Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 11:48

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Υποψήφια αγορά Cuore L276 HG, ζητώ την εμπειρία σας
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Throttler
Μέλος


Μέλος από: 20 Αύγ 09
Δημοσιεύσεις: 8


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 20, 2009 10:48    Θέμα δημοσίευσης: Υποψήφια αγορά Cuore L276 HG, ζητώ την εμπειρία σας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σας,

έχοντας διαβάσει σχεδόν όλο το φόρουμ και μετά από αρκετές συζητήσεις έχω ζυγίσει τα πράγματα ως εξής:

Το Cuore -στην κατηγορία του- έχει μόνο έναν αντίπαλο, την Ελλάδα...

Αναλυτικότερα, μιλώ για τα προβλήματα στην αγορά μπαταρίας, ελαστικών και εν συνεχεία γενικότερα ο,τι έχει να κάνει με την Agripan.

Προβλήματα του τύπου ηχομόνωση, cd player, δεν τα λαμβάνω καν υπ'οψιν.

Δεδομένου σαν αυτοκίνητο, κάποια στιγμή χαλάει, το χαλάς, τρακάρεις, κτλ, κάποια στιγμή οι δυσκολίες αυτές έρχονται μπροστά σου.

Θα ήθελα την βοήθεια και άποψη των κατόχων, τελικά τα αρνητικά ισοσταθμίζονται από τα θετικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 21, 2009 19:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mε το χέρι στην καρδιά, αν το αντικαθιστούσα, μόνο Mini Cooper θα αγόραζα.
Δεν υπάρχουν πολλά, αξιόπιστα, πραγματικά μικρά και παιχνιδιάρικα αυτοκίνητα στην αγορά.
Στα 1000cc μέχρι 11000 euro (extra full εξοπλισμένο) το Cuore.
Στα 1600cc από 20000+ euro το Μini.
Όλα τα άλλα ομορφα, καλά, γρήγορα, ασφαλή...αλά μαούνες για την Ελλάδα.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 21, 2009 20:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά από 5 μήνες κατοχής του είμαι σούπερευχαριστημένος. Και ΄΄οσοι μπήκαν μέσα εντυπωσιάστηκαν από τους χώρους του, τη δύναμή του, το aircondition του, την κατανάλωσή του.

Για ανταλλακτικά δεν μπορώ να πω γιατί δεν έχω χρεαστεί κάτι. Πάντως έχω κατλάβει ότι τα σέρβις του πηγαίνουν από 100 έως 200 ευρώ για τα πρώτα 60000χλμ και δεν νομίζω ότι η Peugeot, η Toyota, η η Volkswagen παίρνουν πολύ λιγότερα...

Για λάστιχα και μπαταρία ας μιλήσουν οι παλαιότεροι κάτοχοι...
_________________
Λευκό HG Cuore 2009 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
andreas
Μέλος


Μέλος από: 18 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 18
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 23, 2009 12:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι μεν αλλα...ειναι η δικια μου απαντηση.Εγω σαν κατοχος Cuore το εχω 4 χρονια και ακομα δεν εχω ξεκαθαρη γνωμη αν ηταν η σωστη επιλογη.Ναι μεν οικονομικο,ευελικτο στην πολη,βρισκεις ευκολα παρκαρισμα αλλα η αντιμετωπιση που εχεις απο την αντιπροσωπια ειναι ολα τα αρνητικα...πριν απο καιρο φιλησα ενα corolla ελαφρια.Το corolla δεν επαθε τιποτα(μια γρατζουνια) και εγω στραβωσε λιγο το καπο,εσπασαν οι βασεις φαναριων,ο προφυλακτηρας γρατζουνιστηκε , ψιλοστραβωσε.και εσπασαν καποιες ταπες στην μετωπη.Τιμες ανταλλακτικων και μεσω γνωστου.
Αριστ φαναρι 300
Δεξι φαναρι 300
καπω 300
προφυλακτηρας 300
και παει λεγοντας...α και ταπες δεν εχουν!!!!(Η απαντηση μετα απο δικη μου ερωτηση γιατι?..ηταν οτι... μονο 5 cuore πουληθηκαν στην θεσσαλονικη σιγα μην εχουμε και ταπες...4 μηνες περιμενω) λες και πηγα στην bmw και ζητησα αναλλακικα Daihatsu..επισης δεν βρισκω φτηνα τα σερβις του,οπως και τα διαστηματα χλμ ειναι μικρα.Οποτε δεν πινει,δεν καπνιζει,δεν χαλαει .....αλλα αν χαλασει η χρειαστεις καποια ανταλλακτικα την πατησες(για να το πω κομψα).
_________________
CUORE L251 '05
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 23, 2009 19:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου να το πάρεις.

Έπειτα από 16 μήνες και 60.000 χλμ μαζί του δε θα το άλλαζα.

Τα προβλήματα λύνονται (λάστιχα: βρίσκεις 4 ζαντες 14αρες και βάζεις λάστιχα 155/60/14 - ακριβά service: πάς σε μή εξουσιοδοτημένο. Άλλωστε το πρώτο σοβαρό service του νέου cuore είναι στα 90.000χλμ. Στα 100.000χλμ λήγει η εγγύηση οπότε μια η άλλη είσαι.)

Πρίν 6 μήνες με χτύπησε ένας ταξιτζής στο πίσω μέρος. Εντάξει μου έκανε θετική δήλωση, έχω και μικτή αλλά κόστος αγοράς πίσω προφυλακτήρα 160?. Δεν είναι δα και μια περιουσία.

Το πιο σημαντικό για μένα είναι πως το αυτοκίνητο σου κάνει καθημερινά οικονομία με την κατανάλωση του. Πράγμα που εάν το δείς σε βάθος χρόνου θα καταλάβεις πως σε συμφέρει η αγορά του.

Και μιλάω πάντα για cuore L276.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Throttler
Μέλος


Μέλος από: 20 Αύγ 09
Δημοσιεύσεις: 8


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 24, 2009 13:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ όλους μέχρι στιγμής για τις απαντήσεις και περιμένω κι άλλες.

Έχετε πετύχει διάνα τον προβληματισμό μου, προσπαθώ να μην καταλήξω σε κάποιο άλλο ανταγωνιστικό μοντέλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wilder
Μέλος


Μέλος από: 01 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 25, 2009 12:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε λίγες μέρες θα γίνω και εγώ ενας νέος κάτοχος του νέου cuore. Είχα σκοπό να πάρω καινούργιο, αλλά βρήκα ενα με λίγα χλμ, και νομίζω ότι είναι καλή κίνηση η αγορά του. έχει μόνο 8000 χλμ και είναι μοντέλο του 08, για την ακρίβεια 10/08.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κάποιος κανέναν μηχανικό, ή κάποιο συνεργείο(όχι αντιπροσωπεία) στην περιοχή της θεσσαλονίκης που να έχει κάποια εμπειρία πάνω στα daihatsu, και ακόμα καλύτερα πάνω στα cuore. Θα ήθελα να το πάω και κάπου αλλού, πέρα απο τον δικό μου μηχανικό, για να το ρίξει μια ματιά και γιατί όχι για να το πηγαίνω αργότερα, αν όλα πάνε καλά, για την συντήρηση του.
Επίσης ενδιαφέρομαι να κάνω μεικτή ασφάλιση, και θα ήθελα να μάθω πόσο περίπου θα μου βγεί το 6μηνο.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 25, 2009 15:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@Wilder

Για μικτή ασφάλεια (επαρχία) πληρώνω 625? το χρόνο στην Αγροτική ασφαλιστική (στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και οδική βοήθεια).

Τώρα, όσο για το Cuore που βρήκες μεταχειρισμένο: για μένα να το πάρεις μόνο αν η τιμή του είναι πολύ καλή (και δε μιλάω για 1.000? κέρδος, καταλαβαίνεις τι εννοώ). Να κοιτάξεις πρώτα από όλα για τρακάρισμα στο αυτοκίνητο. Τα μηχανικά του λογικά δε θα έχουν πρόβλημα αλλά σίγουρα πρέπει να ελεγχθεί και σε αυτό τον τομέα.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wilder
Μέλος


Μέλος από: 01 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 25, 2009 15:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mitsubae έγραψε:
@Wilder

Για μικτή ασφάλεια (επαρχία) πληρώνω 625? το χρόνο στην Αγροτική ασφαλιστική (στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και οδική βοήθεια).

Τώρα, όσο για το Cuore που βρήκες μεταχειρισμένο: για μένα να το πάρεις μόνο αν η τιμή του είναι πολύ καλή (και δε μιλάω για 1.000? κέρδος, καταλαβαίνεις τι εννοώ). Να κοιτάξεις πρώτα από όλα για τρακάρισμα στο αυτοκίνητο. Τα μηχανικά του λογικά δε θα έχουν πρόβλημα αλλά σίγουρα πρέπει να ελεγχθεί και σε αυτό τον τομέα.

Το αμάξι είναι καθαρό, δεν έχει κανένα τρακάρισμα.
Και εγω την ασφάλεια κάπου τόσο την υπολόγιζα.
Θα δούμε, μέχρι αύριο θα έχει οριστικοποιηθεί το θέμα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wilder
Μέλος


Μέλος από: 01 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 27, 2009 21:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα το απόγευμα το παρέλαβα τελικά. Μετά απο 100-150 χλμ περίπου, έγραψε κατανάλωση 5,5-5,6. Καλά πάμε δλδ Yahoo .
Στο τέλος της "μικρής" βόλτας άναψε το λαμπάκι, οπότε έβαλε ενα 20ευρο βενζίνη, και απο εκεί κ πέρα σαν να αποσυντονίστηκε η μέτρηση της μέσης κατανάλωσης. Είναι μάλλον φυσιολογικό αυτό?, διότι το βενζινάδικο είναι κοντά στο σπίτι μου και δεν μπόρεσα να κάνω αρκετά χλμ μπάς και βγάλω κανένα συμπέρασμα.
Τέλος πάντων, οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές.
Θα το οδηγήσω κάποιες μέρες ακόμα και θα γράψω ένα μικρό review.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 28, 2009 13:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλώς το δέχτηκες Smile

ναι φυσιολογικό είναι, μηδενίζονται οι μετρητές Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
savvas
Μέλος


Μέλος από: 02 Οκτ 09
Δημοσιεύσεις: 9
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2009 10:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενδιαφέρομαι να το πάρω σε αυτόματη έκδοση.Το έχει κανείς για να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με τις ανάγκες του σε σέρβις, κόστος ανταλλακτικών - εργασίας, αξιοπιστία, ύπαρξη ανταλλακτικών, καλό συνεργείο σε Αθήνα κ.λ.π. ?
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 02, 2009 18:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

savvas έγραψε:
Ενδιαφέρομαι να το πάρω σε αυτόματη έκδοση.Το έχει κανείς για να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με τις ανάγκες του σε σέρβις, κόστος ανταλλακτικών - εργασίας, αξιοπιστία, ύπαρξη ανταλλακτικών, καλό συνεργείο σε Αθήνα κ.λ.π. ?
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.


Εχω το αυτόματο κ έχω κάνει 7000χλμ έως τώρα...

Μην πιστεύψεις τίποτα από αυτα που θα σου πουν οι πωλητές... Λένε ανακρίβιες γιατι δεν γνωρίζουν... κ λένε κ ψέματα για να πουλήσουν.. Εγω σε 3 γνωστές αντιπροσωπείες της Αθήνας το τι άκουσα για το αυτόματο δεν περιγράφετε...

--Σερβις
Θέλει αλλαγή λαδιών κιβωτίου κάθε περίπου 40.000 χλμ (Έτσι λεει η αντιπροσωπία... εγώ θα τα αλλάζω κάθε 20-25 λόγω του ότι το αμάξι λιώνει μόνιμα στην πόλη).

Επίσης με αυτόματο τρως πιο εύκολα τακάκια καθώς πατάς φρένο πιο συχνά.

--Ανταλλακτικά/Αξιοπιστία
Άστα να πάνε άστε.... Το κακό είναι ότι αν χαλάσει, το πιο πιθανό να σε πανε για αλλαγή κιβωτίου (περίπου 3500ευρώ). Υπάρχουν όμως 1-2 εξευδικευμένα συνεργεία αυτόματων κιβωτίων. Το καλό είναι ότι είναι το πιο αξιόπιστο κιβώτιο (σαν τύπος κιβωτίου εννοώ) από όλα όσα υπάρχουν αυτή την στιγμή σε μικρά αυτοκίνητα.

Οτι άλλο θες ρώτα.... Αλλά καλύτερα σε άλλο τοπικ η στο θέμα που έχω ανοιξει στα "γενικα" περι αυτόματου κιβωτίου...

Karamteo διαβάζεις???!!! Πάει κ άλλος για αυτόματο... Λες εκτός από τάβλι να παίζουμε κ καμιά πρέφα όταν θα μαζευόμαστε??!! Dancing Banana LoL
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
savvas
Μέλος


Μέλος από: 02 Οκτ 09
Δημοσιεύσεις: 9
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 03, 2009 06:46    Θέμα δημοσίευσης: Αυτόματο κιβώτιο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω χρόνο (1 και βάλε ) μέχρι να αλλάξω το προς απόσυρση αυτοκίνητο οπότε η μελέτη συνεχίζεται. Ο λόγος είναι ότι η κόρη μου θα βγάλει τώρα δίπλωμα και θα της δώσω το αμάξι να το διαλύσει μαθαίνοντας και μετά θα το αποσύρω για να πάρω άλλο. Για τα αυτόματα κιβώτια ξέρω και δεν ακούω κανένα πωλητή όταν πάρω την απόφασή μου.Αυτό που με ανησυχεί πάρα πολύ (χωρίς να τίθεται θέμα για το αυτοκίνητο αυτό καθ' εαυτό), είναι η ελληνική αντιπροσωπεία και τα συνεργεία τους καθώς επίσης η ύπαρξη ανταλλακτικών.
Από τα αναγραφόμενα από τους κατόχους εδώ, τα πράγματα είναι ανησυχητικά.
Πάντως στο μεταξύ κάθε νεότερη πληροφορία δεκτή.
Τάβλι και ΄χαρτιά δυστυχώς δεν ξέρω.Για οτιδήποτε άλλο, μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
karamteo
Μέλος


Μέλος από: 06 Ιούν 08
Δημοσιεύσεις: 101
Φύλο:
Τόπος: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 04, 2009 11:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stk έγραψε:

Karamteo διαβάζεις???!!! Πάει κ άλλος για αυτόματο... Λες εκτός από τάβλι να παίζουμε κ καμιά πρέφα όταν θα μαζευόμαστε??!! Dancing Banana LoL


ολοταχώς για την ίδρυση του clubautocuore.gr Yahoo LoL Yahoo
_________________
Cuore 2008 (L276)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης