Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 20:51

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Αναμένοντας το Cuore μου...
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
agrocuore
Μέλος


Μέλος από: 15 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 15:54    Θέμα δημοσίευσης: Αναμένοντας το Cuore μου... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά σας!!!

Είμαι στην ευχάριστη θέση να περιμένω το νέο μας αυτοκινητάκι Cuore HG λευκό. Η επιλογή ενός μικρού αυτοκινήτου πόλης πραγματικά δεν περίμενα να με δυσκολέψει τόσο...Κι αυτό επειδή γύρισα σε όλες τις αντιπροσωπείες και το κάθε μοντέλο είχε και τα δικά του χαρίσματα τα οποία ήταν για τον α ή β λόγο σημαντικά για να τα παραβλέψεις σε σχέση με τα υπόλοιπα. Η αρχή έγινε με το Aygo, το οποίο και θα αγόραζα , αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στα τρίδυμα. Του έκανα test drive . Πολύ όμορφο και στυλάτο αλλά και με πολύ καλή οδική συμπεριφορά. Σχεδόν το ερωτεύτηκα...Αλλά από την άλλη τα 12.000 Ευρώ που κόστιζε συν τους πολύ μικρούς χώρους πίσω (βλέπετε έχω 3 παιδιά) και τον ανύπαρκτο , έστω και για ένα καρότσι , χώρο αποσκευών μαζί με την όλη αίσθηση της φτήνιας που το διακατείχε με αποθάρρυναν από το να το παραγγείλω. Έπειτα στράφηκα στην Κορέα. Ωραίο το picanto αλλά και αυτό χωροταξικά έπασχε κι έτσι στάφηκα στο i10 της Hyundai το οποίο στα ίδια λεφτά με το picanto έδινε ασύγκριτα μεγαλύτερους χώρους και πόρτ μπαγκάζ . Το μειονέκτημά του ήταν οτι η έκδοση που με ενδιέφερε όσον αφορά την ιπποδύναμη ήταν η 1200 με 78 ίππους. Κι αυτό γιατί το test drive αυτοκίνητο που μου διέθεσαν ήταν το 1100 το οποίο μου φάνηκε ασθενικό και θορυβώδες. Ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω όταν έμαθα 1) οτι φτιάχνεται στην Ινδία! 2) οτι το παλιό μου αυτοκίνητο δεν το έπαιρναν ανταλλαγή-προκαταβολή. Στη Fiat δεν δοκίμασα καν να πάω καθώς το προηγούμενο μικρό μας ήταν ένα seicento το οποίο μια χαρά κράτησε στα 10 χρόνια συμβίωσης αλλά έχω πάρα πολλά παράπονα από την αντιπροσωπεία και τα service γενικότερα και δεν ήθελα να ξαναμπλέξω με Ιταλούς. Μου είχε καρφωθεί στο μυαλό ο Ιάπωνας. Πηγαίνω λοιπόν και στη Daihatsu.....Το κουκλάκι μου στέκονταν εκεί και μου χαμογελούσε! ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ χώροι , επίπεδο πάτωμα , άτοκο χρηματοδοτικό , το Seicento μου το πήραν 2000 Ευρώ , ευέλικτο , οικολογικό και...100% Ιάπωνας. Κλείνω test drive και μόλις κατεβαίνω από τη δοκιμή αμέσως το παρήγγειλα. Τί να πρωτοπώ; Το τιμόνι του; ο πίνακας οργάνων του; η ευρυχωρία; το οτι κάθεσαι ψηλά; Όσο για το θόρυβο που όλοι λένε , εγώ το εντόπισα μόνο στις επιταχύνσεις. Όταν το αυτοκίνητο έκανε cruising τίποτα δεν ακούγονταν.

Περιμένω πως και πως να μου το φέρουν! Θα σας γράψω καινούργιες εντυπώσεις όταν το πάρω...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 16:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ούτε ο δίδυμος αδερφός μου να ήσουν!! Και εγώ περιμένω το λευκό HG μου μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Και εγώ από το AYGO ξεκίνησα αλλά από αυτά διάβασα και είδα μου φαίνεται ότι το Cuore είναι καλύτερη επιλογή γιατί το AYGO φτιάχνεται στη Σλοβενία, και εσωτερικά δείχνει φτηνοκατασκευή. Η τιμή του πάντως είναι 11180 όχι 12000 που λες.

Το Picanto μου είπαν ότι δεν τραβάει καθόλου και έτσι στο τέλος μόνος αντίπαλος ήταν το i10 που όμως είχε μεγαλύτερη κατανάλωση, ήταν made in India, και δεν μου άρεσε και εμφανισιακά.

Οπότε Cuore ήταν τελικά η ετυμηγορία.

Άντε καλορίζικο!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
agrocuore
Μέλος


Μέλος από: 15 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 16, 2009 16:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλαράκι Pepe, ευχαριστώ για την ευχή κι ανταποδίδω. Το Aygo το οποίο έβγαινε στα 12000 Ευρώ ήταν η έκδοση Aygo+ και ήταν η τιμή με το κλειδί στο χέρι...Όπως και να'χει πολλά λεφτά ρε παιδί μου για 6 χρόνια εγγύηση και φίρμα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2009 13:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά ήρθε και νωρίτερα από ότι μου είπαν και έτσι σήμερα το απόγευμα πάω να το παραλάβω...

Θα σας ενημερώσω για τις πρώτες εντυπώσεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2009 20:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρώτη εντυπωση: ΑΨΟΓΟ!
΄
Έκανα τη δύσκολη διαδρομή Αγ. Παρασκευή - Γλυφάδα υπό βροχή και με τρελό μποτιλιάρισμα οπότε είχα άπειρο χρόνο (!) να το μελετήσω... Το άσπρο του πάει πολύ. Γενικά η HG έκδοση είναι σαφώς πιο κομψή από την LG. Τραβάει μια χαρά, όλα καλά... Το μόνο κακό είναι ότι λόγω βροχής και νύχτας δεν πρόλαβα να το χαρώ καθόλου καθαρό!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
agrocuore
Μέλος


Μέλος από: 15 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2009 22:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άντε καλές βόλτες!!! Πες μου , από θόρυβο και κατανάλωση πώς σου φαίνεται; Εμένα μου είπαν οτι θα το πάρω την άλλη εβδομάδα Mad Παρόλ' αυτά όποιο βρίσκω στο δρόμο το χαζεύω σαν να ήταν δικό μου... In Love
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2009 22:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω ότι για κατανάλωση είναι πολύ νωρίς να πω κάτι αφού έχει κάνει συνολικά 33χλμ. Πάντως σε όλη τη διαδρομή μου έβγαζε μέση κατανάλωση κάπου μεταξύ 6,6 και 7,1. Μιλάμε όμως για τραγική κατάσταση αφού από το Σταυρό της Αγίας Παρασκευής μέχρι την Κατεχάκη έκανα 40 λεπτά...

Παίζει το ΣΚ να πάμε οικογενειακά στη Θεσσαλονίκη οπότε θα σου πω εκτός πόλης τι παίζει ενώ θα το έχω δει και εντός πόλης για 2-3 μέρες σε πιο φυσιολογικές φαντάζομαι συνθήκες.

Σε ότι αφορά τον θόρυβο δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να το πεις αθόρυβο αφού ακούγεται ο κινητήρας του. Αλλά σε καμία επίσης περίπτωση δεν θα το έλεγες και ενοχλητικό.

Γενικά θα έλεγα ότι και από την εξωτερική του εμφάνιση και από την εσωτερική του και από την οδήγηση και από όλα είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος, ενώ θα ξαναπώ ότι το άσπρο χρώμα με τις ζάντες της HG έκδοση δίνουν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
agrocuore
Μέλος


Μέλος από: 15 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 28
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 17, 2009 22:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με το λεβιέ και τις ταχύτητες όσο και με το συμπλέκτη θα έλεγες οτι είναι κουραστικό και θέλει κάποιο στρώσιμο; Tο test drive που μου έδωσαν ήταν αυτόματο και δεν μπόρεσα να καταλάβω...Πάντως μου έφτιαξες τη διάθεση για την επιλογή του χρώματος Yahoo και μ' έκανες περισσότερο ανυπόμονο Look around
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 18, 2009 07:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλώς το δέχτηκες Pepe Smile
πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις Yahoo

τώρα που είσαι σε φάση στρωσίματος καλό θα ήταν να μη το πιέσεις ούτε με μεγάλο ταξίδι (έστω να κάνεις στάσεις κάθε 200χλμ) ούτε με μεγάλο φορτίο (βάρος)
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 18, 2009 07:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για το λεβιέ ταχυτήτων δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. ίσωςέχοντας διαβάσει τόσα να ήμουν προετοιμασμένος για κάτι στραβό ίσως γενικ΄δεν είμαι οδηγός με ιδιαίτερες απαιτήσεις πάντως δεν διαπίστωσα κάποιο θέμα...

Για το ταξίδι που είπα, στην αντιπροσωπεία (καλογρίτσας) με παρακίνησαν να κάνω κάποιο ταξίδι και τους ρώτησα πχ για Θεσσαλονίκη και το θεώρησαν καλό... ενώ το συνολικό μας βάρος ως οικογενεια είναι μόλις 180 κιλά (τα παιδιά ειναι μικρά!) Βέβαια λόγω των μικρών σίγουρα θα έχουμε και 2 τουλάχιστον στάσεις στο δρόμο οπότε νομίζω ότι για καλό του στρωσίματος θα είναι παρά για κακό...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 18, 2009 12:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε agrocuore επειδή το ξανασκέφτηκα λίγο νιώθω λίγες τύψεις ότι μπορεί να σου κόψω λίγη από τη χαρά όταν θα το πάρεις το Cuore σου γιατί ανέβασα μάλλον στα ύψη τις προσδοκίες σου.

Τουλάχιστον σε εμένα βοηθά να πηγαίνει κανείς με μικρό καλάθι και να απολαμβάνει το κάτι παραπάνω παρά να πηγαίνει με φουσκωμένα μυαλά...

Οπότε μην λαμβάνεις υπόψη τα λεγόμενά μου γιατί ούτως ή άλλως δεν έχω και τρομερές προσδοκίες από ένα αυτοκίνητο και πήγαινε συγκρατημένος για την παραλαβή του!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ilias
Μέλος


Μέλος από: 20 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 4
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 20, 2009 18:42    Θέμα δημοσίευσης: ερώτηξης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας. Νέος και εγώ στο φόρουμ έχω κάποιες ερωτήσεις. Επειδή και εγώ μια απο τα ίδια, ήμουν ανάμεσα σε aygo και cuore και μάλλον γέρνω προς το cuore κυρίως λόγω εσωτερικού, θέλω να μάθω κάποια πράγματα.
1)Ακούω για σέρβις στα 7.5 και στα 15.000. Επειδή σήμερα πήγα στην έκθεση να το δω που είπαν για μικρό στα 7,5 και μεγάλο στα 45.000!!!! Επειδή είδα και κάποιον άλλο απο μενίδι, να αναφέρω πως πήγα στην έκθεση μενιδίου στην Λ Δημοκρατίας.
2)Για το full extra (HG αν δεν κάνω λάθος) που είπαν ότι έχει και υπολογιστή ταξιδιού.
3)Μου έδωσαν μια τιμή στα 10700 με μεταλλικό χρώμα. Όχι αυτόματο και είναι και 360+ για το κλειδί στο χέρι και 190 έξοδα δανείου κάτι τέτοιο.
4)Θέλω να ρωτήσω, επειδή μου φάνηκε λίγο ψηλό, για την ευστάθειά του στην εθνική. Δεν είμαι οδηγός που πάει με υψηλές ταχύτητες. Πάνω απο 120 δεν έχω γράψει ποτέ Smile . Σε τέτοιες ταχύτητες πάει καλά ή είναι "βάρκα γυαλός";
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 20, 2009 19:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλώς ήρθες πρώτ'απ'όλα Smile

έξοδα δανείου ή έξοδα φακέλου αλλιώς νομίζω έχουν καταργηθεί από πέρσυ.

όσον αφορά τώρα την κλίση για τις ταχύτητες που λες δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, και αν φυσάει πολύ με 80-90 είσαι οκ Smile

κάθε 7.500 κάνεις αλλαγή λαδιών και κάθε 15 service. όπου να ναι θα πάω για τα 30.000 οπότε θα ενημερώσω στο αντίστοιχο topic Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ilias
Μέλος


Μέλος από: 20 Μάρ 09
Δημοσιεύσεις: 4
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 20, 2009 21:02    Θέμα δημοσίευσης: ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτό δεν το καταλαβαίνω. Αυτή η έκθεση έχει και συνεργείο. Εάν εγώ το πηγαίνω στα 45.000Κμ που μου είπε τι πρόβλημα μπορεί να έχω. Αφού αυτή μου το είπε. Γενικώς διαβάζοντας πολλά φόρουμ για πολλά αυτοκίνητα είδα πολλά περίεργα με τις αντιπροσωπείες. Εάν δεν είναι οι εκθέσεις έγκυρες για τα χμ που πρέπει να κάνει σερβις που μπορείς να ρωτήσεις; Γιατί τα 45.000 και τα 15.000 είναι μεγάλη διαφορά. Το Aygo έχει 30.000 χμ σερβις και αυτό το γράφει εάν θυμάμαι καλά και στην σελίδα της toyota. Για εμένα είναι υπόθεση αυτό. Και επίσης αφού έχουν τον ίδιο κινητήρα δεν θα πρέπει και το σερβις να είναι πάνω κάτω στον ίδιο χρόνο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pepe
Μέλος


Μέλος από: 20 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 50
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 20, 2009 22:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε ilias, καλησπέρα,
1) HG Cuore: Σε όλες τις αντιπροσωπείες που ρώτησα έχει 10490 + 350 μεταλλικό χρώμα + 230 τέλη κυκλοφορίας - πινακίδες + 135 έξοδα προετοιμασίας και παράδοσης = 10855 ευρώ + 350 το μεταλλικό = 11205Ευρώ..

Ο καλογρίτσας στην Αγ Παρασκευή μου το έδωσε 40 ευρώ φθηνότερα και επειδή δεν πήρα μεταλλικό χρώμα μου ήρθε 10815 Ευρώ πριν μόλις μία εβδομάδα.

Αν ήταν μεταλλικό το χρώμα θα ήταν εξτρα 350, ήτοι 11165 με το κλειδί στο χέρι.

Service το επίσημο ανακοινωθέν τόσο του Καλογρίτσα όσο και της AGRIPAN που είναι ο εισαγωγέας είναι Service κάθε 15.000χλμ με ενδιάμεση αλλαγή λαδιών στα 7500χλμ.

Το HG έχει υπολογιστή ταξιδιού με: μέση και στιγμιαία κατανάλωση βενζίνης, εξωτερική θερμοκρασία.

Το έχω ήδη πάει με 100-120 και τα έχει για πλάκα. Τώρα με πολύ δυνατό αέρα δεν μου έχε τύχει ακόμα.

Όταν έψαχνα για το AYGO ποτέ δεν μου είπαν για service κάθε 30.000χλμ. Πάντα μου έλεγαν κάθε 15.000. Αν ψάχνεις για αυτοκίνητο που να έχει τόσο αραιά service νομίζω ότι το KIA PICANTO έχει κάθε 30.000χλμ. Βέβαια αν μπαίνει ο παράγοντας 30.000 ή ένας χρόνος τότε καταλαβαίνεις ότι είναι μάλλον αδιάφορο γιατί δύσκολα κάνει κάποιος με αυτοκίνητο πόλης πάνω από 15000 χλμ το χρόνο...

Αυτά ελπίζω να σε διαφώτισα όσο μπορούσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης