Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 16:32

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρολογικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2008 23:36    Θέμα δημοσίευσης: Ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστεύετε ότι ο έλεγχος του κεντρικού κλειδώματος, καθώς είσαι μέσα στο αυτοκίνητο, μπορεί να μεταφερθεί στον κεντρικό διακόπτη ελέγχου των παραθύρων (μιας και είναι άχρηστος) ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 09, 2008 06:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι εννοείς ακριβώς? 'Οταν κλείνεις το αμάξι να κλείνουν και τα παράθυρα? Αυτό δυστυχώς δεν γίνεται έτσι απλά, προϋποθέτει την ύπαρξη αυτόματων μοτέρ και σε άνοδο και σε κάθοδο.

Αν δεν εννοείς αυτό, και πάλι ο διακόπτης του κεντρικού κλειδώματος βρίσκεται κοντά στο διακόπτη των παραθύρων. προσωπικά το χρησιμοποιώ συνέχεια.

και μιας και είπες για παράθυρα, θέλω κάποια στιγμή να ρωτήσω για μετατροπή των πίσω σε ηλεκτρικά
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 09, 2008 17:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:

Αν δεν εννοείς αυτό, και πάλι ο διακόπτης του κεντρικού κλειδώματος βρίσκεται κοντά στο διακόπτη των παραθύρων. προσωπικά το χρησιμοποιώ συνέχεια.


Αυτό ακριβώς εννοώ. Να περάσεις τα καλώδια των κλειδαριών, στο διακόπτη ελέγχου όλων των παραθύρων, είναι πολύ πιο εύχρηστος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2008 16:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:

και μιας και είπες για παράθυρα, θέλω κάποια στιγμή να ρωτήσω για μετατροπή των πίσω σε ηλεκτρικά


Σκέφτομαι ότι αν αγοράσουμε από την Daihatsu 2 ηλεκτρικούς μηχανισμούς παραθύρων μπορούμε να τα προσαρμόσουμε στις πίσω πόρτες.
Θα αφαιρέσουμε την μανιβέλα και στην τρύπα που αφήνει θα βάλουμε διακοπτάκια ίδια με της μπροστινής δεξιάς πόρτας.
Ο διακόπτης του L251 είναι ο πλέον κατάλληλοςγια να προσαρμοστεί στην τρύπα.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Braindead
Συντονιστής


Μέλος από: 30 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 59
Φύλο:
Τόπος: Serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2008 10:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

8ωμα,το εχεις ψαξει κα8ολου για τηλεχειρισμο του κλειδωματος?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2008 11:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Braindead έγραψε:
8ωμα,το εχεις ψαξει κα8ολου για τηλεχειρισμο του κλειδωματος?


Έχω εδώ και 3 χρόνια αυτό το σετ της ELSER που ταυτόχρονα είναι και τηλεχειρισμός: http://www.xtremeaudio.gr/showprod.php?id=6273

Εδώ το έβγαλα με το κινητό μου, για να δεις τις ενδeίξεις:





Aλλά καμμιά σχέση με τον μηχανισμό των παραθύρων[/b]. Είναι κλείδωμα-ξεκλείδωμα από μακριά, τηλεειδοποίηση εντός 2000m, συναγερμός και οι ενδείξεις στην οθόνη αν σου ανοίγουν την πόρτα, αν σου το έχουν τρακάρει, αν σου ανοίγουν το καπώ κ.α. που τα λέει η ιστοσελίδα.
H μαγκιά είναι ότι σε ένα μεγάλο πάρκινγκ ενός κινηματογράφου π.χ. που δεν μπορείς να εντοπίσεις το αυτοκίνητο σου εύκολα, πατάς ενα κουμπάκι από το τηλεχειριστήριο και το αυτοκίνητο κάνει έναν περιεργο ήχο και αναβοσβήνουν τα αλάρμ για να το εντοπίσεις. Cool
_________________
Cuore L251 04'


Έχει επεξεργασθεί από τον/την tomas133 στις Δευ Νοέ 03, 2008 14:45, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steliosdel
Μέλος


Μέλος από: 02 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 31
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 02, 2008 00:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά κατ'αρχάς καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Για να μην ανοίγω άλλο topic, έχω ένα πρόβλημα με το κεντρικό κλείδωμα στο cuore του '04 μου, στην πόρτα του συνοδηγού.
Όταν κλειδώνω ή ξεκλειδώνω, η ασφάλεια της πόρτας του συνοδηγού δεν μετακινείται με την πρώτη (δεν κλειδώνει ή ξεκλειδώνει αντίστοιχα). Χρειάζεται δεύτερη ή και τρίτη προσπάθεια, κάνοντας κι ένα θόρυβο σαν να ζορίζεται λιγάκι. Σαν να έχει πιάσει είται βρώμα και δεν λειτουργεί σωστά ο μηχανισμός της ηλεκτρομαγνητικής κλειδαριάς ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Μετά από 2-3 κλειδω-ξεκλειδώματα λειτουργεί άψογα και χωρίς θόρυβο. Τα ερωτήματά μου είναι:
α) έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?
β) αξίζει να το πάω στο συνεργείο γι'αυτό ή να το προσπαθήσω μόνος μου και
γ) αν είναι να το προσπαθήσω μόνος μου, ξέρει κανείς πώς να προσεγγίσω τον μηχανισμό? είναι εύκολο να βγει η εσωτερική επένδυση της πόρτας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 02, 2008 21:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διευκρίνησε: όταν κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις από τον τηλεχειρισμό ή από την πόρτα του οδηγού ή και από τα 2, σου εμφανίζει αυτό το πρόβλημα?
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steliosdel
Μέλος


Μέλος από: 02 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 31
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 02, 2008 23:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις δίκιο, δεν το διευκρίνισα, έχω καταργήσει τον τηλεχειρισμό (αφού μου κόπηκε το μέρος του τηλεχειριστηρίου που λεπταίνει και μπαίνει στον κρίκο του μπρελόκ και το έχασα...) και το λειτουργώ μόνο χειροκίνητα. Αλλά νομίζω ότι δεν έχει να κάνει με τηλεχειρισμό το πρόβλημα, υποψιάζομαι πρόβλημα (σκουριά;) στον μηχανισμό του κεντρικού κλειδώματος. Γι'αυτό και θέλω να κάνω πρώτα μια επισκόπηση μπας και καταφέρω να γλιτώσω καμιά επισκευή στο συνεργείο.
Επίσης προσοχή μιας και το έφερε η κουβέντα στον συναγερμό που βάζουν δώρο στην daihatsu! Λειτουργεί μια χαρά μεν, αλλά είναι του 20άευρου και ύστερα από καιρό (εμένα μετά από 4+ χρόνια ) προκαλεί διαρροή ρεύματος και αχρηστεύει την μπαταρία!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 03, 2008 14:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν θέλεις σου δίνω οδηγίες πώς θα ανοίξεις την πόρτα του συνοδηγού.

Μία ντίζα ελέχει την κλειδαριά. Αν θέλει λάδωμα καλώς. Διαφορετικά να πας σε ηλεκτρολόγο.

Γνώμη μου, είναι να το πας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Επιβάλλεται να μην τον πληρώσεις δεκάρα. Άντε μια μπύρα για να μην έχεις τύψεις.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steliosdel
Μέλος


Μέλος από: 02 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 31
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 04, 2008 22:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ tomas, όταν το επιχειρίσω θα ζητήσω τη βοήθειά σου για την πόρτα, μάλλον γρασσάρισμα υποψιάζομαι ότι θέλει αφού είναι ντίζα! Αν το δοκιμάσω θα στείλω και φωτό για να έχουμε αρχείο αν κανείς αντιμετωπίσει κάποιο τέτοιο μικροπρόβλημα στο μέλλον!
Στο εξουσιοδοτημένο δεν το πάω γιατί δεν ξέρω πόσο θα μου το χρεώσουν και δεν είμαστε για τέτοια τώρα, άσε που φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και μου πουν επίτηδες ότι θέλω το τάδε ανταλλακτικό για να πληρώσω το λαδάκι ή το γράσσο για γαλλικό κρασί του '65 Self Slap Self Slap
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steliosdel
Μέλος


Μέλος από: 02 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 31
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 01, 2008 20:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω νέα και μάλιστα δυσάρεστα...
Το πήγα για λάδια και τους είπα για την κλειδαριά στο εξουσιοδοτημένο, άνοιξαν την πόρτα και διέγνωσαν κινητηράκι..Από τώρα! 150 ευρώ το ανταλλακτικό και άλλα 50 η εργασια, θα πάει σύνολο 200 το μαλλί! Μου λάδωσαν με σπρέι τις ντιζες και μου είπαν να το τρενάρω όσο πάει, αλλά τελικά δεν θα το γλιτώσω...Τι να πω, μού'πε ο μάστορας ότι το'χει δει σε άλλο 1 του '04 μόνο, ίσως είμαι λίγο καντέμης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 09, 2009 16:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

steliosdel έγραψε:
Επίσης προσοχή μιας και το έφερε η κουβέντα στον συναγερμό που βάζουν δώρο στην daihatsu! Λειτουργεί μια χαρά μεν, αλλά είναι του 20άευρου και ύστερα από καιρό (εμένα μετά από 4+ χρόνια ) προκαλεί διαρροή ρεύματος και αχρηστεύει την μπαταρία!


Το έχετε και άλλοι αυτό το πρόβλημα με το συναγερμό? Μιας και το παρήγγειλα σήμερα το αυτοκίνητο και θα το βάλουν σαν δώρο μην βάλω κάτι που θα μου δημιουργήσει προβλήματα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 10, 2009 15:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pepe έγραψε:
steliosdel έγραψε:
Επίσης προσοχή μιας και το έφερε η κουβέντα στον συναγερμό που βάζουν δώρο στην daihatsu! Λειτουργεί μια χαρά μεν, αλλά είναι του 20άευρου και ύστερα από καιρό (εμένα μετά από 4+ χρόνια ) προκαλεί διαρροή ρεύματος και αχρηστεύει την μπαταρία!


Το έχετε και άλλοι αυτό το πρόβλημα με το συναγερμό? Μιας και το παρήγγειλα σήμερα το αυτοκίνητο και θα το βάλουν σαν δώρο μην βάλω κάτι που θα μου δημιουργήσει προβλήματα


Εξαρτάται ποιόν συναγερμό σου έβαλαν. Δεν είναι όλοι ίδιοι κι ούτε όλες οι αντιπροσωπείες βάζουν τον ίδιο συναγερμό (όπως ίσως λάθος νομίζει ο φίλος παραπάνω). Ο πιο κοινός (και φαντάζομαι φθηνός) συναγερμός που δουλεύουν όλες οι αντιπροσωπείες (ανεξαρτήτως μάρκας) είναι ο Meta (με μπλε-γκρι τηλεχειριστήριο). Τέτοιο έχει στο Lancer ο πατέρας μου και δεν μου άρεσε καθόλου (το τηλεχειριστήριο δεν πιάνει καλά, τα κουμπάκια του δεν κάνουν επαφή κλπ) και ζήτησα στην δική μου περίπτωση να μου βάλουν Elser. Mου τοποθέτησαν λοιπόν αυτόν ο οποίος φαίενται αρκετά ποιοτικός για αρχήγ (έχει μεγάλη εμβέλεια, το μπρελοκάκι του είναι πιο "συμπαγές" κλπ).
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 10, 2009 19:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gatronic εδώ, απροβλημάτιστος μέχρι στιγμή. Η τοποθέτηση γίνεται μετά οπότε μπορεί ο ηλεκτρολόγος να ήταν κουλός και να προκάλεσε διαρροή. μη βγάζετε συμπεράσματα από μεμονωμένα περιστατικά
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρολογικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης