Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 12:35

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Μεταχειρισμενα ανταλακτικα...

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
alex.tsoumanis
Μέλος


Μέλος από: 01 Αύγ 09
Δημοσιεύσεις: 11
Φύλο:
Τόπος: Πρεβεζα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 14, 2010 02:15    Θέμα δημοσίευσης: Μεταχειρισμενα ανταλακτικα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια προχ8ες ειχα ενα ατυχημα με το μικρο μου και εφαγα το μπροστα αριστερο φτερο, το φαναρι και τον προφιλακτηρα... ξερετε κανεναν που να εχει μεταχειρισμενα ανταλακτικα για το δικο μας αυτοκινητο??? εχει ψαχτει κανενας πανω στα ανταλακτικα για αυτο το μοντελο???
_________________
4.5l/100km(o ιδιος)... made in japan... 0-100 σε 11sec...τι αλλο θες απο ενα cuore?????????? Cuore L251
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 15, 2010 15:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όλο και κάποιος με L251 θα έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα για να σε βοηθήσει.

Ελπίζω να βρείς σύντομα λύση και το cuore σου να ξαναγίνει όπως ήταν. (πάνω από όλα εμείς να είμαστε καλά. Οι λαμαρίνες φτιάχνονται.)
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 15, 2010 19:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
Την Παρασκευή είχα κι εγώ ολόιδιο ατύχημα, αλλά από δεξιά! LoL
Εγώ χρειάζομαι δεξί φτερό και φανάρι (για το L276) LoL LoL

Έχω ακούσει για κάποιους που φέρνουν ιμιτασιον ανταλλακτικά, περιμένω να μου απαντήσουν αν υπάρχουν. Αλλιώς, αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό ας μας πληροφορήσει..........

Παρεμπιπτόντως, η μούρη του cuore είναι σαν κλούβιο αυγό! Με το παραμικρό κοπάνημα, για πλάκα έρχεται ανάποδα! Στην δική μου περίπτωση απέφυγα κατά 95% αυτόν που μου πετάχτηκε και τον κοπάνησα αρκετά ελαφρά, κι όμως ο προφυλαχτήρας ζουλήχτηκε ανάποδα (ευτυχώς τον έφτιαξε ο φαναρτζής) και το φτερό είναι μάλλον για πέταμα..... Φαντάζομαι τι μπορεί να συμβεί στην μηχανή αν τρακάρει κανείς πιο σοβαρά...... Dizzy
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 11:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι είπατε; Ανταλλακτικά;!!
Καλά, εντάξει!!

Λοιπόν:

  • Δεξί φανάρι: 161,70?
  • Δεξί φτερό: 210,96?
  • Βάση προφ/ρα: 21,69?


Πού είναι το emoticon με το έμφραγμα, δεν το βρίσκω....... Dizzy Dizzy
Ρώτησα και σε 2-3 που φέρνουν ιμιτασιόν... Δεν υπάρχει ούτε βίδα! Frying Pan

Εγώ παραιτούμαι, δεν φτιάχνω τίποτα... Θα αλλάξω μόνο το φανάρι, το οποίο έχει ίσως και την πιο λογική τιμή απ' όλα, λαμβάνοντας υπ' οψιν το μέγεθος και την πολυπλοκότητα της κατασκευης του (και είναι και πρακτικό το ζήτημα, αφού τώρα φέγγει αλλού γι' αλλού...). Για να μην σας πω ότι θα κόψω και το σέρβις στην αντιπροσωπεία, γιατί πολύ τα έχω πάρει με την agripan Head on wall Mad


_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 17:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

άουτς.. Sorry
είσαι τυχερός που δε πήρε ζάντα/ημιαξόνιο
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 18:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:
άουτς.. Sorry
είσαι τυχερός που δε πήρε ζάντα/ημιαξόνιο


ΜΑ εδώ είναι το θέμα, δεν μιλάμε για κανονική σύγκρουση αλλά μάλλον για "έντονο ακούμπημα"! Frying Pan Αν είχα τρακάρει "σωστά", μάλλον θα πήγαινε για πέταμα Head on wall
Παραείναι ψεύτικα αυτά τα αυτοκίνητα, και με τις τιμές των ανταλλακτικών το να τρακάρει κανείς φαντάζει εφιαλτικό σενάριο..... Θυμάμαι ένα τρακάρισμα που είχε φίλος με το προτελευταίο sirion, όπου το έβγαλε άχρηστο σε μια σχετικά κοινή σύγκρουση εντός πόλης!

Τέσπα, πάλι καλά να λέμε.....
Εγώ έχω βγει γύρα στα φαναρτζίδικα και έχω καταφέρει να ρίξω το κόστος εργασίας + βαψίματος στα 200? (από τα 360? που ζητάνε στην αντιπροσωπεία). Δυστυχώς όμως με τα ανταλλακτικά δεν γίνεται τίποτα..... Sorry
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 21:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρίν λίγο καιρό με χτύπησε ένας από πίσω με αποτέλεσμα να μου στραβώσει τον προφυλακτήρα και να πάρει λίγάκι στο θόλο της ρεζέρβας. Κάναμε επιτόπου φιλική δήλωση (έφταιγε αυτός) οπότε άλλαξα προφυλακτήρα.
Το κόστος αγοράς του ήταν περίπου στα 170,00? και τα βαψίματα - μαζέματα κλπ πήγαν περίπου 400,00?. Το σύνολο πληρώθηκε από την ασφάλεια του θύτη. Οι εργασίες έγιναν σε φαναρτζή - βαφείο εκτός Daihatsu ο οποίος είναι ο πραγματογνώμονας της ασφάλειας μου (γιαυτό και το τσουχτερό κόστος το οποίο πήρα πίσω με επιταγή).
Το συμπέρασμα μου ήταν πως άν έφταιγα εγώ θα είχα μεγάλο ζόρι. Γιαυτό έχω κάνει μεικτή ασφάλεια και πληρώνω περίπου 400,00? το χρόνο, οπότε έχω το κεφάλι μου ψιλοήσυχο (για ζημιές άνω των 300? βέβαια).
Σίγουρα το αμάξι εάν εμπλακεί σε σοβαρό ατύχημα (πράγμα που το απεύχομαι σε όλους μας) δεν αξίζει να ξαναφτιαχτεί διότι το κόστος είναι απαγορευτικό. Όμως, μία μικτή ασφάλεια σώζει λιγάκι το πράγμα.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 16, 2010 23:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mitsubae έγραψε:
Όμως, μία μικτή ασφάλεια σώζει λιγάκι το πράγμα.


Μεγάλη κουβέντα αυτή, όμως -κατ' εμέ- η μικτή έχει περισσότερο ψυχολογικό παρά πρακτικό αντίκρυσμα! Κι αυτό γιατί -σε σοβαρές εταιρείες- θες ~700? το χρόνο και δεν σου καλύπτει ζημιές κάτω από 500?. Μιλάμε δηλαδή για τουλάχιστον 300? περισσότερα τον χρόνο από μια καλή κοινή ασφάλεια. Σε περίπτωση δε ατυχήματος, έχεις ήδη πληρώσει το εξτρά κόστος και αναλαμβάνεις και το πρώτο 500αρικο!!

Σε μικρά τρακαρίσματα λοιπόν, πάλι μόνος σου τα πληρώνεις όλα και επιπλέον είσαι και -300? κατ'έτος!
Εκτός και αν κανείς κάνει τουλάχιστον ένα σοβαρό τρακάρισμα τον χρόνο (πάνω από 1000?) οπότε εντάξει, τον συμφέρει! LoL
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 12:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασίλη, δε θα διαφωνήσω στα περισσότερα από αυτά που έγραψες παραπάνω.

Πληρώνω 660,21? στην ΑΤΕΑσφαλιστική, μία από τις καλύτερες ασφάλειες (κατά την ταπεινή μου γνώμη) με απαλλαγή από τα 300? ζημιών και πάνω.

Το δικό σου ατύχημα θα κοστίσει:

394,35? αγορά ανταλλακτικών + ~300,00? (minimum) κόστος εργασιών

χωρίς να είναι, όπως ανέφερες, σπουδαίο ατύχημα, απλώς "έντονο ακούμπημα". Εάν ήταν καλό το τρακάρισμα πού θα έφτανε το νούμερο?

Αν δεν φταίς, οκ, σε πληρώνουν. Αν φταίς όμως, θα χρεωθείς 700,00? σίγουρα, χρήματα που θα τα γλίτωνες εν μέρει με τη μεικτή.

Ειδικά για αυτοκίνητα που κινούνται πολύ (βλέπε το δικό μου, αγορά 4/2008 και έχει γράψει 84.000χλμ) είναι υποχρεωτική η μεικτή ασφάλεια.

Υ.Γ. Λόγω του ότι την ασφάλεια την έχω κάνει στην επαρχία, σίγουρα είναι λίγο φθηνότερη από την ίδια στην Αθήνα.
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alex.tsoumanis
Μέλος


Μέλος από: 01 Αύγ 09
Δημοσιεύσεις: 11
Φύλο:
Τόπος: Πρεβεζα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 02, 2010 19:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο κι εγω δεν βρηκα ακρη και τιποτα απο ιμιτασιον ή μεταχειρισμενο ανταλακτικο... οποτε πηγα στον τοπικο αντ/πο για να βρω τα ανταλακτικα... το μαγευτικο νουμερο των 900 ευρω καλουμαι να πληρωσω γιατι τα κομματια κοστιζουν καινουρια 400 ευρο και η εργασια 500... οποτε... Τα συμπερασματα δικα σας...
_________________
4.5l/100km(o ιδιος)... made in japan... 0-100 σε 11sec...τι αλλο θες απο ενα cuore?????????? Cuore L251
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 02, 2010 20:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alex.tsoumanis έγραψε:
και η εργασια 500... οποτε... Τα συμπερασματα δικα σας...


500? εργατικά είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! Σε οποιοδήποτε ανεξάρτητο φανοποιείο και να πας θα βρεις σίγουρα καλύτερη τιμή...... Ακριβώς για την ίδια δουλειά (βάψιμο φτερού - προφυλακτήρα, και τοποθέτηση) εμένα η αντιπροσωπεία μου ζήτησε 360? και έξω μου το φτιάχνανε και με ~300?
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kalmik
Μέλος


Μέλος από: 14 Ιαν 11
Δημοσιεύσεις: 3
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 26, 2012 17:13    Θέμα δημοσίευσης: Τάσια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έσπασαν τα ελάσματα που συγκρατούν το τάσι του τροχού στο L251 της πεθερούλας μου. Μόλις βαρέθηκα να το ακούω να κάνει γκλάνκ γκλουνκ είπα να ρωτήσω πόσο κάνει...
Ενα τάσι. Έρμο και μόνο του
Τιμή Agripan
ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ = 101 euros. Oύτε ζάντα αλουμινίου Momo δεν έχει τόσο
ΕΛΕΟΣ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mitsubae
Συντονιστής


Μέλος από: 27 Μάρ 08
Δημοσιεύσεις: 323
Φύλο:
Τόπος: Ναύπλιο - Χαλάνδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 14:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλύτερα να το αφήσεις χωρίς τάσι! Head on wall Head on wall Head on wall
_________________
Daihatsu Cuore L276 (2007)
Suzuki Vitara JLX 1.6 (1992)
Vespa P200E (1981)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 08, 2012 20:51    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τάσια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kalmik έγραψε:
Έσπασαν τα ελάσματα που συγκρατούν το τάσι του τροχού στο L251 της πεθερούλας μου. Μόλις βαρέθηκα να το ακούω να κάνει γκλάνκ γκλουνκ είπα να ρωτήσω πόσο κάνει...
Ενα τάσι. Έρμο και μόνο του
Τιμή Agripan
ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ = 101 euros. Oύτε ζάντα αλουμινίου Momo δεν έχει τόσο
ΕΛΕΟΣ...



Dizzy Ένα πλαστικό τάσι 100 ευρώ? Πάρε από το πράκτικερ.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 08, 2012 21:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμένα έχει σπάσει ένα απ'τα πλαστικά με το σήμα της D που έχει στις ζάντες αλλά πού να βρω και πόσο να κάνει..
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης