Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Παρ Μάρ 29, 2024 01:00

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Πιθανό πρόβλημα με λάδια
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dimoss
Μέλος


Μέλος από: 16 Αύγ 11
Δημοσιεύσεις: 4
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 22, 2019 19:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα

Είμαι στα 127.000 χλμ και στο τελευταίο σερβις που πηγα λόγω θορύβου που άκουγα, ο μηχανικός μου είπε ότι καίω λάδια και πρέπει να το προσέχω. Δυστυχώς μου είπε μου έτυχε νωρίς. Να πω την αλήθεια δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μιας και πηγαινα σε γνωστό συνεργείο στην ώρα μου και δεν ξέρω τι λάδια έβαζαν.
Τώρα έβαλα Valvoline 10/40 max life και στα 1000 χλμ κατέβηκε μισο πόντο από το max.
Το αμάξι το αγόρασα καινούργιο το 2007.
Διάβασα ότι πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα και απλά συμπληρώνουν λάδια. Είναι όμως λύση αυτό? Κάποιος που να έκανε ρεκτιφιέ?
Τι μου προτείνετε?


Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 24, 2019 23:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπομονή.
Τίποτε άλλο.
Δυστυχώς όλα τα L276 καίνε λάδι. Προβληματικό μοτέρ από τη μάνα του.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas_ms
Μέλος


Μέλος από: 17 Ιούλ 17
Δημοσιεύσεις: 20
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 28, 2019 22:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να σου καιει τοσο παει να πει οτι στο καιει λαδια αρκετες χιλιαδες χιλιομετρα. Εμενα αρχισε δειλα δειλα να καιει απ τις 50.000 χλμ με λαδι 10/40 της κακιας ωρας βεβαια και σχετικη ασυνεπεια στα διαστηματα αλλαγων. Τωρα ειμαι με 5/30 και καιει 300μλ στα 1000 πανω κατω (88.000 χλμ στο οδομετρο) . Κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να ασχοληθεις μονο να συμπληρωνεις και οσο παει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 01, 2019 12:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κρατάει μια χαρά, ακόμα ζει.
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 01, 2019 21:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έλα ρε Μητσάρα ακόμα υπάρχει το L276?
Χιλιόμετρα?
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 02, 2019 19:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι το 'χω δώσει στην sis
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kostas_ms
Μέλος


Μέλος από: 17 Ιούλ 17
Δημοσιεύσεις: 20
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 03, 2019 23:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν δεν ειχε αυτη την ευπαθεια με τα λαδια το αυτοκινητακι θα ηταν απιστευτο. Αλλα ακομα και ετσι που συμπληρωνουμε σαν VW, το αγαπαμε..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
aristarxos58
Μέλος


Μέλος από: 07 Σεπ 19
Δημοσιεύσεις: 3
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 07, 2019 16:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:
δε βάζω σταθερά λάδια, μέχρι το καλοκαίρι έβαζα μία motul, μία άλλα, 10-40 Τον Αύγουστο όμως επειδή πήγα σε άλλον επειδή ο δικός μου ήταν κλειστός μου έβαλε κάτι noname. Περίπου στα 4+ το ήπιε, ενώ πριν άλλαζα χωρίς ίχνος απώλειας στα 7-7.5. Στην τελευταία αλλαγή βάλαμε 15-40 για έλεγχο να δούμε πώς πάει.


Πρόσφατα άλλαξα λάδια στο χρόνο περίπου κι έβαλα τα ENEOS 5W-30 FULLY SYNTHETIC μιας και κινείται ως επί το πλείστον πόλη και δέχεται όλα τα δεινά της κίνησης κλπ.
Εννοείται ότι δεν πάω στην αντιπροσωπεία.... παίρνω τα ανταλλακτικά από το εμπόριο και τα πηγαίνω στο εξουσιοδοτημένο ΤΟΥΟΤΑ στο Γαλάτσι και τα βάζουν. Οι τιμές είναι πολύ πιο χαμηλές στην ελεύθερη αγορά (π.χ. πίσω αμορτισέρ ΚΥΒ το ζευγάρι 68 ευρώ !!! )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 11, 2019 10:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το δικό μου άρχισε ξαφνικά να τσιμπάει λάδι μετά τις 140.000 χλμ. Από τότε, ότι και να εχω δοκιμάσει (πιο χοντρά, διάφορες μάρκες, αντιτριβικά προσθετα κλπ) πάντα τσιμπάει. Καιει περίπου 1 λίτρο από αλλαγή σε αλλαγή (δηλαδή μέσα στη διάρκεια ενός έτους, συνολικά γύρω στις 5-7000 χλμ).
Το ρεκτιφιέ δεν έχει κανέν ανόημα: για να κάνω απόσβεση στο ρεκτιφιέ με τον ρυθμό που το κινώ πλέον θέλω 55 χρόνια χρήσης και συμπλήρωσης λαδιών!! Οπότε, απλά το έχω στο νου μου, έχω πάντα ένα λίτρο στο πορτμπαγκάζ και μια φορά το μήνα το κοιτάω και προσθέτω....
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 14, 2019 19:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το καλοκαίρι τσιμπάει λίγο παραπάνω, να έχεις το νου σου Cool
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
alexos
Μέλος


Μέλος από: 04 Δεκ 19
Δημοσιεύσεις: 1
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 04, 2019 11:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα.
Επειδή είμαι σε αναζήτηση μεταχειρισμένου και έχοντας βρει ένα cuore του 2011,θα ήθελα να σας ρωτήσω αν φοράει τον κινητήρα με το πρόβλημα που καίει λάδια η καποιον άλλο.επισης που θα δω ποιο μοντέλο κινητήρα είναι?
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 04, 2019 15:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexos έγραψε:
Καλησπέρα.
Επειδή είμαι σε αναζήτηση μεταχειρισμένου και έχοντας βρει ένα cuore του 2011,θα ήθελα να σας ρωτήσω αν φοράει τον κινητήρα με το πρόβλημα που καίει λάδια η καποιον άλλο.επισης που θα δω ποιο μοντέλο κινητήρα είναι?
Ευχαριστω


Από το 2007 κι έπειτα, όλα τον ίδιο κινητήρα φοράνε
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 28, 2021 22:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα Dimitris_P, Mitsubae, digibill και σε όλα τα μέλη. Υπάρχουν τα Cuorakia ακόμη ? Εμεις συνεχίζουμε ακάθεκτοι με 115.000 χλμ πλέον και εννοείται με τα λαδάκια μας να καίγονται από τα 95.000. Το έχουμε γυρίσει σε 10-40 με χαμηλότερη κατανάλωση και βλέπουμε.

Υ.Γ. Δημήτρη ακόμη θυμάμαι εκείνο το επικό car-meeting με τα 3 Cuore που είχαμε κάνει στις αρχές του Forum... LoL Yahoo LoL
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 28, 2021 22:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα

Το δικό μου HG του 2009 λειτουργεί πλέον (από το 2018) ως το δεύτερο αυτοκίνητο της οικογένειας (με πρώτο ένα Skoda Rapid αγορασμένο καινούργιο το 2018). Έχει φτάσει τις 170.000 χλμ και πλέον τσιμπάει συστηματικά λάδι - ανάλογα την εποχή του έτους και τα χιλιόμετρα που γράφει, μπορεί να θέλει συμπλήρωμα ως και 1 λίτρο το χρόνο. Ουσιαστικά άρχισε να καίει σταθερά λάδια μετά τις 120-130.000 χλμ.

Από λοιπές ζημιές, του έχω αλλάξει μια λάμπα (!!), δίσκο - πλατό (στις 165.000) και έχει αρχίσει και ζητά μπίλιες στην κρεμαγιέρα )τις έχω γρασάρει μια φορά πριν 5-10.000 χλμ αλλά συνεχίζουν να τρίζουν). Αυτά!

Με τους οικογενειακούς μας ρυθμούς πλέον γράφει λιγότερα από 10.000 χλμ τον χρόνο. Αν δεν συμβεί κάτι τρομερό (πχ να ξεχάσω να του κοιτάξω τα λάδια για κανά 3μηνο καινα κολλήσει το μοτερ!) μάλλον θα το κρατήσω για καμιά 35αριά χρόνια ακόμη LoL
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 29, 2021 10:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

digibill έγραψε:
Καλησπέρα

Το δικό μου HG του 2009 λειτουργεί πλέον (από το 2018) ως το δεύτερο αυτοκίνητο της οικογένειας (με πρώτο ένα Skoda Rapid αγορασμένο καινούργιο το 2018). Έχει φτάσει τις 170.000 χλμ και πλέον τσιμπάει συστηματικά λάδι - ανάλογα την εποχή του έτους και τα χιλιόμετρα που γράφει, μπορεί να θέλει συμπλήρωμα ως και 1 λίτρο το χρόνο. Ουσιαστικά άρχισε να καίει σταθερά λάδια μετά τις 120-130.000 χλμ.

Από λοιπές ζημιές, του έχω αλλάξει μια λάμπα (!!), δίσκο - πλατό (στις 165.000) και έχει αρχίσει και ζητά μπίλιες στην κρεμαγιέρα )τις έχω γρασάρει μια φορά πριν 5-10.000 χλμ αλλά συνεχίζουν να τρίζουν). Αυτά!

Με τους οικογενειακούς μας ρυθμούς πλέον γράφει λιγότερα από 10.000 χλμ τον χρόνο. Αν δεν συμβεί κάτι τρομερό (πχ να ξεχάσω να του κοιτάξω τα λάδια για κανά 3μηνο καινα κολλήσει το μοτερ!) μάλλον θα το κρατήσω για καμιά 35αριά χρόνια ακόμη LoL


Καλημέρα
Από κατανάλωση λαδιού είσαι μια χαρά εν αντιθέση με τους περισσότερους κατόχους και τηρουμένων των αναλογιών αλλά και από γενικότερα προβλήματα πάλι είσαι ΟΚ.
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 5 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης