ, δηλαδή έχει επιδόσεις σε σχέση με τα άλλα της κατηγορίας.

Τυχαία βρήκα το forum όπου αν το διαβάσει κανείς βρίσκει ότι:
1) Δεν έχει καλή ηχομόνωση
2) Δεν έχει καλό συμπλέκτη, όπου μπορεί να μην μπαίνουν οι ταχύτητες
3) Έχει ραδιοCD που δεν είνα σπουδαίο και χαλάει και το ρολόι του αυτοκινήτου
4) Οι πόρτες του τρίζουν
5) Ένας χρειάστηκε να αλλάξει αμορτισέρ και άξονα πολύ νωρίτερα από ότι συμβαίνει στα συνήθη αυτοκίνητα
6) Έχει λάστιχα που δεν ταβρίσκεις στην αγορά και είναι ακριβά
7) Ανταλλακτικά ακριβά
8) κλπ κλπ

Με δεδομένο ότι στην HG έκδοση έρχεται ίσα βάρκα ίσα πανιά με τα ομοειδή C1, 107, Aygo και αρκετά ακριβότερα από το i10 και το Picanto τελικά είναι καλή αγορά??
Ο τιμοκατάλογος service που έχει δοθεί από την εταιρεία sena θεωρείται ακριβός?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 21, 2009 12:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Pepe, μην ξεχνάς να προσέχεις το κάθε πρόβλημα σε πιο μοντέλο κουόρε αναφέρεται Smile Δεν έχουν όλοι οι φίλοι το τελευταίο! Επίσης, να είσαι σίγουρος πως αν δεν το δεις με τα μάτια σου και δεν το περιεργαστείς στην πραγματικότητα δεν θα μπορείς να έχεις σχηματίσει πλήρη άποψη!

Εγώ έκανα πολλές επισκέψεις σε αντιπροσωπείες και επιπλέον περιεργάστηκα και το αυτοκίνητο που έχει ένας συγγενής μου.... Πήρα επίσης γνώμες και ρώτησα χρήστες, αντιπροσωπείες κλπ.... Ετσι:

1)Η ηχομόνωση είναι... περί ορέξεως Smile Μες στην πόλη δεν θα σε προβληματίσει καθόλου, στα ταξίδια η στάθμη θορύβου είναι ανεκτή αλλά αρμόζουσα σε παλιότερης εποχής αμάξια. Όμως το cuore -και το κάθε αμάξι της κατηγορίας- ΔΕΝ φτιάχτηκε για ταξίδια ως πρώτη προτεραιότητα!
2)Εχει ασαφές κιβώτιο ταχυτήτων, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπαίνουν οι ταχύτητες ή ότι θα χαλάσει!! Μια χαρά λειτουργεί, απλά έχει άλλη αίσθηση από αυτήν που μας έχουν συνηθίσει τα σύγχρονα, πιο βαριά αυτοκίνητα...
3)Αυτό ήταν πρόβλημα των αρχικών αυτοκινήτων του μοντέλου και έχει λυθεί πλέον.... Ασε που είναι καθαρά θέμα firmware... Εχει ένα κανονικό ραδιο-cd όπως και όαλ τα άλλα αυτοκίνητα με εργοστασιακό radio-cd. Τι θα περίμενες παραπάνω δλδ?
4)Οι πόρτες του (τουλάχιστον αυτές που δοκίμασα σε αυτοκίνητα σε εκθέσεις και σε αυτοκίνητο με ~9000 χλμ) κλείνουν μια χαρά και κάνουν και "γδουπ" LoL Ναι, είναι ελαφριές (μην περιμένεις να αισθανθείς το βάρος μιας πόρτας από octavia! LoL ) αλλά εφαρμόζουν τέλεια και κλείνουν πολύ μαλακά...
5)Το λες και μόνος σου: ΕΝΑΣ. Και μάλιστα σε παλιότερο μοντέλο.... Συνεπώς αυτό δεν αποτελεί κανόνα, ειδικά δε αν δεν μπορούμε να ξέρουμε το πώς έχει χρησιμοποιήσει το αυτοκίνητό του μέχρι στιγμής.
6)Δεν ισχύει πλέον.
7)Αυτό είναι γεγονός μιας και είναι ολόκληρο κατασκευασμένο στην Ιαπωνία και η εδώ αντιπροσωπεία (Agripan) είναι -απ'ότι καταλαβαίνω- ολίγον φραγκοφονιάδες...... Frying Pan

Γενικά πάντως, το cuore είναι ένα αξιόπιστο, οικονομικό και φιλικό προς το περιβάλλον αυτοκίνητο, το οποίο όμως έχει ακριβότερο -συγκριτικά- αρχικό κόστος απόκτησης. Αν το βλέπεις ως ένα φθηνό αυτοκίνητο, μάλλον το βλέπεις λάθος Smile Φθηνό μπορεί να αποδειχθεί σε βάθος χρόνου (λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης και καλύτερης αξιοπιστίας) αλλά ως προς την αρχική τιμή δεν το λες επουδενί φθηνό, όταν υπάρχουν οι αντίστοιχες προτάσεις από KIA, Hyundai κλπ.
Βέβαια, καλό είναι σε κάθε περίπτωση να αντιλαμβάνεσαι το τι πληρώνεις και τι αγοράζεις, έτσι? Διότι αν συγκρίνεις πχ το piccanto με το cuore (με εντελώς διαφορετικούς κινητήρες, κατανάλωση, χώρους, αξιοπιστία κλπ), ουσιαστικά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.......

Smile
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 21, 2009 15:05    Θέμα δημοσίευσης: Re: Υποψήφιος αγοραστής... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pepe έγραψε:
Χαιρετώ τους φίλους του forum.
Είμαι και εγώ σε φάση αγοράς αυτοκινήτου πόλης και σκέφτομαι το Cuore. Από όλα όσα έχω διαβάσει και από όσα έχω ακούσει για ανταγωνιστικά αυτοκίνητα θα ρωτήσω μερικά πράγματα:

1) Η διαφορά τιμής πλέον μεταξύ έκδοσης LG και HG είναι 1300 ευρώ. Από 9190 σε 10490. Αξίζει?
2) Στο AYGO μου λένε ότι την ανηφόρα της Κατεχάκη με 3 άτομα μέσα και aircondition ζορίζεται αρκετά. Με το cuore υπάρχει αντίστοιχο πρόβλημα?
3) Στην έκδοση την HG όταν λένε κεντρικό κλείδωμα είναι με τηλεχειρισμό ή χωρίς?
4) Διαβάζω πολλά για την ηχομόνωση του αυτοκινήτου. Γενικά δεν είμαι περίεργος και αν δεν είναι υπερβολικό το πρόβλημα δεν θα με ενοχλεί. Είναι?
5) Αν ναι μπορώ ας πούμε στην αντιπροσωπεία SENA να αγοράσω το αμάξι και να μου το κάνουν επί τόπου? Με τι κόστος?
6) Για το service στις οδούς Αλιμούντος και Βουλιαγμένης στην Ηλιούπολη ξέρει κανείς τίποτα?
7) Από χρώματα επειδή το site της εταιρείας δεν λέει τίποτα ξέρουμε ποιά παίζουν σε μεταλλικό ή μη?
8) Τα δωράκια που γράφατε πέρυσι (τύπου πατάκια, συναγερμός) γίνονται ακόμα? Και από ποιές αντιπροσωπείες?


Σας έπρηξα, αλλά νομίζω ότι είναι ερωτήσεις που λογικά θα ενδιαφέρουν αρκετό κόσμο.


Καλώς ήρθες καταρχάς Smile

1) εξαρτάται πώς το βλέπει κανείς. για μένα ναι
2) δε θα πηγαίνεις και με 2α-3η. με μια 1η είσαι καλά Smile
3) όχι, αλλά μπορούν να σου κάνουν δώρο το συναγερμό αν το ζητήσεις κι έτσι θα έχεις τηλεχειριζόμενο κεντρικό κλείδωμα. διαφορά με το κλειδί στην πόρτα του οδηγού
4)έβαλα dynamat στην πορεία και βελτιώθηκε η ηχομόνωση
5) θα σε χρεώσουν παραπάνω από ότι κάποιος άλλος εκτός αντιπροσωπείας.
6) εκεί το πάω κι εγώ και είμαι ευχαριστημένος. Σύντομα περιμένω και το service των 30.000
7) το φυλλάδιο αναφέρει
8) φυσικά και γίνονται


Pepe έγραψε:
Στην αρχή ψάχνοντας στο internet τα διάφορα περιοδικά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το cuore είναι ένα φθηνό (ιδίως στην LG έκδοση) αξιόπιστο οικονομικό αυτοκίνητο που όπως λέει και το slogan δεν πίνει δεν καπνίζει και δε ζητάει πολλά ενώ μπορεί να κρατήσει και για 250-300000 χιλιόμετρα που λέει ο λόγος. Παράλληλα έχει και 70 άλογα, ελαφρύ, δηλαδή έχει επιδόσεις σε σχέση με τα άλλα της κατηγορίας.

Τυχαία βρήκα το forum όπου αν το διαβάσει κανείς βρίσκει ότι:
1) Δεν έχει καλή ηχομόνωση
2) Δεν έχει καλό συμπλέκτη, όπου μπορεί να μην μπαίνουν οι ταχύτητες
3) Έχει ραδιοCD που δεν είνα σπουδαίο και χαλάει και το ρολόι του αυτοκινήτου
4) Οι πόρτες του τρίζουν
5) Ένας χρειάστηκε να αλλάξει αμορτισέρ και άξονα πολύ νωρίτερα από ότι συμβαίνει στα συνήθη αυτοκίνητα
6) Έχει λάστιχα που δεν ταβρίσκεις στην αγορά και είναι ακριβά
7) Ανταλλακτικά ακριβά
8) κλπ κλπ

Με δεδομένο ότι στην HG έκδοση έρχεται ίσα βάρκα ίσα πανιά με τα ομοειδή C1, 107, Aygo και αρκετά ακριβότερα από το i10 και το Picanto τελικά είναι καλή αγορά??
Ο τιμοκατάλογος service που έχει δοθεί από την εταιρεία sena θεωρείται ακριβός?


1) το είπαμε παραπάνω Smile
2) δεν είναι θέμα συμπλέκτη αλλά γρεζίων/κιβωτίου. ο συμπλέκτης μ'έχει βολέψει απίστευτα με το όριο αποσύμπλεξής του
3) στο αλλάζουν δωρεάν από την αντιπροσωπεία (αρκεί να το ζητήσεις-είναι μέσα στην εγγύηση)
4) όχι δεν τρίζουν
5) αν το πάει σε κατσικοχώρια και χωματόδρομους και περνάει με όσα τα σαμαράκια και τις λακκούβες λογικό είναι. Είναι τι χρήση του κάνεις.
6) έχουν έρθει λάστιχα στην αγορά
7) όντως Sad
8) πιο συγκεκριμένα? Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 22, 2009 22:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως για την ακρίβεια των ανταλλακτικών και των service γκρινιάζουν όλοι. Και στο forum της ΚΙΑ γκρινιάζουν και προφανώς τα 107 και C1 που είναι γαλλικά θα έχουν ακριβά service και τα ιταλικά και τα γερμανικά...

Άρα η λύση για το service είναι να έχει κανείς το τι πρέπει να κάνει και να το κάνει σε κάποιον μη εξουσιοδοτημένο αρκεί να βρίσκει τα σωστά ανταλλακτικά...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Braindead
Συντονιστής


Μέλος από: 30 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 59
Φύλο:
Τόπος: Serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 23, 2009 09:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε Pepe,αυτο που μπορω να σου πω απο την εμπειρια μου,ειναι οτι ναι μεν τα Daihatsu εχουν το μειον των ακριβων ανταλλακτικων φανοποιιας,ομως ειναι αρκετα λογικο στην συντηρηση του και εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα στην διαρκεια ζωης των αναλωσιμων,λογω ιαπωνικης καταγωγης.Εγω τουλαχιστον μετα απο 3 1/2 σχεδον χρονια(και 45.000χλμ) εχω αλλαξει μια φορα λαστιχακια υαλοκα8αριστηρων και μπαταρια και τπτ αλλο... Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 23, 2009 12:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πήγαινε άνθρωπε μου και αγόρασε κανένα toyota ή PSA group αμάξι.
Η αντιπροσωπία της Daihatsu είναι εξοργιστική! Mad Head on wall Frying Pan
Toυς τηλεφωνώ σήμερα για μπαταρία και μου λένε ψάξε έξω.
Υπάρχει αντιπροσωπία που να μην διαθέτει μπαταρίες για τα μοντέλα της?
Ούτε υαλοκαθαριστήρες που έψαχνα πριν από 3 μήνες?
Ούτε άμεσα διαθέσιμα τακάκια? Head on wall

Ο κάθε μακάκας ιδιώτης που έχει απλά κεφάλαιο ανοίγει αντιπροσωπίες στην Ελλάδα. Δεν ξέρουν τί τους γίνεται! Ούτε γνώσεις δημοτικού δεν έχουν!

Δεν θα ξεχάσω την ατάκα της διευθύντριας της AutoRina εδώ στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης, όταν επισκέφτηκα το μαγαζί πριν 2 χρόνια για να δω το νέο Cuore: '' η DAIHATSU γιορτάζει τα 100.000 χρόνια από την ίδρυση της...''

Dizzy
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 23, 2009 15:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βρε Τομας από αυτά που είχα διαβάσει σε είχα για ένθερμο υποστηρικτή του Cuore... Τι έγινε???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 23, 2009 16:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pepe έγραψε:
βρε Τομας από αυτά που είχα διαβάσει σε είχα για ένθερμο υποστηρικτή του Cuore... Τι έγινε???


Μα ο άνθρωπος δεν τα έχει με το κουόρε..... Με την αντιπροσωπεία τα έχει LoL LoL LoL

Γενικά πάντως στην επαρχία όλες οι μάρκες είναι και λίγο θέμα τύχης..... Στην Αθήνα είναι πιο στρωτά τα πράγματα...
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 23, 2009 19:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pepe έγραψε:
βρε Τομας από αυτά που είχα διαβάσει σε είχα για ένθερμο υποστηρικτή του Cuore... Τι έγινε???


Υποστηρικτής της φιλοσοφίας των αυτοκινήτων σαν του Cuore ναι!
Αλλά της φιλοσοφίας των αντιπροσώπων όχι.

Δηλαδή το σημερινό με την μπαταρία με έβγαλε από τα ρούχα μου!
Και αύριο ακόμη μία μέρα χαμένη στην αναζήτηση μπαταρίας Mad
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 2 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης