Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 16:53

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Daihatsu Cuore σε Autobahn με 180χλμ./ώρα! 0-100 σε 12,2!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 18, 2008 17:40    Θέμα δημοσίευσης: Daihatsu Cuore σε Autobahn με 180χλμ./ώρα! 0-100 σε 12,2! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρόκειται για το προηγούμενο μοντέλο, με τους 60 ίππους. Το δικό μου δηλαδή.
Το κοντέρ δείχνει 180 και ο δρόμος είναι ελαφρά κατηφορικός. Αποδειξη ότι δεν υπάρχει κόφτης και τα 160 που δίνει ο κατασκευαστής είναι θεωρητικά.

http://www.youtube.com/watch?v=6MCBgwO1ux0

0-100 σε 12,2 πάλι με L251 μοντέλο, με 15 άρες ζάντες Dizzy αλλά σε επίπεδο δρόμο.

http://www.youtube.com/watch?v=EaCY-eb8y_o
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 18, 2008 17:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

180 στο κοντέρ, βάλε και μια απόκλιση >5% άρα 165-170 το πολύ πιστεύω στον στροχό Thinking
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Braindead
Συντονιστής


Μέλος από: 30 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 59
Φύλο:
Τόπος: Serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 01:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα 180 ειναι εφικτα με το L251 (για το καινουριο δεν εχω αποψη).Αν κλεισεις τους καθρευτες μαλιστα,ερχονται αρκετα πιο ευκολα . Whistling

(εχω και μια φωτο κα8ως πηγαινα 180,αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως πως μπορω να την κανω upload.Μια βοη8εια? Oops )

Δεν υπαρχει κοφτης στο κοντερ.Απλως με την κλιμακωση του κιβωτιου και τα 60 αλογακια,η αεροδυναμικη αντισταση δεν σου επιτρεπει να γεμισεις αλλο τις (8εομακρες) τελευταιες σχεσεις.Πραγμα που αλλαζει καπως σε κατηφορα βεβαια ;)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 17:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φωτό μπορείς να ανεβάσεις εδώ και να κάνεις copy - paste το link που δίνει thumbnail for forums
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mark
Συντονιστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 02, 2008 15:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρώτα από όλα τα κοντέρ κλέβουν, και ακόμα περισσότερο όσο ανεβαίνουν τα χιλιομετρα. Η τελική του κατασκευαστή είναι σωστή, και άντε να ξεπεραστεί 2-3 χλμ σε κατηφόρα και με τον άνεμο να μας σπρώχνει... Κι εγώ που είχα ένα Seicento 1100 με πραγματική τελική 150, έχω φωτογραφία να έχει πιάσει στο κοντέρ 175. Δεν το ξαναπήγα τόσο πολύ άλλη φορά, αλλά αργότερα που είχα gps είδα πως, όταν έγραφε 165 στο κοντέρ, πήγαινε με 145 περίπου... Επίσης για τον ίδιο λόγο, όταν μετράμε 0-100 τα πραγματικά 100 αντιστοιχούν στα 105-110 στο κοντέρ. Στο παραπάνω βιντεάκι βγαίνει στην πραγματικότητα γύρω στο 13,5, που και πάλι είναι πολύ καλό με βάση την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 02, 2008 22:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Mark, τα gps μετρούν την ταχύτητα δορυφορικά....
αλλά τουλάχιστον, για μένα πειστήριο- αποδεικτικό ότι το Cuore ξεπερνάει κατά πολύ τα 160, ήταν εντολή της τροχαίας να σταματήσω στη άκρη λόγω παραβίασης του ορίου ταχύτητας, μετρημένο με το ραντάρ της τροχαίας 170.
O αστυνομικός, κyριολεκτικά, μου έκανε φοβερη χάρη τότε, καθώς καινουριο όπως ήταν, άρχισε να το χαζεύει ή χάζεψε? και με ρωτούσε 1400 είναι?
Όταν του λέω 1000, μου απαντάει: φύγε!
Αυτά το 2006, στην Εγνατία οδό, κοντά στην Βέροια.
Γυρνούσα από την Καστοριά στην Θεσσαλονίκη και βιαζόμουν για το αεροδρόμιο. Την διαδρομή που normal την κάνεις σε 2 ώρες, την έκανα σε 1ώρα και 20 λεπτά. Αλλά σταθερά από 140 και πάνω. Cool
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Braindead
Συντονιστής


Μέλος από: 30 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 59
Φύλο:
Τόπος: Serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 20, 2009 16:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν σε γραψουν με ταχυτητα μεγαλυτερη της τελικης που δινει ο κατασκευαστης,τις περισσοτερες φορες μπορεις να δικαιω8εις στο δικαστηριο...Το χει "μελετησει" το 8εμα ενας γνωστος με Impreza 1,6 που με εναν μαγικο τροπο (τροπετο τον λενε LoL ) πιανει 250 για πλακα Whistling
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Jovvl
Μέλος


Μέλος από: 15 Ιούλ 09
Δημοσιεύσεις: 9
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 00:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω πιάσει 185χλμ αλλά με 4η καθώς η 5η ειδικά στα πρώτα του χλμ όταν το πήρα, δεν πήγαινε πάνω απο 160 με τίποτα. Πραγματικά είναι σίγουρα λιγότερα αλλά για αυτό αμαξάκι είναι αρκετά!
_________________
3X N13 Sunny+ New Daihatsu Cuore!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης