Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 21:06

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
καταναλωση L251

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ioannis
Μέλος


Μέλος από: 07 Αύγ 10
Δημοσιεύσεις: 27
Φύλο:
Τόπος: Πατρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 09, 2011 00:02    Θέμα δημοσίευσης: καταναλωση L251 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα,
ειμαι κατοχος ενος cuore l251 του 2004.
Θα ηθελα να ρωτησω ποσα χιλιομετρα κανετε με ενα πληρες γεμισμα σε μικτο κυκλο ή μονο σε πολη ή σε εθνικο.

Ρωταω γιατι εχω την αισθηση οτι το δικο μου καιει πολλα!
_________________
Cuore 2004 L251
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 12, 2011 18:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σε μεικτο κύκλο 70% πόλη 30% σε εθνική οδο- περιφερεική-επαρχιακό...περίπου 300 χλμ το γέμισμα. Ανάλογα πάντα τις συνθήκες...μπορείς να κάνεις και 400 χλμ ...
Σε κάθε περίπτωση μην μπεις στην επιπόλαιη και μπακάλικη μέτρηση κατανάλωσης που συνηθίζουν πολλοί. Ούτε οι τιμές του κατασκευαστή είναι αληθίνες, ούτε οι δικές μας. LoL ...ούτε των trip computer...
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ioannis
Μέλος


Μέλος από: 07 Αύγ 10
Δημοσιεύσεις: 27
Φύλο:
Τόπος: Πατρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 12, 2011 19:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρα μαλλον "πινουν" πολυ τα cuore μας.
Την καταναλωση την υπολογισα μετρωντας τα λιτρα που εβαλα απο ρεζερβα και ποσα χιλιομετρα εκανα μεχρι ξανα ρεζερβα. Μετα διαιρεσα τα λιτρα του τελευταιου γεμισματος με τα χιλιομετρα που εκανα. Κι εγω παντως με ενα γεμισμα κανω απο 350 χλμ εως 400χλμ πιο πολυ μεσα σε πολη και λιγοτερο στον περιφερειακο. Παντως για 27 λιτρα γεμισματος οι καταναλωσεις εχουν ως εξης:
km ....... L/100km
600,00 ..... 4,50
550,00 ..... 4,91
500,00 ..... 5,40
450,00 ..... 6,00
400,00 ..... 6,75
350,00 ...... 7,71
300,00 ..... 9,00
250,00 ..... 10,80
200,00 ..... 13,50
150,00 ..... 18,00
100,00 ..... 27,00
50,00 .............54,00

Στην αρχη φοβομουν για τα μπεκ μηπως θέλουν καθαρισμα αλλα εχω βαλει δυο φορες καθαριστικο βενζινης στο τεποζιτο χωρις καποια ιδιαιτερη βελτιωση. Επισης στα καυσαερια ειναι πολυ καλα επομενως ο μαστορας μου ειπε οτι τα μπεκ ειναι οκ.
Αυτο που σκεφτομουν είναι να του βάλω στροφόμετρο (εχω την απλη εκδοση) για να βλέπω μηπως το πιέζω εγω και δεν το καταλαβαινω.
Εχει μήπως βάλει καποιος αλλος στροφόμετρο ωστε να μου προτεινει κατι συγκεκριμένο?
_________________
Cuore 2004 L251
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 14, 2011 18:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω την HG έκδοση με στροφόμετρο. Είμαι σίγουρος ότι αλλάζει όλος ο πίνακας με τα όργανα αναλόγως την έκδοση. Ο πίνακας( καντράν) έχει στο πίσω μέρος όλα τα απαραίτητα τυπωμένα κυκλώματα. Άρα παραγγέλνεις το καντραν με το στροφόμετρο για την έκδοση HG , το τοποθετούν και είσαι ΟΚ.
Τις μετρήσεις (στροφές) τις κανει ο εγκέφαλος ECU του οχήματος.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 14, 2011 19:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

έχω ένα στροφόμετρο στην άκρη, το είχα βάλει στο παλιό μου Civic. Δεν βγάζει έξοδο ο πολλαπλασιαστής στο δικό σου για να το συνδέσεις εκεί;
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ioannis
Μέλος


Μέλος από: 07 Αύγ 10
Δημοσιεύσεις: 27
Φύλο:
Τόπος: Πατρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 14, 2011 23:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σας πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει περισσοτερο ακομη που και πως μπορω να το συνδεσω!
αν γνωριζεται περισσοτερες πληροφορίες παρακαλω ενημερωστε με.
Οσο για την λυση του tomas133 φοβαμαι να ρωτησω την daihatsu ποσο μπορει να κοστιζει το νεο κοντερ. θα ζητησει περισσοτερο απο οσο αξιζει ολο το αμαξι.
_________________
Cuore 2004 L251
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikosk64
Μέλος


Μέλος από: 08 Οκτ 10
Δημοσιεύσεις: 6
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 07, 2011 20:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μωρέ πίνουν τον Αγλέορα για τα κυβικά τους. Χειμώνας 5o C δουλεύει με 1200 στροφές και για να πέσουν μετά από 4 λεπτά την ώρα πού δουλεύει το βεντιλατέρ. Αλλά στου Ορφέως την πόρτα ΟΣΟ θέλεις βρόντα. Αρκεί να έχεις γεμάτο πορτοφόλι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 10, 2011 18:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ioannis έγραψε:

Οσο για την λυση του tomas133 φοβαμαι να ρωτησω την daihatsu ποσο μπορει να κοστιζει το νεο κοντερ. θα ζητησει περισσοτερο απο οσο αξιζει ολο το αμαξι.


Πρέπει να πας κοντρα στις φοβίες σου! LoL
...ρώτα και πες μας
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomas133
Μέλος


Μέλος από: 13 Απρ 08
Δημοσιεύσεις: 164
Φύλο:
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 10, 2011 19:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nikosk64 έγραψε:
Μωρέ πίνουν τον Αγλέορα για τα κυβικά τους. Χειμώνας 5o C δουλεύει με 1200 στροφές και για να πέσουν μετά από 4 λεπτά την ώρα πού δουλεύει το βεντιλατέρ. Αλλά στου Ορφέως την πόρτα ΟΣΟ θέλεις βρόντα. Αρκεί να έχεις γεμάτο πορτοφόλι.


Για να ανεβάζει 1200 στροφές στο ρελαντί με 5 C σημαινει ότι θελει ζέσταμα το μοτέρ. Πολύ λογικό λοιπόν.
Το να δουλεύει ταυτόχρονα το βεντιλατέρ δεν γίνεται.
_________________
Cuore L251 04'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikosk64
Μέλος


Μέλος από: 08 Οκτ 10
Δημοσιεύσεις: 6
Φύλο:

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 19, 2011 10:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν είπα ότι δουλεύουν συγχρόνως. Εάν δουλεύει συνέχεια στις 1200 στροφές στο ρελαντί, υπερθερμαίνεται (και αυτό είναι το πρόβλημα) με αποτέλεσμα σε σύντομο χρόνο να ξεκινάει να δουλεύει το βεντιλατέρ (το καλοκαίρι δηλαδή, πρέπει να μην σταματά ποτέ !!!!). Τώρα σύμφωνα με τους νόμους της φυσικής για να δημιουργηθεί θερμότητα θα πρέπει να καταναλωθεί ενέργεια. Δηλαδή αυξημένη κατανάλωση! Οι στροφές πέφτουν στις 850 - 900 (φυσιολογικές) μόνο όταν δουλεύει το βεντιλατέρ. Το ανάλυσα γιατί ίσως δεν ήμουν κατανοητός στο προηγούμενο post.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης