Εγγραφή :: Κατάλογος Μελών :: Σύνδεση   Πεμ Μάρ 28, 2024 23:55

Greek Club Cuore Αρχική σελίδα
Έσπασα αμορτισέρ!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2009 18:59    Θέμα δημοσίευσης: Έσπασα αμορτισέρ! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόοοοοοοοοοοοοοον!
Παλιά ΕΟ Αθηνών - Κορίνθου, ύψος Αγίων Θεοδώρων. Προπορεύεται ΙΧ που μου έχει σπάσει τα νεύρα και προσπαθώ να το προσπεράσω για πάνω από 5 χλμ! Ξαφνικά περνά πάνω από τεράστια λακούβα, στην οποία πέφτω κι εγώ μέσα Dizzy ΓΚΝΤΟΥΠ! Dizzy Frying Pan

Ήταν πολύ μεγάλο το κοπάνημα! Γενικά κοπανάει στις μέτριες λακούβες το cuore, αλλά τέτοιο κοπάνημα δεν είχα ξανακούσει! Νόμιζα ότι λάστιχο και ζάντα θα μου μείνουν στο χέρι Head on wall

Σταματάω να κοιτάξω. Περιέργως, λάστιχο και ζάντα δεν έχουν πάθει το παραμικρό Thinking Φεύγω λοιπόν και συνεχίζω το ταξίδι μου προς Αθήνα. Από τότε παρατηρώ πέραν του φυσιολογικού κοπανήματα ακόμη και σε ελάχιστες λακούβες και επιπλέον, σε κάθε μικροσαμαράκι το αμάξι πετάει κώλο δεξιά και επανέρχεται!

Μετά 3 μέρες (και περίπου 200χλμ από την πτώση στην λακούβα), ακούω και άλλον περίεργο θόρυβο (κάτι σαν κουδούνισμα) και αποφασίζω να το εξετάσω πιο αναλυτικά. Κοιτάξω μες στον θόλο και βλέπω.... το αμορτισέρ τσακισμένο λίγο πιο κάτω από την βάση του! Mad Είναι ακόμη βιδωμένο, αλλα'το λεπτό σίδερο έχει στραβώσει σχεδόν 40 μοίρες, και έχει εμφανώς καταπονηθεί αφού έχει φύγει η λασπίλα και το χρώμα και φαίνεται λαμπερό το χρώμα του μετάλλου!

Να μην τα πολυλογώ, επισκέφτηκα άμεσα (και χωρίς ραντεβού) τον Μάρκου (Λ. Δημοκρατίας, Μενίδι), όπου ο τεχνικός έμεινε έκθαμβος: το αμορτισέρ πριν τσακίσει, τερμάτισε εντελώς και πέταξε έξω όλα τα λάδια! Κι εγώ με αυτό το πράγμα έκανα άλλα ~200+χλμ!! Frying Pan

Κόστος επισκευής (καινούργιο αμορτισέρ + εργασία) 115?.... Με τα όσα έχω ακούσει και δει για τα ανταλλακτικά daihatsu ήμουν προετοιμασμένος για κανά 250άρι Whistling
Σημειωτέον ότι α) το συνεργείο είχε αμοπρτισέρ στην αποθήκη του, οπότε με εξυπηρέτησαν τσακ-μπαμ (αν δεν είχαν, θα έμενα χωρίς αμάξι μέχρι τις 5/1) και β) το πίσω αμορτισέρ του cuore είναι απίστευτα μικρό! Μιλάμε ότι είναι σχεδόν διπλάσιο από το αμορτισέρ της... πόρτας του πορτ μπαγκάζ!!

Σχετικά φθηνά την γλίτωσα (ακόμη κι αν μου έσκαγε απλά το λάστιχο, θα ήθελα ~100? για καινούργιο!)

Καλές γιορτές σε όλους....
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dimitris_P
Διαχειριστής


Μέλος από: 16 Οκτ 07
Δημοσιεύσεις: 505
Φύλο:
Τόπος: Αθήνα/Νότια Προάστια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 15:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πω κρίμα Sad αν είχες καταλάβει επί τόπου την βλάβη θα μπορούσες να καλέσεις την τροχαία για καταγραφή και να ζήταγες αποζημίωση από τον αρμόδιο φορέα. βέβαια τα λεφτά θα τα έπαιρνες μετά από αρκετό καιρό.

μαμήσια αμορτισέρ έβαλες ή κάποια άλλη μάρκα ?
_________________
Cuore 2007 (L276) Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
digibill
Μέλος


Μέλος από: 03 Φεβ 09
Δημοσιεύσεις: 192
Φύλο:
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 31, 2009 15:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimitris_P έγραψε:
πω κρίμα Sad αν είχες καταλάβει επί τόπου την βλάβη θα μπορούσες να καλέσεις την τροχαία για καταγραφή και να ζήταγες αποζημίωση από τον αρμόδιο φορέα. βέβαια τα λεφτά θα τα έπαιρνες μετά από αρκετό καιρό.


Ναι, πράγματι, αλλά εκείνη την στιγμή δεν είδα την έκταση της ζημιάς... Ημουν τόσο "σίγουρος" ότι θα είχα σκίσει λάστιχο και ζάντα, που όταν τα είδα ΟΚ δεν κοίταξα παραπέρα!

Παράθεση:
μαμήσια αμορτισέρ έβαλες ή κάποια άλλη μάρκα ?


Μαμίσιο.....
_________________
Cuore HG 2009 (L276)
www.yiannakos.gr
Ubuntu-GR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Greek Club Cuore Αρχική σελίδα -> Μηχανικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης