Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 14:52

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Τρακαρίσματα!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 21, 2011 14:38    Θέμα δημοσίευσης: Τρακαρίσματα! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιας και στο συγκεκριμένο θέμα αρχίζω να έχω master Head on wall (τρία τρακαρίσματα μέσα σε 2 χρόνια, κανένα με ευθύνη μου και όλα άκυρα Frying Pan ) ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιραζόμαστε εμπειρίες από τις διαδικασίες κλπ

Τελευταίο μου περιστατικό προ μηνός περίπου: ουρά αυτοκινήτων σταματημένα εντελώς πίσω από λεωφορείο, τελευταίος εγώ. Πιτσιρικάς με lifan sedan χαζεύει γκόμενα στην στάση, δεν έχει πάρει χαμπάρι την ουρά, σταματάει πάνω μου αφρενάριστος με ~50 χλμ/ώρα! Head on wall και με πετάει στον μπροστινό (daihatsu terios παλιό μοντέλο) Head on wall Head on wall
Αποτέλεσμα: το cuoreάκι κοπανημένο μπρος και πίσω, σε αρκετά χάλια. Ανταλλακτικά: πίσω προφυλακτήρας, πόρτα πορτ-μπαγκάζ, πίσω τραβέρσα πορτ-μπαγκάζ, πίσω δεξί λάστιχο κομμένο, εμπρός προφυλακτήρας, 2 φανάρια, καπώ, εμπρός τραβέρσα, εμπρός μετώπη, φτερό. Συνολικό κόστος ζημιάς (εργασία + ανταλλακτικά) ~ 5.000? Dizzy

ΕΥΤΥΧΩΣ που:
  • Φοράγαμε ζώνη (όπως ΠΑΝΤΑ) και δεν κοπανήσαμε μπροστά (οι αερόσακοι δεν άνοιξαν, αλλά άνετα θα μπορούσαμε να κοπανήσουμε στο παρπριζ)
  • Είχα σωστά ρυθμισμένα τα μαξιλαράκια των καθισμάτων, γιατί ακόμη και σε αυτό το μικρό τρακάρισμα θα μπορούσαμε να πάθουμε άσχημη ζημιά στον αυχένα (κλασσικός τραυματισμός όταν σε κοπανάνε από πίσω...)
  • Μου έκοψε πάνω στην παραζάλη και κάλεσα τροχαία + φροντίδα ατυχήματος της ασφαλιστικής μου, οπότε αργότερα δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα διαδικαστικά (δηλώσεις, πορίσματα κλπ)


Όλες τις προηγούμενες ζημιές τις είχα φτιάξει στον Μάρκο στην Δημοκρατίας, όμως δεν μου έδινε αυτοκίνητο αντικατάστασης και δεν δεχόταν να πληρωθεί απευθείας από την ασφαλιστική του άλλου με εξουσιοδότηση δική μου. Επειδή εν προκειμένω το έκοψα ότι θα μείνω πολύ καιρό με το αμάξι στο συνεργείο, συν το ότι το κόστος της ζημιάς (~5.000?) ήταν απαγορευτικό για να το πληρώσω από την τσέπη μου και να περιμένω μετά να εισπράξω, πήγα εν τέλει στην mobility (honda + mitsubishi) στην Λ. Δημοκρατίας, παρέδωσα το cuore με την εξουσιοδότηση πληρωμής, πήρα αμάξι αντικατάστασης και δεν ασχολήθηκα με τίποτε άλλο Cool

Όταν έμαθαν τις τιμές των ανταλλακτικών της daihatsu στην mobility κάνανε τον σταυρό τους!! LoL
Παράδειγμα: εμπρόσθια μετώπη: 470?! (η μετώπη είναι απλά δυο... σίδερα!) Γεια σου ρε Agripan! Frying Pan Dancing Banana


_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 21, 2011 18:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασίλη σου εύχομαι να ΜΗ ξαναπάθεις ατύχημα φίλε!
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 21, 2011 18:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mitsubae έγραψε:
Βασίλη σου εύχομαι να ΜΗ ξαναπάθεις ατύχημα φίλε!


Δεν είμαι προληπτικός, δεν πιστεύω σε ματζούνια κλπ, αλλά είναι γεγονός ότι μέσα σε 2 χρόνια και 55.000 χλμ είχα τρία ατυχήματα, εκ των οποίων τα δύο ήταν εντελώς αδύνατο να τα φανταστώ ή να τα αποφύγω (πέσανε πάνω μου από πίσω, χωρίς να μπορώ να τους αποφύγω) και το άλλο ήταν πιθανό ίσως να το φανταστώ αλλά και πάλι δεν οφειλόταν σε μένα.

Μόνη λύση ο εξορκισμός LoL LoL
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 21, 2011 18:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμείς να είμαστε καλά και άστα σίδερα Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
babis
Μέλος


Μέλος από: 29 Απρ 11
Δημοσιεύσεις: 66
Φύλο:
Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 22, 2011 01:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αστα να πανε bill μην τα σκεφτεσαι. και μενα η γυναικα μου πηγε με το cuore στο χωριο της. ειχε μεσα την μικρη ανιψια της και μεσα στο χωριο με 20-30χλμ να πηγαινε. πεταχτηκε ενας αλβανος απο ενα στενο ανηφορικο χωρις να σταματησει και ευτυχως την χτυπησε στην πισω πορτα δεξια. δεν επαθαν τιποτα τα κοριτσια. η αστυνομια ηρθε μετα απο μιση ωρα, κανανε τα χαρτια εκει ολα. εγκριθηκε τελος παντων η ζημια να φτιαχτει. και το αμαξι το εφερα αντιπροσωπια για φτιαξιμο. 440ε καινουρια πορτα, το φτερο λιγο βουλιαξε το πισω και φτιαχτηκε το ιδιο. ολα μαζι με βαψιμο και εργατικα και κατι ψιλολογια 1000ε. το αμαξι εγινε σε 3 μερες. τα εδωσα ολα εγω μετρητα και απο την ασφαλεια του αλλου τα πηρα μετα απο 6 μηνες. και το αμαξι τοτε ειχε 10.000χλμ ουτε χρονο δεν ειχε κλεισει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 30, 2013 11:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέλος Αυγούστου, οδηγώντας κανονικά στη λωρίδα μου, πέφτει πάνω μου μετωπικά παπάκι, χωρίς άδεια, χωρίς πινακίδα, χωρίς ασφάλεια, χωρίς δίπλωμα και κράνος ο οδηγός...φαντομάς δηλαδή!

Έρχεται η τροχαία διότι υπήρχε τραυματισμός του μοτοσυκλετιστή, γίνονται όλες οι απαραίτητες ενέργειες και στο τέλος η ασφάλειά μου ΔΕ με καλύπτει διότι ναι μεν το όχημα που με χτύπησε ήταν ανασφάλιστο ΑΛΛΑ δεν έφερε πινακίδα κυκλοφορίας.

Ζημιά? Μπροστινός προφυλακτήρας ~300? και ψυγείο air condition ~800?, (χωρίς ΦΠΑ) σπασμένα τα κλιπσάκια που πιάνει ο προφυλακτήρας στα δύο μπροστινά φανάρια κλπ...Δεν το έχω φτιάξει ακόμα, θέλω κοντά στο διχίλιαρο...
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 30, 2013 12:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στη σημερινή πραγματικότητα, τα ανασφάλιστα δεν είναι απλώς συχνά, είναι σχεδόν ο ΚΑΝΟΝΑΣ. Πιασ'τ'αυτό και κούρευτο.......
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 30, 2013 12:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα?
Ευτυχώς που δεν είναι κατακαλόκαιρο γιατί χωρίς a/c δεν παλεύεται.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 30, 2013 20:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάνεις αίτηση στο επικουρικό, τα φτιάχνεις, παίρνεις τα λεφτά μετά από 10 χρόνια και αυτό με τη σειρά του κυνηγάει τον άλλον. Καλά ξεμπερδέματα Sad
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 30, 2013 21:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι καλά κρασιά...θα το αφήσω έτσι...
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης