Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Παρ Απρ 19, 2024 02:04

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Επιλογη Ελαστικων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Σασί και περιφερειακά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 27, 2010 13:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:
Όχι, βάζεις καινούρια μπροστά και τα μπροστά τα βάζεις πίσω και κάθε 30000 κάνεις αυτή τη σκάτζα και είσαι οκ


Α, δηλαδή 200? Dizzy
Ρε παιδιά, σα πολύ λίγα μου φαίνονται... Έχω ακούσιε ότι το θεωρητικό όριο αντοχής των ελαστικών είναι 50-60.000 χλμ. Μήπως είναι υπερβολική η αλλαγή στα 30.000; Thinking
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 27, 2010 13:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

digibill έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
Όχι, βάζεις καινούρια μπροστά και τα μπροστά τα βάζεις πίσω και κάθε 30000 κάνεις αυτή τη σκάτζα και είσαι οκ


Α, δηλαδή 200? Dizzy
Ρε παιδιά, σα πολύ λίγα μου φαίνονται... Έχω ακούσιε ότι το θεωρητικό όριο αντοχής των ελαστικών είναι 50-60.000 χλμ. Μήπως είναι υπερβολική η αλλαγή στα 30.000; Thinking


εξαρτάται ΠΩΣ οδηγείς και ΠΟΥ.
εγώ πχ με λίγο απ'όλα τα άλλαξα μετά τα 30 γιατί σκίστηκε εντελώς το ένα σε λακούβα
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 27, 2010 13:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:
εξαρτάται ΠΩΣ οδηγείς και ΠΟΥ.
εγώ πχ με λίγο απ'όλα τα άλλαξα μετά τα 30 γιατί σκίστηκε εντελώς το ένα σε λακούβα


Λογικό, αλλά τυχαίο! Αν δεν έπεφτες στην λακούβα (οπότε δεν σκιζόταν) θα τα άλλαζες στα 30.000;
Εγώ σε χωματόδρομο δεν έχω βγει ποτέ (άντε να έχω διανύσει 100μ) και σε λακούβα επίσης δεν έχω πέσει.... Αν αλλάξω ας πούμε τα μπροστινά με τα πίσω στις 30.000 δεν θα με βγάλουν για καμιά 10αριά χιλιάδες ακόμη; Thinking
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR


Έχει επεξεργασθεί από τον/την digibill στις Πεμ Ιαν 28, 2010 07:23, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mark
Συντονιστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 27, 2010 23:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η φθορά του ελαστικού έχει να κάνει και με τα χλμ, και με τον τρόπο οδήγησης, αλλά και με το χρόνο. Όσο περισσότερος περνάει χαλάει το λάστιχο. Γιατί λένε να κοιτάς όταν αγοράζεις πότε είναι κατασκευασμένα. Ναι, θεωρητικά μπορείς να κάνεις και 50.000χλμ αν το πηγαίνεις πολύ ήρεμα, και κάνεις και πολλά χλμ καθημερινά, όπως και από την άλλη μπορείς άμα βάλεις ένα αμάξι μέσα σε πίστα με καινούρια λάστιχα να τα φας σε μερικές δεκάδες γύρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 15:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιας και είμαι ο μοναδικός στο φορουμ που έχω κάνει ήδη 83.000χλμ με το cuore με πολύ χωματόδρομο και πάρα πολλά ταξίδια σε εθνική, σας αναφέρω τη δικιά μου ιστορία.

Τα μαμίσια τα έβαλα μπρός - πίσω στα 25.000χλμ και τα άλλαξα με michellin στα 50.000χλμ. Τα michellin τα αλλαξα μπρος πίσω στα 78.000χλμ περίπου και θα αντέξουν σίγουρα μέχρι τα 100.000χλμ.

Θεωρώ λιγάκι υπερβολικό να αλλάζουμε λάστιχα κάθε 30.000χλμ. Αποψή μου βέβαια.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 15:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mitsubae έγραψε:
τα άλλαξα με michellin στα 50.000χλμ.


Φαντάζομαι πως ΔΕΝ φοράς ελαστικά 165/55-R15, έτσι; Thinking
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 04, 2010 08:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

digibill έγραψε:
Mitsubae έγραψε:
τα άλλαξα με michellin στα 50.000χλμ.


Φαντάζομαι πως ΔΕΝ φοράς ελαστικά 165/55-R15, έτσι; Thinking


Βασίλη, σε παραπέμπω στην παρακάτω ενότητα

http://www.clubcuore.gr/forum/viewtopic.php?t=105

στην οποία αναφέρω ακριβώς τι φοράω!
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 06, 2010 10:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στα 25.000 χλμ άλλαξα τα μπροστά με τα πίσω. Ζυγοστάθμιση + αλλαγή 15?.
Υπάρχει αισθητή διαφορά προς το παρόν (που σημαίνει ότι τα πίσω είναι σαφώς λιγότερο φαγωμένα) αλλά εννοείται ότι δεν είναι σαν καινούργια!!
Ελπίζω να καταφέρω να φτάσω μέχρι τις ~40.000χλμ έτσι και μετά βλέπουμε....
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 08, 2010 21:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω φίλε Βασίλη πως έπραξες σωστά. Στα 25.000χλμ τα μπροστινά ελαστικά έχουν φαγωθεί αρκετά για να παραμένουν μπροστινά αλλά όχι αρκετά ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν ώς πισινά.
Μην ανησυχείς πάντως, σίγουρα θα σε βγάλουν μέχρι τα 40.000χλμ. Μπορεί και παραπάνω. Άλλωστε, καλοκαίρι έρχεται και δε θα έχεις το φόβο των βροχοπτώσεων.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 02, 2010 09:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τον Απρίλιο φοράω νέα πατούμενα. Άλλαξα τα απαράδεκτα Bridgestone 165/55/15 στα 25.000 χλμ. τα οποία ήταν προβληματικά μετά τις 5.000 χλμ. Mad

Η περιορισμένες επιλογές λόγο σπανιότητας της συγκεκριμένης διάστασης (μόνο Bridgestone) και η απαγορευτική τιμή της (+400 €) με οδήγησαν στο ψάξιμο και κατέληξα στο εξής:

Continental eco 3 με διάσταση 155/60/15 που μπήκε στην ζάντα κουτί (πραγματικά το 165 ήταν στα όρια της).
Το κόστος 210€ LoL

Καταλαβαίνω τις ανησυχίες κάποιων και θα αναφέρω ότι το αυτοκίνητο σπινάρει πολύ λιγότερο από πριν (φρέσκα και όχι ξερά λάστιχα) ενώ έχω και την αίσθηση ότι λόγω του υψηλότερου προφίλ είναι και πιο άνετο.
Τώρα ως αναφορά την μεταβολή της σχέσης δεν παρατήρησα κάτι αξιοσημείωτο. (μεταβολή 0,8% με όριο το 2%)

Από αισθητικής πλευράς δεν είναι μεγάλη η διαφορά αλλά αυτό περί ορέξεως...
_________________
Cuore 2008 (L 276)
http://kalofagades.pblogs.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 03, 2010 06:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πιο φαρδιά χρειάζεται το cuore για άψογο στήσιμο όχι πιο στενά LoL καλή λύση όμως για περίπτωση ανάγκης ή οικονομικής κρίσης Cool
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 03, 2010 12:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να πας σε πιο φαρδιά μάλλον θέλεις και άλλες ζάντες, γιατί σε αυτές το 165 είναι οριακό Thinking

Αν θέλει πάντως κάποιος να δώσει ακόμα λιγότερα, να σημειώσω ότι στο 155/60/15 έχει πάρα πολλές επιλογές μάρκας και τιμής, αφού η διάσταση φοριέται στα Smart (μπροστινά) και βρωμάει ο τόπος. Cool
_________________
Cuore 2008 (L 276)
http://kalofagades.pblogs.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 03, 2010 13:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλέξανδρος έγραψε:
Για να πας σε πιο φαρδιά μάλλον θέλεις και άλλες ζάντες, γιατί σε αυτές το 165 είναι οριακό Thinking


Αυτό είναι σίγουρο; Thinking Γιατί σε όποιο βουλκανιζατέρ ρώτησα για άλλες διαστάσεις όλοι με παρέπεμψαν σε 175, όχι 155 Thinking

Βάλε και καμιά φωτογραφία να δούμε πώς φαίνεται...... Στην κατανάλωση είδες καμιά διαφορά;
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 03, 2010 13:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Photo από εβδομάδα και αν...
Άς είναι καλά μια καλή κοπελίτσα που το φίλησε στον ποπό με ένα astra και είναι συνεργείο. Mad

Τώρα για κατανάλωση νομίζω ότι είμαι στα ίδια αν και λογικά θα έπρεπε να είναι πιο οικονομικό λόγω στενότερου πέλματος. Φταίει μάλλον και το πόδι μου που έχει βαρύνει τελευταία λόγω ηλικίας... Whistling
_________________
Cuore 2008 (L 276)
http://kalofagades.pblogs.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλέξανδρος
Μέλος


Μέλος από: 16 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 54
Φύλο:
Τόπος: Saint Jim

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 03, 2010 13:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι επιλογές σε 175 είναι αυτές αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν στο εμπόριο.
Οι μεταβολές σχέσης είναι μεγάλες αλλά μέσα σε ανεκτά πλαίσια.
Σίγουρα όμως είναι μεγαλύτερες από 0,8% που έχω στο 155,

175/50 R15 556 mm 1747 mm -1.16 %
175/55 R15 574 mm 1803 mm 1.96 %

_________________
Cuore 2008 (L 276)
http://kalofagades.pblogs.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Σασί και περιφερειακά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
Σελίδα 3 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης