Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 16:42

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
ABS
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gadgeterian
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιούλ 09
Δημοσιεύσεις: 14
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 16, 2009 17:31    Θέμα δημοσίευσης: ABS Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είστε ευχαριστημένοι με το abs σε Ελληνικούς δρόμους (λακούβες, δρόμος-γυαλί);
Ξερω ότι έχει καλά φρένα , αλλά αν δεν είχε το abs μήπως θα ήταν αποτελεσματικότερο;
Ρωτάω γιατί θέλω να το πάρω και αν είναι να κάνω αυτή την αλλαγή θέλω να την κάνει η μαμά daihatsu.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 17, 2009 06:23    Θέμα δημοσίευσης: Re: ABS Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gadgeterian έγραψε:
Είστε ευχαριστημένοι με το abs σε Ελληνικούς δρόμους (λακούβες, δρόμος-γυαλί);
Ξερω ότι έχει καλά φρένα , αλλά αν δεν είχε το abs μήπως θα ήταν αποτελεσματικότερο;
Ρωτάω γιατί θέλω να το πάρω και αν είναι να κάνω αυτή την αλλαγή θέλω να την κάνει η μαμά daihatsu.


2 χρόνια το οδηγάω στους δρόμους της Αθήνας και πρόβλημα δεν είχα κανένα. όσες φορές έχει ενεργοποιηθεί έχει κάνει δουλειά. άμα αναφέρεσαι σε πλαγιολίσθηση ή πέσεις σε λάδια εκεί φίλε μου είναι στο τι θα κάνεις εκείνη τη στιγμή για να το σώσεις, αφού τα δεδομένα δεν ισχύουν
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 18, 2009 12:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ένα μικρό και ελαφρύ αμαξάκι σαν το Cuore , το ABS δεν είναι απαραίτητο. Είναι όμως στην ικανότητα του οδηγού, το πώς θα φρενάρει απότομα αν χρειαστεί και αν θα δώσει την μέγιστη πίεση στο πεντάλ του φρένου χωρίς σπινάρουν οι τροχοί.

Από την άλλη , για να είναι υποχρεωτικό πλέον στα νέα αυτοκίνητα...κάτι παραπάνω ξέρουν.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gadgeterian
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιούλ 09
Δημοσιεύσεις: 14
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 18, 2009 17:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακριβώς αυτό εννοώ tomas. 99% θα το βάλω όμως γιατί δεν μπορώ να ξέρω πως θα ήταν χωρίς. Το ιδανικότερο θα ήταν να υπήρχε κάποιος που να είχε μπρος-πίσω δισκόφρενα χωρίς ABS. Ετσι θα μπορούσαμε να το συγκρίνουμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 22:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγγνώμη αν ακουστώ λίγο κακός και απόλυτος, αλλά κάτι τέτοιες συζητήσεις μου σπάνε κυριολεκτικά τα νεύρα! "Καλό το ABS αλλά όχι για όλες τις περιπτώσεις", "καμιά φορά η ζώνη σε σκοτώνει αντί να σε σώσει" κι άλλες πολλές τέτοιου είδους συζητήσεις από ειδικούς του καφενείου....
Η αλήθεια είναι μία και μοναδική: το ABS εξασφαλιζει την ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ Όλα τα άλλα είναι απλή παραφιλολογία, σε δουλειά να βρισκόμαστε............. Whistling Whistling
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gadgeterian
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιούλ 09
Δημοσιεύσεις: 14
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 22:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεκτή η γνώμη σου.
Είσαι 100% σίγουρος ότι είναι καλό το ABS για Ελληνικούς δρόμους ;
Ειμαι σίγουρος ότι σε όλους έχει κάτσει μια στραβή που έχουν σταματήσει στο εκατοστό και αυτό γιατί "σέρνεται" το αμάξι . Αν εχεις δισκόφρενα πίσω , μήπως είναι καλύτερα απο ταμπουρα και abs;
Αν το γνωρίζεις αυτό με βεβαιότητα , κιεγω μαζί σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 21, 2009 11:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gadgeterian έγραψε:
Δεκτή η γνώμη σου.
Είσαι 100% σίγουρος ότι είναι καλό το ABS για Ελληνικούς δρόμους ;
Ειμαι σίγουρος ότι σε όλους έχει κάτσει μια στραβή που έχουν σταματήσει στο εκατοστό και αυτό γιατί "σέρνεται" το αμάξι . Αν εχεις δισκόφρενα πίσω , μήπως είναι καλύτερα απο ταμπουρα και abs;
Αν το γνωρίζεις αυτό με βεβαιότητα , κιεγω μαζί σου.


Όλα αυτά που λες δεν έχουν να κάνουν με την ουσία του ABS και με αυτό που πραγματικά κάνει.... Το ABS εμποδίζει τους τροχούς να μπλοκαριστούν όταν δεν έχει "ξοδευτεί" η κινητική ενέργεια που αυτοί κουβαλάνε. Αν συμβεί αυτό (αν οι τροχοί μπλοκαριστούν και το αμάξι συνεχίσει να κινείται - εφόσον θα έχει ακόμη αρκετή κινητική ενέργεια) δύο πράγματα συμβαίνουν: δεν έχεις τον έλεγχο του οχήματος και δεν ξέρεις σε πόση απόσταση θα σταματήσεις. Πρακτικά δηλαδή, το αν θα ξεφύγεις από την πορεία σου και σε πόση απόσταση θα σταματήσεις είναι καθαρά θέματα τύχης που εξαρτώνται από μυριάδες παράγοντες που αλλάζουν κάθε φορά.
Διασφαλίζοντας ότι οι τροχοί δεν μπλοκάρουν, απλά εξαλείφεις την τύχη και είσαι σίγουρος ότι θα σταματήσεις στην μικρότερη δυνατή και ασφαλέστερη απόσταση.....

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός........
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gadgeterian
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιούλ 09
Δημοσιεύσεις: 14
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 21, 2009 18:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγινες κατανοητός. Όλα σωστά ειναι αυτά που γράφεις.
Ολοι ξέρουμε τι είναι το ABS.
Εγώ προσπαθώ να κάνω την συγκριση που λεω πιο πάνω.
Ακρη δεν θα βγάλουμε γιατι μιλαμε και γράφουμε με υποθέσεις και οχι με κάτι που μπορούμε να αποδείξουμε...
Πήγα σήμερα στην Agripan και ρώτησα για δισκόφρενα πίσω και μου είπαν ότι δεν ασχολείται η αντιπροσωπεια με αυτά...
Ξερετε πόσο πάνε στο εμπόριο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 22, 2009 06:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

είναι γελοίο και μόνο να σκεφτόμαστε για δισκόφρενα πίσω σε τέτοιο αμάξι Self Slap
αν θέλετε γκάζια κ να τρέχετε τότε πάρτε άλλο Shifty
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 22, 2009 08:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά έχετε αντιληφθεί τι σόι πράγμα είναι το αμάξι που πάτε να αγοράσετε;;; Ή θα το πάρετε και μετά.... δεν θα σας κάνει;;;; Dizzy
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gadgeterian
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιούλ 09
Δημοσιεύσεις: 14
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 22, 2009 08:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γραφω πουθενα για γκαζια κιτ εγκεφαλους κσι τουρμπο? Μη μπερδευεστε. Ολο το θεμα ειναι υποτιθεται για ασφαλεια. Το οτι θελω να βαλω πισω δισκοφρενα δεν σημαινει υποχρεωτικα και γκαζια. Περισσοτερη ασφαλεια θελω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 22, 2009 09:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gadgeterian έγραψε:
Γραφω πουθενα για γκαζια κιτ εγκεφαλους κσι τουρμπο? Μη μπερδευεστε. Ολο το θεμα ειναι υποτιθεται για ασφαλεια. Το οτι θελω να βαλω πισω δισκοφρενα δεν σημαινει υποχρεωτικα και γκαζια. Περισσοτερη ασφαλεια θελω.


Δοκίμασες ήδη τα φρένα του cuore και δεν σε καλύπτουν?
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gadgeterian
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιούλ 09
Δημοσιεύσεις: 14
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 22, 2009 12:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυριο εχω ραντεβου για test drive. Εγω τα εγραψα ολα αυτα προληπτικα.Θελω να εχω οσο γινεται περισσοτερη και μεγαλυτερη ασφαλεια. Εχει καλα φρενα και το εχω διαβασει.Πιστευω ομως οτι καλο ειναι να κανουμε οτι καλυτερο για την ασσφαλεια.
Καποιος εδω μεσα(δεν θυμαμαι ονομα) διαβασα οτι εχει αεροσακο γονατων.Μπραβο του. Το σκεφτηκατε εσεις να βαλετε; Ασφαλεια ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 22, 2009 13:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gadgeterian έγραψε:
αυριο εχω ραντεβου για test drive. Εγω τα εγραψα ολα αυτα προληπτικα.Θελω να εχω οσο γινεται περισσοτερη και μεγαλυτερη ασφαλεια. Εχει καλα φρενα και το εχω διαβασει.Πιστευω ομως οτι καλο ειναι να κανουμε οτι καλυτερο για την ασσφαλεια.
Καποιος εδω μεσα(δεν θυμαμαι ονομα) διαβασα οτι εχει αεροσακο γονατων.Μπραβο του. Το σκεφτηκατε εσεις να βαλετε; Ασφαλεια ειναι.


Άλλο η "μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια" και άλλο η υπερβολή...
Κάθε αυτοκίνητο εμπίπτει σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία και σχεδιάζεται με αυτό ως γνώμονα... Εφόσον ο αρχικός σχεδιασμός δεν προβλέπει πίσω δισκόφρενα, υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό (πέρα από τον περιορισμό του κόστους).
Αν θες την μέγιστη δυνατή ασφάλεια, κινήσου μέσα στα πλαίσια που σου επιτρέπει ο σχεδιασμός αυτός, αλλιώς άλλαξε κατηγορία Smile Μπορείς για παράδειγμα -όπως κι εσύ αναφέρεις- να βάλεις εξτρά αερόσακους (παρεμπιπτόντως, μάλλον σε εμένα αναφέρεσαι με τον αερόσακο γονάτων... Δεν ήταν όμως κάτι που μόνος μου έβαλα με πατέντα! Προβλέπεται σε ένα από τα 2 "πακέτα" αερόσακων που δίνει ως εναλλακτικές η Daihatsu). Αντί για μεταλλικό χρώμα πχ, δώσε το ίδιο περίπου ποσό για πλευρικού αερόσακους + γόνατος οδηγού. Αν η τσέπη σου αντέχει ακομη περισσότερο (+1100?) βάλε και αερόσακους κουρτίνες!

Το να συζητάμε όμως για δισκόφρενα είναι μάλλον αστείο!

Είτε έτσι όμως, είτε αλλιώς, μην ξεχνάς ότι το cuore είναι ένα μικρό αμάξι, με λεπτές πόρτες, μικρό αμάξωμα κλπ... Ότι και να βάλεις, αν τρακάρεις με μεγαλύτερο αυτοκίνητο, είναι αυτονόητο ποιός έχει το πλεονέκτημα......

Φιλικά
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gadgeterian
Μέλος


Μέλος από: 24 Ιούλ 09
Δημοσιεύσεις: 14
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 22, 2009 17:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H γνωμη σου εναντια στη δικια μου γνωμη...
Για σενα ειναι υπερβολή , για μένα δεν είναι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης