Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 16:24

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Αγορά cuore?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Wilder
Μέλος


Μέλος από: 01 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 13, 2009 18:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θέμα πάντως με τα service, ειναι όντως τόσο τραγικό ή εμείς το κάνουμε έτσι?
και όταν εννοούμε service, εννουούμε ΟΛΑ τα service, συμπεριλαμβανομένων και λάδια, φίλτρα αέρος κτλ κτλ
ή εννοούμε τα μεγαλύτερα service του αμαξιού, με τακάκια, δίσκους-πλατό, αμορτισέρ κτλ κτλ..
Ξέρω ότι έχει συζητηθεί σε άλλα topic, αλλά νομίζω πως οι μικρές εώς και ανύπαρκτες μηχανικές και όχι μόνο βλάβες που μπορεί να σου βγάλει το συγκεκριμένο αμάξι, είναι κάτι το οποίο σε δελεάζει, χωρίς να θέλω με αυτο τον τρόπο να δικαιολογήσω τις τσουχτερές τιμές (όπως εσείς λέτε), την τσουχτερή τιμή αγοράς(όπως ΟΛΟΙ μας λέμε)......ανεξάρτητα απο τα άλλα καλά που σου παρέχει αυτό το αμάξι, ροπάτος κινητήρας, μικρή κατανάλωση, χώρους κτλ κτλ....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 13, 2009 21:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι Μήτσο, τα είχες την άλλη μέρα αλλά δεν έχεις καμία άλλη επιλογή. Και δίνεις και περίπου 400? για μια τετράδα (λίγο πολλά δεν είναι???)

Όχι οτι φταίει η agripan γιαυτό...
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mpous
Μέλος


Μέλος από: 06 Μάϊ 09
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 13, 2009 22:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν ξερω αν σας φαινονται απλα τσιμπημενες οι τιμες των ανταλλακτικων αλλα
75ευρω για χαρτινο φιλτρο αερα!!!
75 ευρω για χαρτινο φιλτρο καμπινας (δεν περιεχεται στον εξοπλισμο ειναι εξτρα)

ειναι ανεκδοτο.
επιπλεον δεν υπαρχουν ακόμα απο αλλες εταιρειες αρα δεν εχουμε και αλλες επιλογες.

αυτο ομως που με τρομαζει περισσοτερο ειναι οι φανοποιια σε περιπτωση που δεν σε καλυπτει η ασφαλεια. Τοτε με εχουν συμβουλεψει οτι αξιζει να παρεις καινουργιο, ελπιζω να ειναι υπερβολες.

βεβαια και αλλες ιαπωνεζικες εταιρειες ειναι παρομοιες. Στην σουζουκι θες θες μια βιδα για την πορτα και σου πουλανε ολη την πορτα γιατι δεν πουλιουνται χωριστα.

Τελος δεν δεχομαι το σκεπτικο οτι τα ανταλλακτικα, σερβις και αγορα του αυτοκινητου ειναι πιο ακριβα γιατι δεν χαλαει ποτε. αυτα τα λενε αυτοι που προσπαθουν να δικαιολογησουν τα αδικαιλογητα. Εγω το διαλεξα για να μην χαλαει, να κανω την δουλεια μου ξενοιαστα και για να εχω μικροτερο κοστος χρησης. Για αυτο διαφημιζουν 4,4λτ/100κμ, δεν λενε πουθενα οτι θα στα παρουν απο αλλου. Θα πρεπει δηλαδη η αντιπροσωπεια να προσπαθει να τα πατσισει τα χαμενα κερδοι των λιγοτερων βλαβων ανταλλακτικων με το ζορι.
_________________
Cuore 08' L276


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mpous στις Τετ Μάϊ 13, 2009 22:22, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wilder
Μέλος


Μέλος από: 01 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 13, 2009 22:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mpous έγραψε:
δεν ξερω αν σας φαινονται απλα τσιμπημενες οι τιμες των ανταλλακτικων αλλα
75ευρω για χαρτινο φιλτρο αερα!!!
75 ευρω για χαρτινο φιλτρο καμπινας (δεν περιεχεται στον εξοπλισμο ειναι εξτρα)

ειναι ανεκδοτο.
επιπλεον δεν υπαρχουν ακόμα απο αλλες εταιρειες αρα δεν εχουμε και αλλες επιλογες.

αυτο ομως που με τρομαζει περισσοτερο ειναι οι φανοποιια σε περιπτωση που δεν σε καλυπτει η ασφαλεια. Τοτε με εχουν συμβουλεψει οτι αξιζει να παρεις καινουργιο, ελπιζω να ειναι υπερβολες.

βεβαια και αλλες ιαπωνεζικες εταιρειες ειναι παρομοιες. Στην σουζουκι θες θες μια βιδα για την πορτα και σου πουλανε ολη την πορτα γιατι δεν πουλιουνται χωριστα.

Τελος δεν δεχομαι το σκεπτικο οτι τα ανταλλακτικα, σερβις και αγορα του αυτοκινητου ειναι πιο ακριβα γιατι δεν χαλαει ποτε. αυτα τα λενε αυτοι που προσπαθουν να δικαιολογησουν τα αδικαιλογητα. Εγω το διαλεξα για να μην χαλαει και να κανω την δουλεια μου ξενοιαστα, θα πρεπει δηλαδη η αντιπροσωπεια να προσπαθει να τα πατσισει τα χαμενα κερδοι των λιγοτερων βλαβων ανταλλακτικων με το ζορι.

ναι αλλα όταν το διάλεγες το ήξερες ή όχι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mpous
Μέλος


Μέλος από: 06 Μάϊ 09
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 13, 2009 22:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οχι δεν το ηξερα.
Σε οσους ελεγα οτι πηρα Daihatsu με χτυπαγαν στην πλατη και μου λεγαν οτι αγορασα το ακριβοτερο αυτοκινητο. Δεν ειχα καταλαβει ουτε τη εννουσαν ουτε το μεγεθος.

Για μενα το Coure ειναι αναντικαταστατο, το "εργαλειο" αυτο δεν σημαινει οτι θα δικαιολογησω την πολιτικη της αγριπαν.
_________________
Cuore 08' L276
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wilder
Μέλος


Μέλος από: 01 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 13, 2009 22:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mpous έγραψε:
οχι δεν το ηξερα.
Σε οσους ελεγα οτι πηρα Daihatsu με χτυπαγαν στην πλατη και μου λεγαν οτι αγορασα το ακριβοτερο αυτοκινητο. Δεν ειχα καταλαβει ουτε τη εννουσαν ουτε το μεγεθος.

Για μενα το Coure ειναι αναντικαταστατο, το "εργαλειο" αυτο δεν σημαινει οτι θα δικαιολογησω την πολιτικη της αγριπαν.
Δεν το ειπα ειρωνικά.
Πάντως και εμένα οι πιο πολλοί αυτό μου λένε, αλλά και πάλι τι να κάνω αφου μου αρέσει πολύ και πιστεύω πως θα μου είναι πολύ χρήσιμο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mpous
Μέλος


Μέλος από: 06 Μάϊ 09
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 13, 2009 22:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν ξερω αν ειναι ομορφο, εμενα μου αρεσει αρκετα καποιες μερες και απο καποιες γωνιες, το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι ειναι ΧΡΗΣΙΜΟ. εργαλειο με λιγα λογια.
_________________
Cuore 08' L276
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TAG
Μέλος


Μέλος από: 11 Μάϊ 09
Δημοσιεύσεις: 13
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 14, 2009 08:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εαν σε παρηγορει, (εμένα όχι.. Head on wall ) το Φ. καμπίνας τοσο εχει αρχικά , και στο Τεριος (ουτε σε αυτό υπήρχε ..) και λέω αρχικά γιατί στην πρωτη τοποθετηση στον Τερη τουλάχιστο , ειχε μια σαν ταπα, που μετά δεν την ξαναβάζεις..
και η τιμή πέφτει στα... 60 €. LoL

τρομερή διαφορά.. Yahoo
Το ψάχνουμε πάντως internetika , και επίσης να σας αναφέρω από πληροφορία ...τεχνικου της daihatsu, στην Τερη το φιλτρο είναι ίδιο με αυτά των sx4, Jazz, και άλλων..
_________________
Μανώλης
Terios 1.5 Special M/T - BF Goodrich

www.brat.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 14, 2009 11:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η απορία είναι η εξής σχετικά με τα service. Αν χρησιμοποιήσουμε σαν οδηγό τον τιμοκατάλογο της αντιπροσωπείας Daihatsu Sena που τον έχω αναρτήσει και παλαιότερα τα service ενός Peugeot, Citroen, Toyota, Hyundai είναι φθηνότερα? (πάντα μιλώντας για service σε αντιπροσωπείες).

Ρωτάω γιατί για χρόνια είχα ένα NISSAN άνω της 10ετίας και έτσι δεν έχω επαφή με τις τιμές που παίζουν στα service. Στο Chrysler PT Touring μέχρι το service των 60.000 που χτύπησε 500ρα τα προηγούμενα ήταν ανά 10.000χλμ και ήταν της τάξης των 150 ευρώ...
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mpous
Μέλος


Μέλος από: 06 Μάϊ 09
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 15, 2009 13:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pepe να σου πω την γνωμη μου. Αφου ολοι λενε και ειναι σιγουροι οτι δεν χαλαει, εγω κανω τα σερβις μονος μου ή σε καποιον μηχανικο που εχω εμπιστοσυνη, χρησιμοποιοντας παντα αναλωσιμα (λαδια, ....) καλυτερα απο της DAIHATSU.
To υποχρεωτικο για την εγγυηση σερβις ειναι ανα 15Κμ πες μια φορα το χρονο. Δηλαδη θα το παω στους νταβατζηδες δηλαδη 2 φορες ωσπου να ληξη η εγγυηση ετσι για να ειμαι καλυμενος.

Τα ωφελοι ειναι οτι ειμαι σιγουρος για τα υλικα, την εργασια και τη συντηρηση του αυτοκινητου.

Φαντασου οτι εβαλα λαδια Castrol 5-30W full synthetics ΤΧΤ (Longlife 04) τα οποια ειναι πιο ακριβα απο της DAIHATSU και μου στοιχισε λιγοτερο η αλλαγη. Επιπλεον ο θορυβος του κινητηρα μειωθηκε απιστευτα πολυ. Τοσο πολυ που το παρατηρησε και η συζηγος μου (φαντασου!!!). Τοσο πολυ που τωρα στην εθνικη με ταχυτητα 120-140 μπορω και μιλαω στο κινητο!!
_________________
Cuore 08' L276
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 15, 2009 19:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mpous έγραψε:
pepe να σου πω την γνωμη μου. Αφου ολοι λενε και ειναι σιγουροι οτι δεν χαλαει, εγω κανω τα σερβις μονος μου ή σε καποιον μηχανικο που εχω εμπιστοσυνη, χρησιμοποιοντας παντα αναλωσιμα (λαδια, ....) καλυτερα απο της DAIHATSU.
To υποχρεωτικο για την εγγυηση σερβις ειναι ανα 15Κμ πες μια φορα το χρονο. Δηλαδη θα το παω στους νταβατζηδες δηλαδη 2 φορες ωσπου να ληξη η εγγυηση ετσι για να ειμαι καλυμενος.

Τα ωφελοι ειναι οτι ειμαι σιγουρος για τα υλικα, την εργασια και τη συντηρηση του αυτοκινητου.

Φαντασου οτι εβαλα λαδια Castrol 5-30W full synthetics ΤΧΤ (Longlife 04) τα οποια ειναι πιο ακριβα απο της DAIHATSU και μου στοιχισε λιγοτερο η αλλαγη. Επιπλεον ο θορυβος του κινητηρα μειωθηκε απιστευτα πολυ. Τοσο πολυ που το παρατηρησε και η συζηγος μου (φαντασου!!!). Τοσο πολυ που τωρα στην εθνικη με ταχυτητα 120-140 μπορω και μιλαω στο κινητο!!


Και αν ο μπαρμπα-μήτσος της γειτονιάς σφίξει την ροδέλα του καρτερ σε μια αλλαγή λαδιών περισσότερο από το κανονικό, τρέχα να αλλάζεις καρτερ.. παραδειγμα είπα
Ο μπαρμπα-μήτσος επίσης δεν θα έχει ξαναανοίξει Cuore στην ζωή του...ευκαιρία για πειράματα.
Κακά τα ψέματα, αν δεν υπάρχει η τεχνογνωσία...θα σου το διαλύσουν το αμάξι.

Τώρα όσον αφορά τα λάδια, μπορείς και στο εξουσιοδοτημένο να τους δίνεις να βάλουν τα δικά σου.
Απλά είμαι και εγώ περίεργος να δοκιμάσω τα Castrol. Τόσο μεγάλη μείωση θορύβου με άλλα λάδια ? Η σειρά Magnatec είναι?

Πάντως μείωση θορύβου επιτυγχάνεις και με super αμόλυβδη αν θες.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 15, 2009 19:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν μιλάμε στο κινητό όταν οδηγάμε RTFM








εκτός αν είναι με bluetooth

όντως περίεργο μου φαίνεται. θα δοκιμάσω κι εγώ στην επόμενη αλλαγή
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mpous
Μέλος


Μέλος από: 06 Μάϊ 09
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 15, 2009 21:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μονο με Bluetooth Smile

τα magnatec ειναι ημισυνθετικα. τΑ ΤΧΤ EINAI FULL SYNTHETICS.

Αυτο που εννουσα με τα σερβις ειναι αλλαγες λαδιων, φιλτρα γενικα αναλωσιμα. Για αυτα δεν χρειαζεσαι επιστημονα. Στην αντιπροσωπεια αυτος που θα σου αλλαξει λαδια ειναι 18 χρονων και θα σε χρεωσουν 50ευρω εργατικα.
_________________
Cuore 08' L276
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 16, 2009 08:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συν το γεγονός πως μπορεί να είναι και ψιλοάσχετος.

Στην τοπική daihatsu που το πήγαινα για service σε κουβέντα με το "μηχανικό" μου αποκάλυψε πως έχει τελειώσει σχολή ηλεκτρολόγων αυτοκινήτου και όχι μηχανικών αυτοκινήτου...αντε μετά να βρείς άκρη για τη ροδέλα του κάρτερ (δανείζομαι έκφραση από post συνforumιτη).

Επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα για τα castrol. Αυτά χρησιμοποιώ και εγώ μετά τα 30.000 χλμ (αλλαγή λάδια (Castrol 5w30), φίλτρο, εργασία 70? σε μηχανικό δικό μου, τα ίδια υλικά με λάδια Daihatsu 90? στην αντιπροσωπεία)
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
Σελίδα 6 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης