Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 13:40

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Περίεργος ήχος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
babis
Μέλος


Μέλος από: 29 Απρ 11
Δημοσιεύσεις: 66
Φύλο:
Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 29, 2013 23:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μεχρι 15.000χλμ αντεχουν, οχι παραπανω. τα 25.000 ειναι υπερβολη. τα λεφτα που θα γλυτωσεις απο αλλαγη σε αλλαγη θα το πληρωσεις μετα σε ζημια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 30, 2013 11:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ με τον Μπάμπη. Και επειδή έχουν αρχίσει τα προβλήματα με κάψιμο λαδιών, ρίχνε και κανα τσεκάρισμα στη στάθμη λαδιού νωρίτερα...
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 30, 2013 14:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

babis έγραψε:
μεχρι 15.000χλμ αντεχουν, οχι παραπανω. τα 25.000 ειναι υπερβολη. τα λεφτα που θα γλυτωσεις απο αλλαγη σε αλλαγη θα το πληρωσεις μετα σε ζημια


Προφανώς και δεν τα κρατάω 25.000 χλμ! Από την στιγμή όμως που ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου (daihatsu) δίνει επίσημα κύκλο λαδιών/σέρβις ανά 15.000 χλμ και ο κατασκευαστής του λαδιού (motul) δίνει αντοχή για 25.000 χλμ, μου φαίνεται τεράστια υπερβολή η αλλαγή κάθε 7.500 Thinking

Mitsubae έγραψε:
Συμφωνώ με τον Μπάμπη. Και επειδή έχουν αρχίσει τα προβλήματα με κάψιμο λαδιών, ρίχνε και κανα τσεκάρισμα στη στάθμη λαδιού νωρίτερα...


Ναι, το έχω υπ όψιν μου. Συγγενής μου με το L276 κι αυτός, διαπίστωσε επίσης να του τσιμπάει λαδάκι στα 90.000 χλμ. Εγώ έχω 93.000 και δεν έχω διαπιστώσει κάτι σοβαρό μέχρι στιγμής (η αλήθεια είναι ότι τα motul που έβαλα στα 90.000 παραείναι διαφανή και δυσκολεύομαι να δω ακριβώς τη στάθμη τους στη βέργα.... Frying Pan )
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
babis
Μέλος


Μέλος από: 29 Απρ 11
Δημοσιεύσεις: 66
Φύλο:
Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 31, 2013 21:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απο εδω και περα να προσεχεις να εχεις το νου σου και να τα ελεγχεις. να μην ξεχαστεις και τα αφησεις περισσοτερα χλμ. τωρα στα ποσα χλμ θα τα αλλαξεις εσυ ξερεις. εγω παντως τελευταια φορα που αλλαξα λαδια επειδη εκανε μαλ@κια ο μηχανικος και εβαλε 10-40w, θα παω να βαλω 5-30 μολις ποιασουν τα κρυα. (και ας μην εχουν συμπληρωθει τα χλμ) γιατι εκανε και εκεινο το θορυβο οταν ηταν κρυο το χειμωνα. να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ildi
Μέλος


Μέλος από: 15 Δεκ 11
Δημοσιεύσεις: 10
Φύλο:
Τόπος: Λαμια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 07, 2013 13:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

digibill έγραψε:
babis έγραψε:
μεχρι 15.000χλμ αντεχουν, οχι παραπανω. τα 25.000 ειναι υπερβολη. τα λεφτα που θα γλυτωσεις απο αλλαγη σε αλλαγη θα το πληρωσεις μετα σε ζημια


Προφανώς και δεν τα κρατάω 25.000 χλμ! Από την στιγμή όμως που ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου (daihatsu) δίνει επίσημα κύκλο λαδιών/σέρβις ανά 15.000 χλμ και ο κατασκευαστής του λαδιού (motul) δίνει αντοχή για 25.000 χλμ, μου φαίνεται τεράστια υπερβολή η αλλαγή κάθε 7.500 Thinking

Mitsubae έγραψε:
Συμφωνώ με τον Μπάμπη. Και επειδή έχουν αρχίσει τα προβλήματα με κάψιμο λαδιών, ρίχνε και κανα τσεκάρισμα στη στάθμη λαδιού νωρίτερα...


Ναι, το έχω υπ όψιν μου. Συγγενής μου με το L276 κι αυτός, διαπίστωσε επίσης να του τσιμπάει λαδάκι στα 90.000 χλμ. Εγώ έχω 93.000 και δεν έχω διαπιστώσει κάτι σοβαρό μέχρι στιγμής (η αλήθεια είναι ότι τα motul που έβαλα στα 90.000 παραείναι διαφανή και δυσκολεύομαι να δω ακριβώς τη στάθμη τους στη βέργα.... Frying Pan )
Και εγω τα λαδια της Daihatsu που βαζω εδω και 6 χρονια δυσκολευομε να τα βλεπω επειδη ειναι διαφανη,αυτην την φορα λεω να βαλω τα Castrol Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 08, 2013 10:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ildi έγραψε:
Και εγω τα λαδια της Daihatsu που βαζω εδω και 6 χρονια δυσκολευομε να τα βλεπω επειδη ειναι διαφανη,αυτην την φορα λεω να βαλω τα Castrol Smile


Όλα τα 5w30 λάδια, ακριβώς επειδή είναι πάρα πολύ "ψιλα", είναι και σχετικά διάφανα....
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης