Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Παρ Μάρ 29, 2024 00:42

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Ηχομόνωση Dynamat στις πόρτες

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 15, 2007 12:46    Θέμα δημοσίευσης: Ηχομόνωση Dynamat στις πόρτες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το περασμένο Σ/Κ έβαλα τοπικά dynamat original στις πόρτες γύρω απ'τα ηχεία και η διαφορά είναι μεγάλη Yahoo

Φωτογραφικό υλικό θα βάλω όταν το έχω στα χέρια μου Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Wilder
Μέλος


Μέλος από: 01 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 14:36    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχομόνωση Dynamat στις πόρτες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:
Το περασμένο Σ/Κ έβαλα τοπικά dynamat original στις πόρτες γύρω απ'τα ηχεία και η διαφορά είναι μεγάλη Yahoo

Φωτογραφικό υλικό θα βάλω όταν το έχω στα χέρια μου Smile

Πόσο σου κόστισε περίπου. Είναι εύκολη η εγκατάσταση?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 15:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πήρα 1.2τμ Dynamat Original 80? αν θυμάμαι καλά.

Χρειάζεσαι ένα πιστόλι θερμού αέρα, αν και μ'ένα καλό σεσουάρ μπορείς να κάνεις δουλειά, ένα μικρό ρολλό και παρέα, μουσική και φραπεδιά και φυσικά όρεξη Smile

'Εκοψα σε διάφορα κομμάτια το πισσόχαρτο και το τοποθέτησα πίσω απ'τα ηχεία στο εσωτερικό μέρος της πόρτας, πίσω από το μέρος που βιδώνει το ηχείο καθώς και πίσω απ'τη βάση του. Επίσης κάλυψα και κάποιες τρύπες γύρω απ'την περιοχή.

Θ'ανεβάσω φωτογραφίες αργότερα, δεν τις έχω μαζί μου τώρα.

Κάποιος μπορεί να καλύψει και όλη την πόρτα αλλά φοβόμουν μη δε κλείνει καλά μετά το καπάκι της πόρτας επειδή αυξάνει το πάχος της.
Αλλά και πάλι με αυτά που έκλεισα το αποτέλεσμα δεν έχει καμία σχέση με πριν, το μπάσο σκάει πιο όμορφα. In Love
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 16, 2008 18:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακολουθεί Φωτογραφικό υλικό εγκατάστασης Dynamat

1. Χαράζουμε και κόβουμε την περίμετρο του ηχείου για να τοποθετηθεί το αντίστοιχο κομμάτι στην εσωτερική λαμαρίνα της πόρτας





2. Χαράζουμε και κόβουμε την περίμετρο της βάσης του ηχείου που ακουμπάει στην λαμαρίνα x 2 φορές, μία από την πίσω μεριά της λαμαρίνας και μία απ'την μπροστά την άμεση δλδ επαφή λαμαρίνας-ηχείου







3. Καλύπτουμε και με μερικά κομμάτια τις δίπλα τρύπες όπως φαίνεται στις παραπάνω φωτό

4. Βρίσκουμε τις τρύπες για τις βίδες και τις τρυπάμε μ'ένα κατσαβιδάκι για να βιδώσουμε μετά το ηχείο



5. Το τελικό αποτέλεσμα



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 18, 2008 16:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eγώ τελικά μόνωσα τις πόρτες με πισσόχαρτο 2-3 στρώσεις. Έκλεισα όλες τις τρύπες, έγινε σαν πυρασφαλές, σαν τοίχος μονωμένος. Όλα όμως στην εξωτερική λαμαρίνα της πόρτας, αυτή που αντικρίζεις όταν βγάλεις την ταπετσαρία-καπάκι της πόρτας ή ακόμα καλύτερα ξήλωσα το ναύλον και στην θέση του έβαλα πισσόχαρτο. Άλλαξα και μερικά κλιπσάκια από την ταπετσαρία, λόγω φθοράς .

Ο ήχος άλλαξε, ήρθε επιτέλους μπάσο ποιοτικό. ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Η πόρτα έγινε πιο στιβαρή και κλείνοντας κάνει πιο μπάσο ήχο. ΜΕΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ


Εξαφανίστηκαν αεροδυναμικοί θόρυβοι που προέρχονταν από τα κενά- τρύπες της πόρτας. 100% ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Μειώθηκε ο θόρυβος του κινητήρα. ΜΕΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ μέχρι τις 3000rpm

Μειώθηκε ο θόρυβος ο εξωτερικός από τις ρόδες, λακούβες, άλλα αυτοκίνητα. ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ θα ακολουθήσουν τσιμούχες διπλές.

Σε μέτρια άσφαλτο με τις μικροανωμαλίες της δεν ακούγεται ούτε τσικ,κανένα τρίξιμο.100% ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Σαν επόμενο βήμα θα βάλω τσιμούχες στο αντίκρισμα της κάθε πόρτας όπου αν παρατηρήσετε δεν έχει. Έχει μόνο στις πόρτες.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 18, 2008 17:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ωραία Smile μου χει περισσέψει μπόλικο dynamat οπότε κάποια στιγμή θα συνεχίσω το project Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 03, 2008 16:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκεί που τοποθέτησα τα ηχεία ρώτησα τον τύπο για μόνωση στις πόρτες με πισσόχαρτο. Μου είπε πως μπορεί να λιώσει με την πολλή ζέστη (μαύρο αμάξι θα τραβάει πολλύ ζέστη λέει). Επίσης μου απέρριψε το αφρολέξ λόγω υγρασίας. Μου είπε επίσης πως το dynamat είναι η καλύτερη λύση αλλά πανάκριβο (περίπου 150? η πόρτα!!!) και πως δεν αξίζει γιαυτό το αμάξι.

Αλήθεια, πόσο να κοστίζει η αγορά dynamat για όλο το αυτοκίνητο? Την εργασία θα την κάνω μόνος μου, δεν είναι δα και δύσκολο.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 03, 2008 16:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτός σου πρότεινε το dynamat extreme. υπάρχει και dynamat original, εξίσου καλό είναι. είχα πάρει 1.2 τμ ~70? αν θυμάμαι καλά κι έχω κάνει 3 πόρτες όχι όμως ολόκληρες αλλά κομματάκια κομματάκια (τις τρύπες δηλαδή και γύρω απ'τις θέσεις των ηχείων και πίσω απ'αυτά (βλ. φωτό παραπάνω).
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης