Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Παρ Μάρ 29, 2024 00:26

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Φιλτρο λαδιου για Sirion 1.0

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
johnakos
Μέλος


Μέλος από: 20 Απρ 10
Δημοσιεύσεις: 17
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 22, 2010 00:28    Θέμα δημοσίευσης: Φιλτρο λαδιου για Sirion 1.0 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα παιδια . Εγω εχω το sirion το 1000αρι και θα ηθελα να μου πειτε αν θυμαστε τι φιλτρο λαδιου φοραμε(αν ειναι ιδιο με το cuore φυσικα) για να μην το αγορασω απο την αντιπροσωπεια . Εχω 2500 χιλιομετρα στο αμαξι και σκεφτομαι να αλλαξω πρωτη φορα λαδια και φιλτρο τωρα ομως οχι στην αντιπροσωπεια γτ θα με γδαρουν .
Ευχαριστω προκαταβολικα ! Shifty
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 22, 2010 06:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλώς ήρθες Smile

το θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία

_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 22, 2010 08:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλώς ήρθες φίλε.

Νομίζω πως το Cuore και το 1000αρι Sirion φοράνε τον ίδιο κινητήρα, οπότε και το ίδιο φίλτρο. Αύριο θα είμαι σε ένα φίλο που έχει το αμάξι σου και θα το τσεκάρω.

Το φίλτρο είτε το πάρεις από αντιπροσωπεία είτε απ' έξω δε θα δεις μεγάλη διαφορά στην τιμή (περίπου 2?).

Θα σου πρότεινα βέβαια, μέχρι το αμάξι να "γράψει" μερικά χιλιόμετρα (π.χ. 20.000χλμ - 30.000χλμ) να το πηγαίνεις στο επίσημο μήπως, λέω μήπως και βγάλει καμιά ζημιά. Άν δεν στη βγάλει μέχρι τότε πιθανότατα δε θα στη βγάλει ποτέ!
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnakos
Μέλος


Μέλος από: 20 Απρ 10
Δημοσιεύσεις: 17
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 22, 2010 11:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι στην αντιπροσωπεια θα το παω στα 7500 χιλιομετρα απλα τωρα που εχω 2500 χιλιομετρα θελω να αλλαξω τα λαδια εκτος ...
Ισχυει οτι γινεται να τους πηγαινω τα δικα μου λαδια χωρις να χασω την εγγυηση ??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 22, 2010 15:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σιγά που θα δεχθεί η αντιπροσωπεία να πάς τα δικά σου λάδια...Πολύ δύσκολο το βλέπω αυτό john. Γιατί να δεχθεί να χάσει χρήματα μή πουλώντας σου τα δικά της λάδια???
Άσχετο το γεγονός πως έτσι θα έπρεπε να ήταν...εφόσον χρησιμοποιείς πιστοποιημένα ανταλλακτικά μπορείς να κάνεις service όπου θέλεις. Έλα μου όμως που ακόμα δεν εφαρμόζεται στην Ελλάδα.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnakos
Μέλος


Μέλος από: 20 Απρ 10
Δημοσιεύσεις: 17
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 22, 2010 17:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ρωταω γτ στη σεατ ενας φιλος μου πηγαινει δικα του λαδια φιλτρα και λοιπα και δεν εχει κανενα προβλημα ... Βεβαια divinol βαζει η σεατ divinol τους παει και ο φιλος μου , ομως γλυτωνει 20 ευρω μονο απο τα λαδια .Η daihatsu απ οτι ειδα βαζει δικα της λαδια που δεν υπαρχουν στο εμποριο οποτε πρεπει αναγκαστηκα να παω σε αυτους και να πληρωσω για λαδια και φιλτρο κανα 60αρι ευρω και βαλε .
Sad
Τι θα με συμβουλευατε να κανω τωρα στα 2500 χιλιομετρα που εχω ?
Να παραμεινω με τα ιδια λαδια μεχρι τα 7500 ? Η να τα αλλαξω να φυγουν και τα γρεζια ?
Ευχαριστω πολυ παιδια πρωτον που με δεχτηκατε στο φορουμ και δευτερον που μου λυνετε τις αποριες !
_________________
Honda civic 91' 1.5cc (92hp) 2008-2009
Honda civic 91' 1.6cc SiR (165hp) 2009-2010
Daihatsu sirion 09' 1.0 (77hp) 2010-...

Τελικα ειμαι ιαπωνας Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 22, 2010 19:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δέν έχεις να χάσεις τίποτα ρωτώντας στην αντιπροσωπεία που θα πάς εάν δέχονται να σου βάλουν σφραγίδα με δικά σου λάδια. Εάν σου πούν ναι, ok τότε.
Τα λάδια που βάζει η Daihatsu είναι no name ουσιαστικά ή κάποια μάρκα που κρύβεται πίσω από το αυτοκόλλητο Daihatsu. Έτσι τουλάχιστον ήταν εκεί που πήγαινα εγώ. Τσέκαρε το βιβλίο σου, δες τι λάδια παίρνει το μοτέρ σου (μάλλον 5w30 θα παίρνει εάν είναι ίδιο με του Cuore) και ρώτα τους.
Προσωπικά έκανα την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 7.500χλμ. Οι σημερινές μηχανές είναι δουλεμένες και δε θέλουν πολύ στρώσιμο ούτε αλλαγή λαδιών νωρίς. Όσο για τα γρέζια, τί να σου πώ. Δϋσκολο σε σημερινής τεχνολογίας μηχανή να υπάρχουν γρέζια. Κακό πάντως δεν του κάνεις του κινητήρα εάν τα άλλάξεις. Απλά επιβαρύνεσαι το κόστος μιας επιπλέον αλλαγής.

Υ.Γ. Το Honda civic 91' 1.6cc SiR (165hp) το κράτησες ή το άλλαξες για το Sirion? Μεγάλη η διαφορά στα άλογα john, θα νομίζεις πως περπατάς τώρα!
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnakos
Μέλος


Μέλος από: 20 Απρ 10
Δημοσιεύσεις: 17
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 27, 2010 13:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παλαβα πραγματα παιδια...
Ρωτησα για λαδια και τα motul πανε στα 50 ευρω τα 4 λιτρα ενω τα castrol εχουν 60 ευρω τα 4 λιτρα ...
Και ολα αυτα λογω του οτι τα 5w-30 ειναι ολα φουλ συνθετικα !
_________________
Honda civic 91' 1.5cc (92hp) 2008-2009
Honda civic 91' 1.6cc SiR (165hp) 2009-2010
Daihatsu sirion 09' 1.0 (77hp) 2010-...

Τελικα ειμαι ιαπωνας Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 27, 2010 16:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Castrol 5w30 πληρώνω 60? τα 3 λίτρα + 10? φίλτρο. 60? τα 4 λίτρα είναι καλά.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnakos
Μέλος


Μέλος από: 20 Απρ 10
Δημοσιεύσεις: 17
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 27, 2010 23:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο ιδιος εχει 5 ευρω το φιλτρο Smile
_________________
Honda civic 91' 1.5cc (92hp) 2008-2009
Honda civic 91' 1.6cc SiR (165hp) 2009-2010
Daihatsu sirion 09' 1.0 (77hp) 2010-...

Τελικα ειμαι ιαπωνας Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 28, 2010 11:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραία. Στείλε pm με τα στοιχεία του να του κάνω μια επίσκεψη Yahoo
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BugsBunny
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 6
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 05, 2012 20:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράγγειλα για τo Cuore L276 τα Castrol Edge 5w30 (12ευρώ/λίτρο) για να τα βάλω στο ερχόμενο service και να τα τσεκάρω αντί για τα Daihatsu που έβαζα μέχρι τώρα... Ίδωμεν...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
babis
Μέλος


Μέλος από: 29 Απρ 11
Δημοσιεύσεις: 66
Φύλο:
Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 05, 2012 22:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγω εξω το παω για αλλαγη λαδιων γιατι η αντιπροσωπια γδερνει οντως.
μια φορα το πηγα και μου πηρανε 60ε, ενω εξω πληρωνω 40ε λαδια και φιλτρο. απλα επειδη ο μηχανικος δεν εχει 5-30 μου βαζει 5-40. τι διαφορα υπαρχει, θα εχω προβλημα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης