Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Παρ Απρ 19, 2024 06:38

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Επιλογη Ελαστικων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Σασί και περιφερειακά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 29, 2010 08:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χωράει το 185/50 στις ζάντες μας ? Thinking το συνολικό ύψος πάντως παραμένει ίδιο. με 175/55 ανεβαίνει ένα πόντο.
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 29, 2010 09:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κωδικός Διάμετρος Περιφέρεια Διαφορά
--------- --------- ---------- -------
185/50 R15 566 mm 1778 mm 0.62 %

Κωδικός Διάμετρος Περιφέρεια Διαφορά
--------- --------- ---------- -------
165/55 R15 563 mm 1769 mm 0 %

Κωδικός Διάμετρος Περιφέρεια Διαφορά
--------- --------- ---------- -------
175/55 R15 574 mm 1803 mm 1.96 %


Στην μεταβολή της σχέσης είσαι ΟΚ. Είναι μέσα σε επιτρεπτά πλαίσια.
Η γνώμη μου είναι ότι δεν χωράει αλλά μια ερώτηση σε ένα βουλκανιζατέρ θα μας λύσει τις απορίες και περί διαθεσιμότητας της συγκεκριμένης διάστασης.
_________________
Cuore 2008 (L 276)
http://kalofagades.pblogs.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 29, 2010 13:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το 185/50/15 δε χωράει με τίποτα στις ζάντες μας (κατά το λαστιχά μου). Η ζάντα μας είναι 4,5 inches και οριακά παίρνει το 165.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 30, 2010 10:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλέξανδρε πώς τα πάει το 155/60 από πάτημα και συμπεριφορά σε στροφιλίκι και απότομες καμπές ?
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 11:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρόεδρε, τί λάστιχα έβαλες τελικά, σε τί διάσταση και πόσο σου πήγε?
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 13:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ένα ζευγάρι τα δικά του, 180?. τα μπροστά που είχα αλλάξει πέρσυ τα έβαλα πίσω
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 08, 2010 12:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τη Δευτέρα που μας πέρασε κατέβαινα Ναύπλιο και .... λάστιχο Head on wall. Ευτυχώς όχι στην εθνική. Βάζω τη ρεζέρβα (ο θεός να την κάνει) και φτάνω με χαμηλές ταχύτητες στον προορισμό μου.
Επειδή τα λάστιχα είχαν ήδη κάνει 65.000χλμ θεώρησα ευκαιρία να τα αλλάξω.
Τοποθετήθηκαν τα Michellin Energy σε διάσταση 165/65/14 (από 155/65/14 που φόραγα) και όλα καλά. Αρκετά καλύτερο σε λακούβες μεγαλύτερου προφίλ (με χάλια αμορτισέρ βέβαια).

Κόστος αλλαγής: 280? η τετράδα (στην τιμή και η εργασία).
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 10, 2011 20:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

48.000 χλμ και.... βυζί Mad Mad Dizzy (πιθανώς και σπασμένο πίσω αμορτισέρ, δεν έχω πάει ακόμη να το κοιτάξω Head on wall )

Μπορεί κάποιος από τους φίλους που φοράει 15άρες ζάντες και άλλαξε πρόσφατα λάστιχα να μας πει τι επιλογές βρήκε; Σε ένα βουλκανιζατέρ που ρώτησα δεν εύρισκαν το 165/55/15 ούτε σε bridgestone! (μόνο το 165/50/15)

Σκέφτομαι σοβαρά την περίπτωση του 155/60/15. Αλέξανδρε, μπορείς να μας πεις περισσότερες πληροφορίες για την συμπεριφορά τώρα που πέρασε ο καιρός και μεσολάβησαν χειμώνας, βροχές, χιλιόμετρα;

400? για μια τετράδα λάστιχα (ακόμη κι αν βρω τα 165/55/15 της bridgestone) δεν προτίθεμαι να δώσω Mad Θεωρώ την αλλαγή διάστασης (στις ίδιες ζάντες) μονόδρομο.... Dizzy
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 11, 2011 09:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:
Αλέξανδρε πώς τα πάει το 155/60 από πάτημα και συμπεριφορά σε στροφιλίκι και απότομες καμπές ?


Sorry για την καθυστέρηση Whistling αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ.

Τώρα με το λάστιχο είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχει απότομες αντιδράσεις και αν ακόμα ξεκολλήσει από την άσφαλτο το κάνει απολύτως προβλέψιμα και σίγουρα μετά από την επιδίωξη του οδηγού.

Σε γενικές γραμμές χωρίς να ζητώ από το αυτοκίνητο τίποτα παραπάνω από οδήγηση στην πόλη, το λάστιχο αυτό είναι κλάσεις ανώτερο από το μαμά.

digibill για να σου πω την αλήθεια σε χίονι δεν πάτησα με το Cuore. Αλλά στην βροχή το βρίσκω αρκετά καλό ακρεί να μην κάνεις υπερβολές.

Δεν είναι υπερβολή να πω πως έχω σχεδόν ξεχάσει ότι το αυτοκίνητο έχει ABS. LoL
_________________
Cuore 2008 (L 276)
http://kalofagades.pblogs.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 11, 2011 09:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλέξανδρος έγραψε:
Σε γενικές γραμμές χωρίς να ζητώ από το αυτοκίνητο τίποτα παραπάνω από οδήγηση στην πόλη, το λάστιχο αυτό είναι κλάσεις ανώτερο από το μαμά.


Έχεις παρατηρήσει διαφορές στο κράτημα στις στροφές; Δεν μιλάω για ακραίες καταστάσεις, αλλά για μια φυσιολογική πραγματικότητα που πέρα από την οδήγηση σε στενά περιλαμβάνει και λεωφόρους, αυτοκινητόδρομο κλπ! Προσωπικά κάνω πολλά χιλιόμετρα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και πολλά ταξίδια (στο τελευταίο -που μου έσκασε και το βυζί- ήμασταν 4 άτομα με τις ανάλογες αποσκευές! Έπρεπε να βγάλω μια φωτογραφία να σας δείξω πώς ήταν φορτωμένο το αμάξι!! Και ακόμη οι πίσω επιβάτες ήταν άνετοι!! Cool )
Σε ταχύτητες κοντά στα 120 χλμ ας πούμε, τι διαφορές βλέπεις από το μαμίσιο 165/55/15 ? Στην κατανάλωση; Στις βροχές; (πάντα σε σχέση με το μαμίσο)
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 11, 2011 09:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις παρατηρήσει διαφορές στο κράτημα στις στροφές;
Ίσως να είναι καλύτερο το καινούριο

Δεν μιλάω για ακραίες καταστάσεις, αλλά για μια φυσιολογική πραγματικότητα που πέρα από την οδήγηση σε στενά περιλαμβάνει και λεωφόρους, αυτοκινητόδρομο κλπ! Προσωπικά κάνω πολλά χιλιόμετρα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και πολλά ταξίδια
Κυκλοφορώ αρκετά στην Αττική οδό και δεν έχω παρατηρήσει κάτι που να με προβληματίσει σχετικά με τα λάστιχα

(στο τελευταίο -που μου έσκασε και το βυζί- ήμασταν 4 άτομα με τις ανάλογες αποσκευές! Έπρεπε να βγάλω μια φωτογραφία να σας δείξω πώς ήταν φορτωμένο το αμάξι!! Και ακόμη οι πίσω επιβάτες ήταν άνετοι!! Cool )
Ανεβαίνω αρκετά πεζοδρόμια (δεν νομίζω να υπάρχει τίποτα χειρότερο για τα λάστιχα και την δημιουργία "βυζιών") και μέχρι τώρα τίποτα.

Σε ταχύτητες κοντά στα 120 χλμ ας πούμε, τι διαφορές βλέπεις από το μαμίσιο 165/55/15 ? Στην κατανάλωση; Στις βροχές; (πάντα σε σχέση με το μαμίσο)[/quote]

Στην κατανάλωση δεν έχω προσέξει κάποια διαφορά αν και λόγω στενότερου πέλματος θα πρέπει να έχει (αυτά είναι ψιλά γράμματα και αποδεικνύονται μόνο σε εργαστηριακές συνθήκες για τόσο μικρές διαφορές διαστάσεων).
Τώρα για τα 120 στην βροχή με το Cuore δεν έχω προσωπική άποψη μια και δεν έτυχε να πάω με τόσα σε τέτοιες συνθήκες.

_________________
Cuore 2008 (L 276)
http://kalofagades.pblogs.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 11, 2011 09:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου, με έπεισες LoL Αρκεί μόνο να σκεφτεί κανείς ότι για μια τετράδα 165/55/15 θέλει ~400? ενώ για 155/60/15 ~280? Dizzy
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 11, 2011 10:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

digibill έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου, με έπεισες LoL Αρκεί μόνο να σκεφτεί κανείς ότι για μια τετράδα 165/55/15 θέλει ~400? ενώ για 155/60/15 ~280? Dizzy


Ελπίζω να μην απογωιτευτείς γιατί όπως και να το κάνεις είναι πάντα και θέμα του στιλ της οδήγησης του καθενός.

Πάντως αν τελικά δεν σε ικανοποιήσει η επιλογή, με τα 120 € που θα σου μείνουν μπορείς να πιείς αρκετά ποτά για να ξεχάσεις το λάθος σου LoL LoL LoL .
Όταν τα βάλεις θέλω τα σχόλια σου για να πειστούν και οι άλλοι Θωμάδες Cool
_________________
Cuore 2008 (L 276)
http://kalofagades.pblogs.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 11, 2011 10:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλέξανδρος έγραψε:
Πάντως αν τελικά δεν σε ικανοποιήσει η επιλογή, με τα 120 ? που θα σου μείνουν μπορείς να πιείς αρκετά ποτά για να ξεχάσεις το λάθος σου LoL LoL LoL .


LoL LoL

Παράθεση:
Όταν τα βάλεις θέλω τα σχόλια σου για να πειστούν και οι άλλοι Θωμάδες Cool


Προσπαθώ να το καθυστερήσω όσο μπορώ, για να μεταφέρω το έξοδο.... Θα εξαρτηθεί σοβαρά από το αν τελικά θα χρειαστεί να αλλάξω και αμορτισέρ.... Όπως και να'χει πάντως, έχω ήδη 49.000χλμ και μέχρι το φθινόπωρο θα έχω φτάσει σίγουρα τις 55.000, οπότε δεν με κόβω να τα αποφεύγω για πολύ.... Sorry
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
babis
Μέλος


Μέλος από: 29 Απρ 11
Δημοσιεύσεις: 66
Φύλο:
Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 29, 2011 23:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα παιδια. σκεφτομουν και εγω αυτην τη λυση του αλεξανδρου για
155/60/15 οταν θα τα αλλαξω καποια στιγμη αλλα δεν το κανουμε πολλα χλμ
και το αμαξι εχει 18000 ακομα. 165/55/15 υπαρχουν μονο bridgestone και για 2 λαστιχα μου ειπαν 150ε φιλικη τιμη. πηγα να κανω τα λαστιχα πισω-μπρος και ανακαλυψα καρουμπαλο στο πισω δεξι. κριμα γιατι εχει λιγα χλμ και ελεγα μηπως βρω κανενα μεταχειρισμενο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Σασί και περιφερειακά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
Σελίδα 4 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης