Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 16:38

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Περί λαμπτήρων
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρολογικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 19, 2011 22:42    Θέμα δημοσίευσης: Περί λαμπτήρων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πριν λίγο είδα ότι κάηκε η μεσαία σκάλα της δεξιάς λάμπας. Πρέπει να μπει ίδια (ελπίζω να μη τη χρεώνει 80? η agripan) ή κάποια που να ταιριάζει;
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Dimitris_P στις Τρι Μάϊ 24, 2011 18:52, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ioannis
Μέλος


Μέλος από: 07 Αύγ 10
Δημοσιεύσεις: 27
Φύλο:
Τόπος: Πατρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 20, 2011 12:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην ανησυχεις για την λαμπα δεν ειναι τοσο ακριβη.
Καταρχας μην πας στην αντιπροσωπεια γιατι μπορει να σε χρεωσουν και την τιμη που λες. Αν δεν κανω λαθος το cuore L276 φοραει την ιδια λαμπα με το προηγουμενο cuore L251 που ειναι τυπου Η4 και η ιδια λαμπα περιεχει και την μεσαια και την μεγαλη σκαλα. Αν ειναι τυπου Η4 η πιο ακριβη κοστίζει το πολυ 15 ευρω η μια. Συγκεκριμένα τις Osram night breaker που υπόσχονται το πιο δυνατο φως απο την οσραμ κοστίζουν περιπου 12 ευρω η μια. Στην περίπτωση που φοράει τις Η7, οι οποιες είναι μονο η μεσαια σκάλα, αυτες ειναι λιγο πιο φτηνες. Επιφυλάσσομαι βέβαια στην περίπτωση που φοραεί κάτι πιο συγχρονο και εξειδικευμένο αλλα μου φαίνονται πάρα πολλά τα 80 ευρω, εκτος κι αν ειναι Xenon. Όσο για την τοποθέτηση σε όποιον μάστορα κι αν εχω πάει δεν με με εχει χρεωσει. Πηγαινε λοιπον σε κάποιο ηλεκτρολογίο και σε λιγα λεπτα θα εχεις ξεμπερδέψει χωρίς να πληρώσεις πολλά.
Μια φορα βέβαια μιλούσα με έναν μάστορα και μου είπε οτι ειχε χρεώσει κάποιον την τοποθέτηση της λάμπας καθώς το αμάξι ειχε τοσό μικρο καπό και ηταν τόσο στριμωγμένο που αναγκάστηκε να κατεβάσει τον προφυλακτήρα για να βγάλει τα φανάρια για να καταφέρει να βγάλει την λάμπα και να την αλλάξει.
_________________
Cuore 2004 L251
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
babis
Μέλος


Μέλος από: 29 Απρ 11
Δημοσιεύσεις: 66
Φύλο:
Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 20, 2011 17:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το L276 φοραει ιδια λαμπα με το προηγουμενο. Η4 δηλαδη που ειναι μεσαια και μεγαλη σκαλα μαζι. http://www.kris-karras.gr/osram-cool-blue-h4.html εγω εχω δοκιμασει αυτες τις λαμπες απο αλλο αμαξι για λιγο και μου αρεσαν πολυ. εχουν λευκο φως σαν ξενον
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 21, 2011 19:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

έβαλα κάτι noname σ'ένα ηλεκτρολογείο 5?, όλα καλά. Smile ίσως κάποια στιγμή βάλω άλλες καλύτερες
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ioannis
Μέλος


Μέλος από: 07 Αύγ 10
Δημοσιεύσεις: 27
Φύλο:
Τόπος: Πατρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 22, 2011 00:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το πιο πιθανο παντως, για τις noname που λες, ειναι αυτες να ειναι της Narva οι οποιες ειναι made in germany.
Να αναφέρω παντως οτι τοσο οι cool blue, οσο και η night breaker της osram ειναι αρκετα αξιολογες( τις εχω δοκιμασει ολες και σε Η4 και σε Η7) αλλα εχουν το μειονέκτημα οτι ειναι πιο ευαισθητες. Συγκεκριμένα ειναι ευαισθητες στα τρανταγματα απο τον δρόμο με αποτελεσμα να καιγονται πιο συντομα συγκριτικα με τις απλες αλογονου.
_________________
Cuore 2004 L251
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 22, 2011 13:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι Philips Extreme Power είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή όχι μόνο για το Cuore αλλά γενικότερα.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
babis
Μέλος


Μέλος από: 29 Απρ 11
Δημοσιεύσεις: 66
Φύλο:
Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2011 08:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tomas133 έγραψε:
Οι Philips Extreme Power είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή όχι μόνο για το Cuore αλλά γενικότερα.


ναι οντως ειναι πολυ καλες, συμφωνω.
αλλα εχω ακουσει για τις PIAA και κατι αλλες ιαπωνικες, IPF νομιζω οτι ειναι πολυ καλες. δεν τις εχω δει αλλα απο τιμη τσουζουν αρκετα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2011 18:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

άλλαξα και τον τίτλο για να είναι πιο ευρεία η συζήτηση Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 15, 2012 20:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χθες μου κάηκε και η αριστερή μεσαία και τα ηλεκτρολογεία της γειτονιάς έχουν κλείσει Mad

αυτές του καρφούρ/πράκτικερ κάνουν δουλειά ή θα στραβώσουν κόσμο;
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
babis
Μέλος


Μέλος από: 29 Απρ 11
Δημοσιεύσεις: 66
Φύλο:
Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 15, 2012 20:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ισα ισα το αντιθετο, δεν θα βλεπεις.
στο καρφουρ ομως μπορει να βρεις και philips να παρεις, αν πληρωσεις κατι παραπανω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 10, 2012 07:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

έχει κανείς εύκαιρες τις προδιαγραφές για τους λαμπτήρες των πίσω στοπ; μου χει καεί ο αριστερός για να μην βγάζω/βάζω όλη την "κολώνα" για να δω τι παίρνει.
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 15, 2014 16:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα κάηκε η αριστερή λάμπα στο δικό μου. Η δεξιά είχε καεί πρίν κανα χρόνο. Τη δεξιά την είχα αλλάξει με μία narva made in Poland κοντά στα 3 euro και η οποία δουλεύει ακόμα.
Λόγω του οτι κάηκε και η αριστερή και επειδή ήθελα και λίγο πιό δυνατό φώς (αν δεν φτιάξω τα φανάρια βέβαια που έχουν κιτρινίσει, π@π@ρια πιο δυνατό φώς θα έχω) πήγα στην Autoplus (τέτοια ώρα μόνο αυτό ήταν ανοικτό κοντά) και πήρα κάτι alpin magic white light H4 (ο θεός και η ψυχή τους) με 25 euro το ζευγάρι.....με πόνεσε ο κ@λος μου.....
Θα δώ τι φώς θα βγάζουν και θα ενημερώσω....
Αν και φοβάμαι πως έπρεπε να κάνω δυο μέρες υπομονή και να πάω να πάρω τις Philips ή τις Osram.....
Υ.Σ. Και μήν ακούω λαλακίες από τομάρια μαστόρια, 1 λεπτό δουλειά είναι να αλλάξεις λάμπα μόνος σου, τι κατέβασμα προφυλακτήρα και ιστορίες.....
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 15, 2014 17:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και Praktiker μπορούσες να πας, έχει philips.

Ποιος είπε ότι θέλει κατέβασμα προφυλακτήρα η αλλαγή λαμπτήρα; Dizzy
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 15, 2014 19:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ioannis έγραψε:
Μια φορα βέβαια μιλούσα με έναν μάστορα και μου είπε οτι ειχε χρεώσει κάποιον την τοποθέτηση της λάμπας καθώς το αμάξι ειχε τοσό μικρο καπό και ηταν τόσο στριμωγμένο που αναγκάστηκε να κατεβάσει τον προφυλακτήρα για να βγάλει τα φανάρια για να καταφέρει να βγάλει την λάμπα και να την αλλάξει.

Εδώ το λέει ο φίλος Ioannis...

Η αλήθεια είναι πως έψαξα στο site του Praktiker και δεν είδα philips γιαυτό και δεν πήγα.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
babis
Μέλος


Μέλος από: 29 Απρ 11
Δημοσιεύσεις: 66
Φύλο:
Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 15, 2014 23:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στο praktiker εχω δει και εγω, εχει phillips
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρολογικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης