Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 23:05

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Τι να προσέξω κατα την αγορά και στρώσιμο (Cuore LG 276) ?

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
chsin7
Μέλος


Μέλος από: 30 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:
Τόπος: Gerakas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 30, 2008 19:00    Θέμα δημοσίευσης: Τι να προσέξω κατα την αγορά και στρώσιμο (Cuore LG 276) ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράγγειλα την προηγούμενη βδομάδα ένα Cuore LG, την Παρασκεύη εκτελωνίστηκε απ'ότι έμαθα και μάλλον αυτή την βδομάδα παραλαμβάνω.

Οι απορείες μου είναι:
- Τι να προσέξω κατα την παραλαβή του αυτοκινήτου ? (και γενικά για οποιοδήποτε αυτοκίνητο, όχι μόνο για το cuore)
- Τι να προσέξω κατα το στρώσιμο ? (δεν έχει και στροφόμετρο)
- Προτείνετε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Αττική (Δυτική Αττική) ?

Το αυτοκινητάκι θα εχτελεί χρέη 2ου αυτοκινήτου πόλης και σκοπός μου είναι σε 10-15-20 χρόνια να το αφήνω ξεκλείδωτο χωρίς φόβο να μου το κλέψουν. Απλά θέλω όσα χρόνια ζήσει να κάνει με αξιοπρέπεια την δουλειά του. (γι' αυτό και απορίφθηκαν getz, pikanto, panta, c1/aygo/107, i10 κλπ)

Υ.Γ. : Καλώς σας βρήκα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steliosdel
Μέλος


Μέλος από: 02 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 31
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 01, 2008 00:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν το παρήγγειλες και σου είπαν εκ των υστέρων ότι θα καθυστερήσει παραπάνω λόγω εκτελωνισμού , υπάρχει μια μικρή πιθανότητα το αμάξι να έχει χτυπήσει στη μεταφορά και να το επιδιορθώνουν (μου το είπε φίλος φαναρτζής ότι συμβαίνει κατά κόρον στην VW αυτό και το είδα και στην έρευνα αγοράς για ένα Toyota Yaris της κοπέλας μου...) . Συνήθως μιλάμε για γρατσουνιές ή ψιλοτρακαρίσματα, δεν είναι κάτι ανησυχητικό αλλά μειώνει δυστυχώς την αξία μεταπώλησης.
Ο μόνος τρόπος να το καταλάβεις είναι να έχεις μαζί σου κατά την παραλαβή έναν φαναρτζή, αν και ο φίλος μου μού έλεγε ότι είναι καλύτερο απλώς να μην ξέρεις...
Για το στρώσιμο τώρα, οι κινητήρες έρχονται στρωμένοι υποτίθεται, αλλά θα σου πρότεινα στα πρώτα 1500 χλμ να μην του ανεβάζεις στροφές, δηλαδή να ακούς τον κινητήρα να έχει μια ομαλή λειτουργία (μιας και είναι το LG), να το οδηγείς αρκετά συνετά και να μην φρενάρεις απότομα (χωρίς λόγο εννοείται !!) και να μην το πηγαίνεις πάνω από 90 km/h. Υπάρχουν , νομίζω, οδηγίες και στο manual του αυτοκινήτου, αλλά ένα γενικό πλάνο είναι " συνετή οδήγηση".
Στη Δυτική Αττική δεν ξέρω κανένα συνεργείο , αλλά αν μένεις Γέρακα έχει κοντά στην Αττική οδό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chsin7
Μέλος


Μέλος από: 30 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:
Τόπος: Gerakas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 01, 2008 00:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το παράγγειλα Τετάρτη, (πριν 5 μέρες) και Παρασκευή πρωί έμαθα ότι δεν θα αργήσει, ήδη έχει εκτελωνιστεί, άρα (υποθέτω) ότι αυτή την βδομάδα παραλαμβάνω. Σωστά ?

Και κάτι ακόμα, οι 3000 στροφές πόσα "κοντερίσια" χιλιόμετρα/ώρα είναι με 1η/2α/3η/4η/5η ? Κάποιος με το "αντίστοιχο" HG μπορεί να βοηθήσει σ'αυτό ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 01, 2008 07:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειναι όπως τα λέει ο φίλιος Στέλιος. Για 1600χλμ όπως θα σου πουν και στην αντιπροσωπεία μη το πας πάνω από 3000 στροφές. Με 5η στις 3000 είσαι κάπου μεταξύ 100-120χλμ οπότε πας άνετα ταξιδάκι. Για τις υπόλοιπες ταχύτητες θα κάνω μια μέτρηση και θα σου πω.

Η καθυστέρηση στην παράδοση είναι σε λογικά πλαίσια, αλλά καλού κακού αν έχεις φίλο φαναρτζή πάρ'τον μαζί σου γιατί όντως ισχύουν τα παραπάνω.

Καλώς να το δεχτείς Smile
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
stk
Μέλος


Μέλος από: 02 Ιούλ 08
Δημοσιεύσεις: 60
Φύλο:
Τόπος: Χολαργός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 01, 2008 09:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H καθυστέρηση στην παραλαβή μπορεί να είναι για χίλιους λόγους ένας εκ των οποίων είναι κ μια ελαφρια ζημία. Έχω εμπειρία από το τι περνάνε τα αυτοκίνητα (γενικώς όχι της daihatsu μόνο..) μέχρι να φτάσουν στα χέρια μας κ ειλικρινά καλύτερα να μην ξέρεις τι γίνεται.
Ενδεικτικά να αναφέρω ότι πριν λίγα χρόνια, κ μετά από τρελό χαλάζι, μεγάλη παρτίδα απο αυτοκίνητα μικρής κατηγορίας πολύ γνωστής μάρκας, βρέθηκαν όλα με τσαλακωμένες οροφές. Μιλάμε για πάνω απο 800 αυτοκίνητα που μόλις είχαν έρθει. Τι έκανε η εταιρεία η οποία αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό/αποθήκευση των αυτοκινητων? Εφερε ένα καράβι πακιστανούς (στην κυριολεξία), οι οποίοι μπουκάρανε μαζικώς στην έκταση που ήταν τα αυτοκίνητα και αρχισε το ράβε-ξύλωσε. Μιλάμε για λύσημο οροφής και κανονικό σφυριλάτημα.
Για αυτό γενικώς είναι καλύτερο να παίρνεις αμάξι με ατομική παραγγελία παρά να παίρνεις κομμάτι που βρίσκετε στην ελλάδα για άγνωστο διάστημα μέσα σε ένα χωράφι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chsin7
Μέλος


Μέλος από: 30 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:
Τόπος: Gerakas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 01, 2008 14:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειλικρινά δεν ήξερα ότι μπορούν να "γίνουν" τέτοια πράγματα.

Τι σημαινει "ατομική παραγγελία" ? Δηλαδή πώς θα έπρεπε να το παραγγείλω ? Αυτό για "μελλοντική χρήση", μιάς και πριν 2 ώρες με πήραν τηλέφωνο ότι το αυτοκίνητο είναι στην αντιπροσωπεία και μπορώ να περάσω από εκεί για να το τσεκάρω αλλα και να δώσω τα υπόλοιπα (το 45% - προκαταβολή που είχα δώσει) αλλά και να υπογράψω την "σύμβαση" για το άλλο 55% (24 δόσεις χ 208Ευρώ).

Δεν είναι και άσχημα πάντως, Τετάρτη βραδάκι (26/11ου) το παράγγειλα και μέσα σε 3 εργάσιμες είναι στην αντιπροσωπία περιμένοντας την "χαρτούρα" και τις πινακίδες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steliosdel
Μέλος


Μέλος από: 02 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 31
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 01, 2008 20:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια χαρά σε βλέπω, νωρίς νωρίς στο φέρανε! Καλές βόλτες! Smile
Και πες στον βενζινά σου αντίο! Εμένα ο δικός μου μόνο χάδια που δε μου κάνει , όλο χαρούλες είναι, πού χάθηκε το παλικάρι κλπ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chsin7
Μέλος


Μέλος από: 30 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:
Τόπος: Gerakas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 04, 2008 07:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O βενζινάς θα εξακολουθήσει να με βλέπει μια φορά την βδομάδα λόγο μότο η οποία δεν παροπλίζεται Shifty (1.5lt/100Km όλα μέσα στην Αθήνα)

Πήγα το είδα, το λευκό δεν του πάει καθόλου, μαύρα χερούλια στις πόρτες .... Και ο μηχανισμός για τα "ηλεκτρικά" παράθυρα μπροστά είναι σαν αυτούς που βάζαμε πριν 20χρόνια στα "χειροκίνητα" παράθυρα, απλά πιο μικρός. Τώρα σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να δώσω άλλα 1200Ευρώ για το HG αλλά είναι αργά. Ούτως η άλλος για "εργαλείο" το ήθελα και έχω άλλο αυτοκίνητο για "γούστα" Cool



Να υπενθυμίσω αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε αυτό ?
Παράθεση:
Και κάτι ακόμα, οι 3000 στροφές πόσα "κοντερίσια" χιλιόμετρα/ώρα είναι με 1η/2α/3η/4η/5η ? Κάποιος με το "αντίστοιχο" HG μπορεί να βοηθήσει σ' αυτό ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chsin7
Μέλος


Μέλος από: 30 Νοέ 08
Δημοσιεύσεις: 8
Φύλο:
Τόπος: Gerakas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 06, 2008 21:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

300Km με ελαφρύ πόδι λόγω στρωσίματος (100 μέσα στην Αθήνα, 200 σε εθνική) και είναι το ρεζερβουάρ στις 5 από τις 8 γραμμές... JET αν φτάσει τα 600Κm μέχρι το επόμενο γέμισμα Yahoo Yahoo Yahoo

Μου λείπουν :
- οι ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές
- το "clima"
- η ησυχία γενικά και η σταθερότητα στα 120+

Δεν μ' αρέσουν :
- ένας περίεργος συντονισμός που ακούγεται σε πολύ χαμηλές στροφές (όταν π.χ. σαν να πάει να σβήσει λόγω λίγου γκαζιού με 1η/2η)
- το τασάκι
- ο "ήχος" που κάνει η 5η πόρτα όταν κλείνει


ΑΛΛΑ κατά τα άλλα (και σε όλα τα άλλα) : Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης