Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 14:32

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Κατανάλωση?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
giota
Μέλος


Μέλος από: 13 Φεβ 08
Δημοσιεύσεις: 6
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 09, 2009 14:44    Θέμα δημοσίευσης: κατανάλωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά σας!

Πέρασε ένας χρόνος και το cuore τα πάει μια χαρά!
Μόνο μελανό σημείο η κατανάλωση!
11 lt/100Km στην πόλη είναι φυσιολογικό έστω και αν είναι αυτόματο;
Στην εθνική 8 lt/100Km και μόνο σε επαρχιακό έχω δει 7 lt/100Km.
Μετρήσεις και με το όργανο και κυρίως με τον βενζινά. Ενοείται με το πόδι όσο πιο απαλό γίνεται (εκτός από την εθνική!).
Εσείς πως τα πάτε; Είμαι περίεργη να μάθω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 09, 2009 17:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πολύ φαίνεται.
παρακολουθείς καθόλου τη στιγμιαία κατανάλωση? όταν κινείσαι με 3η και πάνω τι στιγμιαία έχεις? μήπως κάνεις υπερβολικά σταμάτα-ξεκίνα??
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 10, 2009 00:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κύριε moderator, μήπως θα έπρεπε να μεταφερθεί στο αντίστοιχο topic που έχει ανοιχτεί στα Γενικά περί Cuore ??? RTFM
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 10, 2009 07:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μεταφέρθηκε Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 12, 2009 15:57    Θέμα δημοσίευσης: Re: κατανάλωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giota έγραψε:
Γειά σας!

Πέρασε ένας χρόνος και το cuore τα πάει μια χαρά!
Μόνο μελανό σημείο η κατανάλωση!
11 lt/100Km στην πόλη είναι φυσιολογικό έστω και αν είναι αυτόματο;
Στην εθνική 8 lt/100Km και μόνο σε επαρχιακό έχω δει 7 lt/100Km.
Μετρήσεις και με το όργανο και κυρίως με τον βενζινά. Ενοείται με το πόδι όσο πιο απαλό γίνεται (εκτός από την εθνική!).
Εσείς πως τα πάτε; Είμαι περίεργη να μάθω!


Μου φαίνετε υπερβολική η κατανάλωση που έχεις. Τόσο υπερβολική μάλιστα που θεωρώ ότι δεν φταίει το στύλ η οι συνθήκες οδήγησης καθώς το δικά μου νούμερα είναι αρκετά κάτω. Εχω το αυτόματο περίπου 1 μήνα.

Κυριακή μεσημέρι με ελάχιστη κίνηση έκανα 2 φορές συνεχόμενες την διαδρομή Χολαργός-Κορωπί (μέσω Μεσογείων-Λαυρίου κλπ). Έγραψε μέση κατανάλωση ακριβώς 5, οδηγώντας πάρα πολύ ήρεμα.

Στο καθημερινότητα μου η οποία περιλαμβάνει μικρές σύντομες μετακινήσεις μέσα στην πόλη (κρύος κινητήρας) κ 40χλμ μέσα στο κέντρο της αθήνας με πολύ μποτιλιάρισμα η κατανάλωση είναι στο 7,8-8. (οι μετρήσεις είναι μηνιαίως άρα αξιόπιστες.)

Θεωρώ πως είναι αδύνατο να γράψει πάνω από 9 ύπο οποιεσδήποτε συνθήκες, πόσο μάλλον 11. Ταξίδι ακόμα δεν έχω κάνει για να το δοκιμάσω σε επαρχιακούς δρόμους κλπ.

Μήπως να πας σε ένα συνεργείο να στο δουν;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 13, 2009 13:28    Θέμα δημοσίευσης: Re: κατανάλωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:
Εχω το αυτόματο περίπου 1 μήνα.


Σταύρο, καλορίζικο. Περιμένουμε εντυπώσεις.....


stk έγραψε:

Θεωρώ πως είναι αδύνατο να γράψει πάνω από 9 ύπο οποιεσδήποτε συνθήκες, πόσο μάλλον 11.


Το δικό μου (τώρα που δεν βρίσκεται σε περίοδο στρωσίματος) άνετα 9,5 με 10 για μικρές μετακινήσεις εντός Αθηνών.
Οπότε με λίγο βαρύ πόδι στο σταμάτα-ξεκίνα έρχεται το 11άρι Sorry
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Braindead
Συντονιστής


Μέλος από: 30 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 59
Φύλο:
Τόπος: Serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 14, 2009 22:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω τελευταια εφαρμοζω νεες τακτικες οδηγησης και τα αποτελεσματα στην καταναλωση ειναι εντυπωσιακα! (με την κακη την εννοια Oops )


http://www.youtube.com/watch?v=SiVDsRoJNK0 Yahoo
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 16, 2009 00:57    Θέμα δημοσίευσης: Re: κατανάλωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

karamteo έγραψε:
stk έγραψε:
Εχω το αυτόματο περίπου 1 μήνα.


Σταύρο, καλορίζικο. Περιμένουμε εντυπώσεις.....


stk έγραψε:

Θεωρώ πως είναι αδύνατο να γράψει πάνω από 9 ύπο οποιεσδήποτε συνθήκες, πόσο μάλλον 11.


Το δικό μου (τώρα που δεν βρίσκεται σε περίοδο στρωσίματος) άνετα 9,5 με 10 για μικρές μετακινήσεις εντός Αθηνών.
Οπότε με λίγο βαρύ πόδι στο σταμάτα-ξεκίνα έρχεται το 11άρι Sorry


Θεόδωρε καλησπέρα κ ευχαριστώ. Από δευτέρα θα μεταφέρω τις απόψεις μου αναλυτικά Smile
Διαφωνώ λίγο με την κατανάλωση όμως... Πιθανώς σε ένα σύντομο κ μποτιλιαρισμένο δρομολόγιο να γράψει 10. Αλλα νομίζω πως η μέση κατανάλωση πρέπει να υπολογίζεται σε μια περίοδος ενός μήνα κ όχι από ένα απλό δρομολόγιο.
Γενικώς οδηγώ προσεκτικά χωρίς kickdowns. Σε μένα η μέση κατανάλωση είναι 8 με μέτρηση ανα μήνα, αυστήρα μέσα στην πόλη κ κυρίως στο κέντρο με μποτιλιαρίσματα, και συγκεκριμένα με περίπου 1000χλμ μηνιαίως.
Γενικά πάντως έχω την αίσθηση ότι η μεγάλη διαφορα με το χειροκίνητο στην κατανάλωση, είναι σε σταμάτα-ξεκίνα κ στ εύρος 0-30 χλμ/ώρα. Εκεί θέλει μεγάλη προσοχή γιατί το κιβώτιο είναι πάντα με μία ταχύτητα παραπάνω από ότι θα έπρεπε. Εκεί λοιπόν θέλει η εξεραιτικά απαλό άγγιγμα στο γκάζι ή το ακριβώς αντίθετο... δυνατό πάτημα για να κρατήσει πιο ψηλά την ταχύτητα κ να είναι πιο κοντά στην ροπή του. Με ενδιάμεσο πάτημα έχω την αίσθηση ότι κ το γκάζι τσάμπα το πατάμε, καθώς εκεί το κιβώτιο κόβει πολύ, κ η κατανάλωση είναι αυξημένη χωρίς το αμάξι να επιταχύνει ικανοποιητικά.... Για δοκιμάστε το Smile

Πως τα πιάνετε βρε παιδιά τα 10αρια κ τα 11άρια ??!!! Φέτες το πάτε μέσα στα στενά ?? LoL .... Η αλήθεια πάντως είναι ότι το αυτόματο μου προσφέρει τόση άνεση, που με διαολίζει να τρέξω μέσα στα στενά σε δαιμονισμένος....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2009 00:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θείος μου έχει το manual HG με ~9000 χλμ και εντός πόλης (συνήθως σε διαδρομές Ίλιον μέχρι Σαλαμίνα!) καίει κατά μέσο όρο 6.5.... Καρατσεκαρισμένο αυτό!
Είναι δυνατόν το αυτόματο να έχει τόση διαφορά???!!!

ΥΓ:Αύριο πάω να παραγγείλω το δικό μου Yahoo Ελπίζω όλα να πάνε καλά Dancing Banana
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 17, 2009 20:13    Θέμα δημοσίευσης: Re: κατανάλωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:

Θεόδωρε καλησπέρα κ ευχαριστώ. Από δευτέρα θα μεταφέρω τις απόψεις μου αναλυτικά Smile
Διαφωνώ λίγο με την κατανάλωση όμως... Πιθανώς σε ένα σύντομο κ μποτιλιαρισμένο δρομολόγιο να γράψει 10. Αλλα νομίζω πως η μέση κατανάλωση πρέπει να υπολογίζεται σε μια περίοδος ενός μήνα κ όχι από ένα απλό δρομολόγιο.
Γενικώς οδηγώ προσεκτικά χωρίς kickdowns. Σε μένα η μέση κατανάλωση είναι 8 με μέτρηση ανα μήνα, αυστήρα μέσα στην πόλη κ κυρίως στο κέντρο με μποτιλιαρίσματα, και συγκεκριμένα με περίπου 1000χλμ μηνιαίως.
Γενικά πάντως έχω την αίσθηση ότι η μεγάλη διαφορα με το χειροκίνητο στην κατανάλωση, είναι σε σταμάτα-ξεκίνα κ στ εύρος 0-30 χλμ/ώρα. Εκεί θέλει μεγάλη προσοχή γιατί το κιβώτιο είναι πάντα με μία ταχύτητα παραπάνω από ότι θα έπρεπε. Εκεί λοιπόν θέλει η εξεραιτικά απαλό άγγιγμα στο γκάζι ή το ακριβώς αντίθετο... δυνατό πάτημα για να κρατήσει πιο ψηλά την ταχύτητα κ να είναι πιο κοντά στην ροπή του. Με ενδιάμεσο πάτημα έχω την αίσθηση ότι κ το γκάζι τσάμπα το πατάμε, καθώς εκεί το κιβώτιο κόβει πολύ, κ η κατανάλωση είναι αυξημένη χωρίς το αμάξι να επιταχύνει ικανοποιητικά.... Για δοκιμάστε το Smile


Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε σε τίποτα.. Smile Απλώς συμφωνούμε ότι ο διαφορετικός τρόπος οδήγησης έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο στα αυτόματα, απ'ότι στα manual. Εγώ με την γυναίκα μου έχουμε περίπου 1 λίτρο διαφορά.


stk έγραψε:
Η αλήθεια πάντως είναι ότι το αυτόματο μου προσφέρει τόση άνεση, που με διαολίζει να τρέξω μέσα στα στενά σε δαιμονισμένος....


+1 Yahoo Η αλήθεια είναι, ότι η άνεση που προσφέρει είναι τόση, που πλέον δεν ασχολούμε με την κατανάλωση. Απλώς μου την υπενθυμίζει τα αναγραφόμενα στο topic.
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 19, 2009 17:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίδες, οι πιέσεις των ελαστικών σας είναι ΟΚ?
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2009 13:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tomas133 έγραψε:
Παίδες, οι πιέσεις των ελαστικών σας είναι ΟΚ?


Χμμμμ μάλλον.... Thinking
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 20, 2009 18:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως αναρωτιέμαι, μήπως στην τελική, φταίει η ποιότητα ή ο τύπος του καυσίμου.

Και αυτό το λέω γιατί στο τελευταίο φουλάρισμα, από το ίδιο πρατήριο, έβαλα super αμόλυβδη αντί απλής και παρατηρώ τώρα ότι με 40 χιλιόμετρα απόστασης έκαψα σχεδόν 1/4 του ρεζερβουάρ Dizzy
Πρώτη φορά έβαλα super αμόλυβδη από αυτό το πρατήριο και σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω γιατί την ρούφηξε έτσι γρήγορα Head on wall Κατά τα άλλα το αμάξι ακούγεται πιο ήσυχο και σαν να τραβάει από πιο χαμηλες στροφές στον κινητήρα.

Αλλά πρώτη φορά τόσο μεγάλη κατανάλωση στα 5 χρόνια που έχω το αμάξι!
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Christina
Μέλος


Μέλος από: 17 Ιαν 09
Δημοσιεύσεις: 6
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 10, 2009 09:49    Θέμα δημοσίευσης: Re: κατανάλωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giota έγραψε:
Γειά σας!

Πέρασε ένας χρόνος και το cuore τα πάει μια χαρά!
Μόνο μελανό σημείο η κατανάλωση!
11 lt/100Km στην πόλη είναι φυσιολογικό έστω και αν είναι αυτόματο;
Στην εθνική 8 lt/100Km και μόνο σε επαρχιακό έχω δει 7 lt/100Km.
Μετρήσεις και με το όργανο και κυρίως με τον βενζινά. Ενοείται με το πόδι όσο πιο απαλό γίνεται (εκτός από την εθνική!).
Εσείς πως τα πάτε; Είμαι περίεργη να μάθω!



Xairetai!!

Egw exw to amaksi sxedon 2 mhnes (LG ekdosh) kai mporw na pw oti exw entupwsiastei euxarista apo thn katanalwsh! Exontas thn aplh ekdosh den mporw na dw thn katanalwsh alla thn upologizw me vash ta litra venzinhs pou vazw kai ta xiliometra pou kanw...me liga logia kata thn diarkeia tou strwsimatos me 20 euro (~23 litra) ekana 500 xiliometra --> ~5 L/100 km kai twra pou to gkazwnw aluphta (kanw toulaxiston 70 km thn hmera Thessaloniki-Sindo me 140-150 km/h !!!) auta ta 22-23 litra ta katanalwnw se 400 peripou km --> 5,5-6 L/ 100 km !! Kanw peripou 1500 km/ mhna kai upologisa oti 8elw 60 euro mhniaiws gia venzinh...e nomizw oti den einai polla!! Kai na tonisw oti to paw pantou....entos kai ektos polhs, oute 2 mhnes to exw kai exw kanei sxedon 3500 km! Den eimai ka8olou prosektikh se oti afora to gkazi...m'aresei na to gkazwnw kai na akouw ton 8oruvo ths mhxanhs tou Look around giati o sugkekrimenos giaponezos prosferetai polu gia kati tetoia!! Auto pou sumvouleuw einai na upologisete thn katanalwsh me vash ta litra kai ta xiliometra estw kai mia fora k mhn koitate ti leei h katanalwsh sto autokinhto Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 10, 2009 10:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με ~1000 χλμ και σε διαδρομές εντός, εκτός πόλης και ταξίδι:

  • Σε ταξίδι, με κανονική οδήγηση (γενικώς σταθερή ταχύτητα ~120χμ/ώρα) 4.8-5 λιτ/100χλμ (ειμαι σιγουρος οτι αν προσεξω μπορω να το κατεβασω κι αλλο!)
  • Εκτος πολης, πχ σε διαδρομη σε βουνο, με στροφες κλπ, ~5.5 λιτ/100χλμ
  • Εντος πόλης, οδηγωντας κανονικα εως νευρικα (αποτομα ξεκινηματα - σταματηματα, χωρίς όμως να ξεπερνω τις 3500 στροφές) 6 λιτ/100χλμ


Όλα τα παραπάνω είναι μετρημένα και με τον υπολογιστή και με τον βενζινά!
Γενικά δεν αισθάνομαι περιορισμένος στον τρόπο οδήγησης... Τις καταναλώσεις αυτές τις πετυχαίνω οδηγώντας όπως ακριβώς οδηγούσα και παλιότερα!
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 4 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης